Přímý vstup na Katedrální náměstí, veřejně přístupná zahrada a blízkost vycházkové trati u řeky Odry přispěly k tomu, že hotel dokonale zapadl do okolí nasáklého historií

Systémy ALUPROF jako most mezi historií a modernitou dotvářejí unikátní architekturu hotelu v polské Vratislavi

Na Tumském ostrově v polské Vratislavi, tedy v nejstarší, památkové čtvrti města, zahájil provoz jeden z nejprestižnějších hotelových objektů v Polsku. Pětihvězdičkový The Bridge Wrocław MGallery zapadá do gotického Katedrálního náměstí a podtrhuje architektonické pojetí místní katedrály. Vnější část budovy byla postavena z jednoduchých a vkusných materiálů, tedy z pálené cihly, skla a hliníku.

Výstavba hotelu The Bridge Wroclaw Mgallery situovaného na Tumském ostrově trvala necelé dva roky. Úkolem architektů bylo napsat novou kapitolu v historii nejstarší čtvrti Vratislavi, založené v 10. století, a vytvořit moderní stavbu otevřenou městu a obyvatelům. Přímý vstup na Katedrální náměstí, veřejně přístupná zahrada a blízkost vycházkové trati u řeky Odry přispěly k tomu, že objekt dokonale zapadl do okolí nasáklého historií a zvýraznil krásu a monumentalismus katedrály.

Hotel má šest podlaží, nabízí 184 pokojů včetně 17 luxusních apartmánů a uchvacující výhled na panorama hlavního města Dolního Slezska. Majitelem budovy je developer Tacit Investment, který stojí i za vznikem nedávno otevřeného hotelu Nobu Warsaw či několika varšavských kancelářských budov. Investiční náklady na hotel na Tumském ostrově činily 150 milionů zlotých (v přepočtu téměř 893 milionů Kč).

Hotel Th e Bridge Wrocław Mgallery se nachází na Tumském ostrově ve Vratislavi

Ekologická budova

Architekti z kanceláře Forum Architekci vynaložili velké úsilí, aby projekt The Bridge korespondoval s historickým prostředím. Vnější část budovy byla postavena z jednoduchých a vkusných materiálů, aby nedošlo k zastínění sousední katedrály a zároveň byla zvýrazněna její forma. Autoři projektu vsadili na pálenou cihlu, sklo a hliník, čímž dosáhli správných hodnot tepelné a akustické izolace a také energetické účinnosti.

V projektu budovy byl použit systém polostrukturální fasády Aluprof MB-SR50N EFEKT. Systém umožnil dosáhnout efektu hladké skleněné tabule na fasádě hotelu a na konstrukci střechy a světlíků a mimoto poskytl klimatické osvětlení společných prostor. Vedle toho je díky vysokým parametrům těsnosti fasády Aluprof energetická náročnost budovy výrazně nižší,” říká Bożena Ryszka, ředitelka marketingu a PR Aluprof SA.

V objektu byl použit také okenní a dveřní systém s tepelnou přepážkou MB-86 SI, který je odpovědí na trendy a požadavky související s udržitelnou výstavbou. Okna a dveře vyrobené v tomto systému mají zvýšené izolační vlastnosti a vylepšují energetickou bilanci objektu. Dalším z hliníkových výrobků aplikovaných v The Bridge je systém protipožárních příček MB-78EI, který byl použit pro provedení vnitřních stěn a vyčlenění takzvaných požárních zón.

Hotel The Bridge Wroclaw se díky použitým systémům souvisejícím s pasivní výstavbou může pochlubit certifikátem vícekritériového posouzení budov LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) na úrovni Gold.

V objektu byl použit okenní a dveřní systém s tepelnou přepážkou MB-86 SI, který je odpovědí na trendy a požadavky související s udržitelnou výstavbou

Industriální interiéry

Interiéry hotelu jsou na rozdíl od vkusně tónovaného zevnějšku mnohem modernější a výraznější. Za projektem vnitřku hotelových pokojů a společných prostor stojí architektonické studio Medusa Group. Apartmány jsou vyzdobeny velkoformátovou grafikou zpodobňující Vratislav a reprodukcemi obrazů ze sbírek národního muzea. V pokojích se také ocitly portréty několika desítek historických osobností spojených s historií Dolního Slezska. V interiérech byly použity přírodní materiály, jako jsou kámen a dřevo, a to v kontrastu s jinak všudypřítomnou moderností.

Pohodlí

Pětihvězdičkový hotel je doplněn o další vybavení nejen pro hosty The Bridge. Vedle zmíněné zahrady, která je přístupná veřejnosti, byla otevřena také fine diningová restaurace CRAFT. Industriální interiéry, otevřená kuchyně a jídla inspirovaná historickou vratislavskou kuchyní umožňují pocítit atmosféru města.

V nejvyšším podlaží hotelu našla své místo zóna The Bridge SPA. Inspirací pro vytvoření tohoto prostoru se stala nedaleká botanická zahrada z 19. století a její bujná flóra.

ALUPROF – lídr v oboru hliníkových otvorových výplní

Aluprof SA patří do kapitálové skupiny Grupa Kęty SA; nejmodernější a nejrychleji rostoucí společnosti v hliníkovém průmyslu v Polsku. Intenzivní aktivity v zahraničí přispěly k tomu, že se firma ALUPROF stala jedním z předních oborových lídrů v Evropě, již dodávají vysoce kvalitní řešení. Firma má vedle pěti závodů v Polsku (Bílsko-Bělá, Opolí, Holešov, Ohrazená a Zrotów) také devět poboček v Evropě a USA a expanduje na další světové trhy. Firma dodává hliníkové okenní a dveřní, vratové a roletové systémy. Výrobce nabízí také moderní fasádní a protipožární systémy, konstrukce proti vloupání a energeticky úsporná řešení používaná v pasivní výstavbě.o

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy Aluprof SA