Typy zasklení střešních oken

Typy zasklení střešních oken ani složení izolačních dvojskel a trojskel se v zásadě neliší od zasklení oken fasádních. Přesto je zde rozdíl díky zabudování okna do šikmé roviny střechy. Střešní okno se musí přizpůsobit rozmarům počasí a vnějšího prostředí, jako jsou např. kroupy, přímý sluneční svit nebo znečištění ovzduší. Veškeré nečistoty totiž na šikmé ploše snáze ulpívají.

Izolační zasklení se standardně skládá ze dvou, tří někdy i čtyř tabulí skla, které jsou odděleny distančním rámem. Mezi rámem a tabulemi skla musí být vnitřní těsnicí tmel, vnější těsnicí tmel zasklení uzavírá. Meziskelní prostor, který je hermeticky uzavřen těsnicími tmely, je vyplněn buď vysušeným vzduchem, nebo dnes již spíše inertními plyny jako např. argon či krypton. Do dutiny distančního rámu se pak vsypává vysoušedlo.

Plavená, tvrzená a lepená skla

Pro zasklení se běžně využívá více typů skel. Základním sklem je sklo ploché plavené (float), ale využívá se velmi často také skel tvrzených nebo skel lepených. Tvrzená skla jsou potřeba hlavně v místech, kde je vyšší možnost rozbití skla. Tato skla vydrží mnohem silnější nárazy než sklo plavené (float). Při jejich rozbití se vždy rozpadnou na mnoho neostrých úlomků. Lepená skla se využívají jako skla bezpečnostní. Jsou vytvořena plošným spojením dvou nebo více tabulí skla, a to jednou nebo více vrstvami fólie. Jak skla float, tak i skla lepená, či tvrzená se pak často opatřují funkčními povlaky. Jedná se o povlaky s nízkou emisivitou, které vznikají pokovením skla. Tato úprava odráží dlouhovlnné infračervené záření a tím zabraňuje úniku sálavého tepla z interiéru. Dalším typem skel jsou skla s protisluneční ochranou, která zabraňují nadměrnému přehřívání interiéru v letních měsících.

Distanční rámečky

Distanční rámeček okna je vyroben z kovu nebo z kombinace kovu a materiálu s nižším součinitelem tepelné vodivosti. Základním, a z tepelně technického hlediska nejhorším rámečkem, je rámeček hliníkový. O něco lepší vlastnosti má rámeček z ušlechtilé oceli. Dnes se však využívají převážně rámečky kombinované. Jde o spojení ušlechtilé oceli se sklolaminátem nebo s polypropylenem.

Meziskelní prostor je dnes většinou vyplňován inertními plyny, nejčastěji bývá využíván argon. Lepších tepelných hodnot se pak dosahuje použitím kryptonu. Důležité v těchto případech je neprodyšné uzavření celého zasklení. Pokud se totiž koncentrace plynu v meziskelním prostoru sníží pod určitou mez, plyn přestává fungovat jako izolant a prostor se chová, jako by v něm žádný speciální plyn nebyl.

Izolační dvojskla Roto

Základním typem zasklení, které používá firma Roto střešní okna s.r.o. ve svých produktech, je izolační dvojsklo Roto blueLine. Stejně jako do všech ostatních zasklení používá Roto i zde vnější tvrzené sklo. Proto může nabídnout 15 letou záruku na prasknutí skla při krupobití. Bez této úpravy skla by bylo každé krupobití velkým nebezpečím. Meziskelní prostor tloušťky 16 mm je vyplněn argonem a vnitřní sklo je standardní plavené. Zasklení Roto blueLine má velmi dobrou hodnotu Ug = 1,0 W/(m2K) a hodnotu činitele celkového prostupu sluneční energie g = 50 %, a to nejen kvůli již zmiňovaným vlastnostem, ale také díky funkčním povlakům na sklech.

Dalším typem dvojskla, použitým ve střešních oknech Roto je zasklení Roto blueLine Plus, které oproti zasklení blueLine disponuje navíc vnitřním lepeným sklem, díky němuž dosahuje lepších zvukově-izolačních parametrů. Navíc má samočisticí vrstvu Aquaclear, která zabraňuje nadměrnému špinění vnějšího skla střešního okna.

Základním typem zasklení je izolační dvojsklo

Izolační trojskla Roto

Společnost Roto nabízí tři typy izolačních trojskel. Prvním je Roto blueTec. Skládá se z vnitřního lepeného skla ze dvou dvoumilimetrových tabulí, za ním se nachází 10 mm mezera vyplněna argonem, 4 mm tvrzené sklo, opět 10 mm mezera s argonovou výplní a vnější kalené sklo. Do všech trojskel se vsazují kombinované distanční rámečky plast/ušlechtilá ocel. Zasklení Roto blueTec dosahuje hodnoty Ug = 0,80 W/(m2K).

Nejlepších tepelně-technických parametrů dosahuje zasklení Roto blueTec Plus. Vzduchová mezera je vyplněna kryptonem namísto argonu, jinak se však nijak neliší od zasklení Roto blueTec. Díky zasklení blueTec Plus má střešní okno Roto hodnotou součinitele prostupu tepla Ug = 0,5 W/(m2K) a celé okno výbornou hodnotu součinitele prostupu tepla Uw = 0,80 W/(m2K), tedy doporučenou hodnotu pro pasivní domy. Zasklení také dosahuje velmi dobré hodnoty činitele celkového prostupu sluneční energie g = 38 %.

Společnost Roto nabízí tři typy izolačních trojskel

Společnost Roto nabízí ještě jeden typ speciálního trojskla. Jde o protihlukové zasklení, dosahující hodnoty neprůzvučnosti Rw = 42 dB, díky vnějšímu lepenému sklu ze dvou čtyřmilimetrových tabulí se speciální fólií a vnitřnímu lepenému sklu z dvou třímilimetrových tabulí. I toto zasklení se dostává na velmi dobré hodnoty součinitele prostupu tepla Ug = 0,7 W/(m2K) a činitele celkového prostupu sluneční energie g = 40 %.

Společnost Roto vsazuje do svých střešních oken pouze dvojskla a trojskla, vícenásobná zasklení jsou pro střešní okna značně nepraktická. Je jasné, že při váze čtyřskla bude třeba více než dvou montážníků, aby bylo vůbec možné okno osadit. Druhým nezanedbatelným důvodem je prostup světla celého zasklení. Navíc by se hodnota součinitele prostupu tepla celého okna při vyplnění čtyřsklem nijak zásadně nesnížila.

Střešní okna mají několik specifik na rozdíl od oken fasádních díky nutnosti fungování v šikmé rovině střechy. Proto jsou na ně kladeny vysoké požadavky jak ve způsobu zabudování, konstrukce rámu i křídla, tak v kvalitě zasklení.

Autor: Ing. arch. Martin Tichý
Foto: Archiv firmy