Úspory nebo čerstvý vzduch?

V současné době již nikdo nepochybuje o nutnosti úspory energií, a to nejenom s ohledem na zachování životního prostředí pro další generace, ale i z důvodů ekonomických, tj. postupného zdražování veškerých energií. Na tento trend reaguje svojí nabídkou pardubická společnost 2VV, která patří již více než 20 let mezi prověřené evropské dodavatele energeticky úsporných zařízení nejen v sortimentu vzduchových clon, ale i rekuperačních jednotek.

Proč použít rekuperační jednotku?

Dostatek čerstvého vzduchu v budovách, které obýváme, ať už v bytě, rodinném domě nebo v kancelářích, je pro lidské zdraví nezbytný. Dnešní stavby se vyznačují maximální těsností a jsou téměř neprodyšné díky velmi těsným oknům a trendu zateplování – obkládání domu polystyrenem. Cílem těchto opatření je udržet v domě teplo a snížit tak náklady na vytápění. Vysoká těsnost ale brání budovám dýchat, uvnitř se hromadí alergeny, prach, nezdravé látky uvolňované z moderního nábytku či koberců, v případě novostaveb hrozí problémy s vlhkostí a následně vznik plísní.

Při větrání otevřenými okny nám utíká drahé teplo, obměna vzduchu v domě je pouze nárazová a především v zimě je tento způsob nepříliš komfortní – málokdo si nechá v zimě otevřeným oknem půl dne provětrávat dům. V některých lokalitách se navíc větrání okny z důvodu silně znečištěného vzduchu vůbec nedoporučuje, dalším důvodem proč neotevřít okno může být ve městech venkovní hluk.

Jako ideální řešení se proto nabízí pořízení rekuperační jednotky, která odvádí odpadní vzduch z domácnosti, zpravidla z koupelen a kuchyně, a zároveň přivádí čerstvý vzduch z venku do ložnic a obývacích místností. Venkovní vzduch je filtrován a zbaven prachu a alergenů, v jednotce prochází rekuperačním výměníkem, kde je ohříván zbytkovým teplem zachyceným z odváděného vzduchu.

Vzduch v obou směrech je přiváděn velmi nízkou rychlostí, což kromě nízké hlučnosti a minimální náročnosti na elektrickou energii zajišťuje dokonalou výměnu vzduchu v domácnosti bez jakéhokoli průvanu.

Poslední novinkou v sortimentu rezidenčních rekuperačních jednotek 2016 od společnosti 2VV je řada jednotek DAPHNE, vhodná pro větrání bytů, rodinných nebo bytových domů.

Elegantní nízkoenergetické řešení

  • Účinnost zpětného získávání tepla až 93 %.
  • Velmi tichý provoz.
  • Možnost umístění do kuchyňské linky nebo vestavěné skříně.
  • Snadná instalace a jednoduchá údržba.
  • Automatický by-pass.
Rekuperační jednotka DAPHNE

Nová řada jednotek DAPHNE je vyráběna ve 4 velikostech150, 300, 500 a 700 m3/h. Tato jednotka byla navržena pro jednoduchou a standardní montáž na stěnu. Velkou výhodou této jednotky je její kompaktní velikost umožňující instalaci do standardní kuchyňské linky nebo vestavěné skříně. To ocení především domácnosti s nedostatkem prostoru.

Co je čerstvý vzduch?

Čerstvý vzduch je čistý venkovní vzduch. Typický je pro něj obsah oxidu uhličitého CO2 lehce nad 400 ppmv.
Bezpečná a zdravá hladina CO2 je do 700 ppmv. Obsah do 1200 ppmv je ještě vyhovující. Avšak od této hladiny výš je doporučeno omezit pobyt a pracovní úsilí lidí.
Vydechovaný vzduch obsahuje cca 40 000 ppmv CO2, tedy 40 objemových tisícin. I ten obsahuje dost kyslíku, pro člověka ale nedýchatelného: vdechování vzduchu, který vydechujeme, vede rychle k udušení.
Lidé neodhadnou, že žijí ve vydýchaném prostředí. A tak zejména v zimě za utěsněnými okny a při absenci vzduchotechniky dýchají vzduch s obsahem až 5000 ppmv (měřění z jedné školy).
Totéž platí o roušce. Dýchání skrze ni je obtížnější (sportovci ji nepoužívají), nadechován je zčásti vydýchaný vzduch. A to nerozebíráme "virovou" těsnost roušky.

Jednotka je konstruována z oboustranně lakovaného sendvičového panelu, který zajišťuje vynikající tepelnou a hlukovou izolaci, je vhodná pro využití v prostorech s vyššími nároky na hygienu. Díky univerzálnímu provedení umožňuje jednotka flexibilní instalaci.

Srdcem jednotky je vysoce účinný hliníkový protiproudý rekuperátor té nejvyšší kvality s certifikací EUROVENT. Díky speciální technologii SWIRL CHAMBER SYSTEM dosahuje jednotka 93% účinnosti.

Jednotka DAPHNE je osazena vysoce účinnými EC motory od kvalitního německého výrobce.

Protiproudý hliníkový rekuperátor od firmy RECUTECH

Sofistikovaná regulace

Jednotka DAPHNE je vybavena integrovaným sofistikovaným systémem regulace, kde si zákazník může vybrat ze 2 variant BASIC a KOMFORT.

Součástí regulace BASIC je designový kompaktní ovladač, který nabízí možnost řízení ventilátoru, indikace zanesení filtrů, možnost připojení čidel kvality vzduchu a integrovaný předehřev regulovaný termostatem.

Regulace KOMFORT je vybavena designovým dotykovým ovladačem. Zajišťuje plynulou regulaci výkonu ventilátoru, umožňuje indikaci zanesení filtrů. Díky plynulému by-passu je zajištěna protimrazová ochrana a plynulá regulace teploty Free Cooling – tzv. chlazení zdarma, kdy se v letních měsících v nočních hodinách využívá nižší teploty přiváděného vzduchu k dochlazování vnitřního prostředí. V regulaci je integrovaný časovač (týdenní, denní) a je zde možnost řízení nadřazeným systémem.

Součástí jednotky je elektrický předehřev a na přání zákazníka je možno jednotku vybavit externím dohřevem.

Regulace KOMFORT

Veškeré komponenty a díly jsou pečlivě prověřovány a kontrolovány, aby bylo dosaženo nejvyšší možné kvality výrobku.

Uvedením rekuperační jednotky DAPHNE na trh přináší společnost 2VV ucelenou řadu rekuperačních jednotek pro rezidenční i komerční aplikace.

Pro více informací sledujte naše webové stránky www.2vv.cz.

Autor: Bc. Barbora Pešková
Foto: Archiv firmy