Foto: Alhim, Shutterstock

V Česku přibývají moderní spotřebiče na úkor kotlů na tuhá paliva

Zatímco obliba kotlů na tuhá paliva v posledních letech klesá, narůstá zájem o tepelná čerpadla či plynové kondenzační kotle. Lidé nejen na ně mohou stále získat díky kotlíkovým dotacím výrazný příspěvek od stát, a ušetřit tak nejen při pořízení, ale díky zvýšení energetické účinnosti také při provozu zařízení, a to i při současných stoupajících cenách energií.

Z hlediska nových zdrojů vytápění v tuzemských prodejích dlouhodobě vedou plynové kondenzační kotle. Podle odhadů společnosti BRG by se měly počty těchto zařízení prodaných na českém trhu držet až do roku 2025 na podobných hodnotách jako v loňském roce, kdy jich bylo prodáno lehce přes 80 tisíc. Projekce stejné společnosti zároveň předpovídá setrvale klesající zájem o kotle na tuhá paliva. Zatímco v roce 2011 se jich prodalo více než 35 tisíc, v roce 2025 by jich podle posledních odhadů měla být jen zhruba třetina tohoto množství.

Hlavním důvodem poklesu zájmu o kotle na tuhá paliva je přitom podle odborníků zejména skutečnost, že od září příštího roku již bude zakázán provoz těchto kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. „Řada spotřebitelů nyní řeší změnu způsobu vytápění a rozhodují se vzhledem k rostoucím cenám energií mezi kondenzačním plynovým kotlem a tepelným čerpadlem. Zákazníkům radíme, aby s pořízením nového zařízení, ať už to bude kotel nebo tepelné čerpadlo, neotáleli, protože v obou případech dojde k zásadním úsporám energií díky novým technologiím, které jsou mnohem účinnější,“ řekla Jana Vlachová Rasochová ze společnosti Enbra.

Stacionární kompaktní kotel Vitodens 111-F, volitelně s integrovaným nabíjecím zásobníkem o objemu 100 l nebo se zásobníkem teplé vody s topnou spirálou o objemu 130 l, lze instalovat i v oblastech s tvrdou vodou. Foto: Viessmann

Tepelné čerpadlo ideálně s fotovoltaikou

Od tepelného čerpadla si uživatelé kvůli rostoucím cenám energií slibují ekonomičtější provoz. „Je ovšem otázkou, jak se ceny energií budou vyvíjet dále a zda může být současné zdražování dlouhodobým trendem. Instalací tepelného čerpadla uživatel navíc získá výhodnou sazbu elektrické energie pro celý rodinný dům. Ideální se navíc jeví kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Obecně proto očekáváme, že zatímco v minulosti lidé přecházeli zejména k plynovým kondenzačním kotlům, do budoucna budou oproti dřívějšku více volit tepelná čerpadla,“ doplnila Jana Vlachová Rasochová.

Její slova v tomto směru potvrzují projekce společnosti BRG, podle kterých by se právě podíl tepelných čerpadel na jednotlivých zdrojích vytápění měl do roku 2025 postupně zvyšovat. Zatímco v loňském roce se jich na tuzemském trhu prodalo lehce přes 22 tisíc, za 4 roky by to mělo být už 32 tisíc. Dominantním řešením by v tomto směru měly být stále čerpadla typu vzduch-voda, jejichž podíl na prodejích podle dat společnosti BRG setrvale roste od jejich uvedení na trh v roce 2002.

Tepelné čerpadlo Vitocal 200-A je výrobcem připraveno na spotřebu elektřiny vyrobené fotovoltaickými články. Foto: Viessmann

Dotace

S modernizací zdrojů vytápění, která mají nahradit kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, pomáhají v posledních letech kotlíkové dotace. Jak ovšem ukazují data ministerstva průmyslu a obchodu, zdaleka ne všichni možnost finančního příspěvku na nový zdroj vytápění využívají. Mezi roky 2017 a 2019 bylo totiž dotováno pouhých 7 procent instalací plynových kotlů.

V současnosti je ještě možné vyměnit starý kotel za nový ekologický zdroj tepla s využitím dotace Nová zelená úsporám – žadatel může získat až 100 tisíc korun. Kotlíkové dotace by pak měly podle posledních informací ministerstva životního prostředí pokračovat až do příštího roku. Nově by se do nich přitom měly zapojit i domácnosti s nižšími příjmy, které mohou získat na výměnu starého kotle dotaci až 95 procent. Konkrétně by do této skupiny měly patřit všechny domácnosti, u nichž roční čistý příjem jedné z osob nepřesáhl 170 900 korun. Samotné podávání žádostí pro tuto skupinu by mělo být možné od jara příštího roku.

Ostatní domácnosti pak mají stále nárok na dotaci až 50 procent. Platí přitom, že pokud kdokoliv z obou uvedených skupin bude mít o dotaci zažádáno před klíčovým termínem září 2022, vyhne se vysokým pokutám za používání tou dobou již zakázaných kotlů, i když ještě nebude výměna starého kotle hotová. Zároveň tito uživatelé dostanou další rok na jeho výměnu bez finančního postihu. Celkem by na obě skupiny žadatelů mělo být alokováno minimálně 14 miliard korun.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock, Viessmann

1) redakčně upraveno