Vytápění plynem v domácnostech s nedostupnou veřejnou plynovou distribuční sítí je dostupné díky moderním LPG zásobníkům. Autor: Pike-28 , Shutterstock

Topení plynem je možné i tam, kde není přípojka

Plynové vytápění se obecně vyznačuje vysokou energetickou účinností, komfortní obsluhou a v případě moderních kondenzačních kotlů i vysokou finanční výhodností. Navíc se není potřeba omezovat jen na obvyklou topnou sestavu „kotel a radiátory“. Existují alternativy, které umožňují topit plynem i tam, kde není plynová přípojka.

Nedávno jsme představili způsob vytápění rodinného domu dřevěnými peletami a srovnávali jsme jej s cenami elektřiny a plynu, které jsou kolísavé. Je však potřeba říci, že i zemní plyn patří mezi ekologická paliva a při jeho efektivním využívání může rovněž vycházet cenově výhodně. Navíc sebou nese i jiné výhody. Cena 1 kWh tepelné energie ze zemního plynu se pohybuje mezi 1,50 – 3,30 Kč, což je méně než v případě vytápění elektřinou. Kondenzační plynový kotel navíc umí využívat i kondenzační teplo spalin, jmenovitě vodní páry a díky tomu pracuje s účinností až 108 % (fyzikálně korektní by však bylo říci, že je jeho účinnost činí 100 % s tím, že zmíněných 8 % navíc pochází ze vzniklého kondenzačního tepla). Díky tomu šetří uživatel nejen svou peněženku, ale i životní prostředí.

Nejobvyklejší a především nejefektivnějším způsobem vytápění domácnosti plynem je způsob využívající kondenzační kotel. Autor: caifas , Shutterstock

Efektivitu přináší kondenzační kotle

Pokud se rozhodnete pro topný systém poháněný plynem, využijte k výrobě tepla kondenzační plynový kotel, který pracuje se zmíněnou více než stoprocentní účinností. Jak jsme již naznačili, využívá nejen teplo ze spalování. Kondenzační kotel totiž dokáže spaliny před jejich únikem do komína zchladit, a to natolik, že vodní pára, jež je v nich obsažena, kondenzuje a uvolněné kondenzační teplo přenáší do topného systému. I tento druh vytápění má však svá pravidla. „Kondenzační plynový kotel se liší od běžného plynového kotle více, než si obvykle uvědomujeme. K tomu, aby pracoval s maximální účinností, totiž potřebuje topnou soustavu s trochu odlišnými vlastnostmi než běžný plynový kotel. Důležité jsou hlavně nízkoteplotní radiátory,“ popisuje Karel Murtinger, energetický poradce z konzultační společnosti Ekowatt. Zmíněných nízkoteplotních radiátorů je, vzhledem k nižší teplotě otopné vody, tedy zapotřebí více nebo je nutné, aby alespoň disponovaly větší plochou. Jako ideální se jeví kombinace kondenzačního plynového kotle s podlahovým teplovodním vytápěním. Pozor také na to, aby kotel disponoval dostatečně širokým rozsahem regulace výkonu. Nemalou roli dnes může pro mnohé uživatele hrát i funkce ovládání kotle na dálku přes webové rozhraní.

Ideálním způsobem vytápění je kombinace kondenzačního plynového kotle s plošnými otopnými plochami například umístěnými v podlaze, ale také třeba ve stropě či ve stěnách. Autor: Dagmara K , Shutterstock

Kondenzační kotel může být rovněž propojen třeba se solárním systémem nebo ohřívat užitkovou vodu určenou na mytí či koupání. Z úsporných důvodů je ale důležité, aby kotel disponoval funkcí ohřevu vody v kondenzačním režimu. Teplou vodu lze pak uchovávat v bojleru (vestavěném či externím). Jinou variantou je využití průtokového ohřívače vody.

Prostory bez plynové přípojky

Mnohdy je zapotřebí zajistit vytápění i v odlehlejších, obvykle menších, objektech, kupříkladu v garáži, dílně či zahradním altánu. V takovém případě se může o teplo postarat i přenosný radiátor na propan-butan (PB). Topidla využívající 10 kg PB láhev patří k levným a výkonným způsobům vytopení takového prostoru. Jejich výkon se pohybuje okolo 4 kW a jedna desetikilová plynová láhev pokryje desítky hodin provozu. „Plynový přenosný radiátor na propan-butan má oproti elektrickým topidlům levnější a efektivnější provoz. “ popisuje pozitiva tohoto způsobu vytápění Jiří Karlík.

Autor: Do místností odlehlejšího charakteru lze nainstalovat přenosné plynové topidlo jako je toto. Disponuje levným a efektivním provozem. Milanchikov Sergey , Shutterstock

Plynové zásobníky

Vytápění plynem je tedy dostupné všem, a to nejen domácnostem s dostupnou plynovou distribuční sítí. Mluvíme přitom i o větších nemovitostech, u nichž je připojení k plynovým rozvodům komplikované nebo nemožné. Topení plynem v nich umožňují moderní LPG zásobníky, které dovedou dlouhodobě zásobovat plynem i objekty, jako jsou hotely, penziony nebo firemní provozovny. Plyn je v nich uskladněn v kapalné podobě, při odběru je převáděn do plynného skupenství a následně potrubím veden tam, kde je zrovna zapotřebí. Zásobník je možné zakoupit, ale také pronajmout, a pro jeho instalaci postačí tzv. ohláška na stavebním úřadě. „Zásobník je nezávislý na rozvodných sítích a netýkají se ho možné poruchy či odstávky. To se může hodit třeba v odlehlejších nebo horských lokalitách. Může být vhodný i v místech, kde sice rozvody plynu jsou, ale vybudování přípojky by bylo neúnosně drahé. Navíc za něj nemusíte nic platit, protože se vám účtuje pouze spotřebovaný plyn,“ popisuje výhody plynových zásobníků Jiří Karlík.

Doplníme, že jde o válcové ležaté, případně stojaté skladovací nádrže, jež mohou být umístěny nad zemí i pod zemí či je lze instalovat polozasypané. Jejich objem je téměř libovolný, velikost by se však měla odvíjet od zastavěné plochy domu a odhadované tepelné ztráty v kW (kupříkladu stavba o ploše 140 m2 a tepelné ztrátě cca 14,0 KW vyžaduje zásobník o objemu 2 700 litrů). V případě pravidelné údržby, která zahrnuje pravidelné revize jednou za dva roky a občasné nátěry, je životnost nádrže neomezená.

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) redakčně upravila Helena Široká