Nástěnný kotel Vitodens 200-W byl vyznamenán cenami za design – Design Plus Award a IF Award

Vitodens řady 200: instalace, obsluha a údržba opět snazší

Další generace kotlů Viessmann vyvinuta spolu s realizátory: Spolehlivé a účinné zásobování domova teplem a teplou vodou je pro uživatele a majitele domů a bytů to nejdůležitější a s tím i snadná a pohodlná obsluha kotle. Kdo plánuje nové topení, tomu je určena tato zpráva o nové řadě čtyř nástěnných plynových kotlů Vitodens 200. Všechny mají i velmi působivý, „interiérový“ vzhled, a lze je tak umístit do koupelny, na chodbu, integrovat do šatní stěny či jinam do interiéru.

Ještě nikdy nebyla instalace, obsluha a údržba plynového kondenzačního systému snazší. A dodejme, že na pohled ani tak hezká: nová generace nástěnných plynových kotlů Viessmann řady 200 má prémiový design: příjemně jednoduchý a jednoduše příjemný.

Prémiový design: opravdu hezká zařízení

Povrstvení pláště těchto kotlů práškem v matné bílé barvě Vitopearlwite je jedinečné na trhu. To spolu s ultratenkým designovým čelním panelem pak harmonicky zařadí toto topné zařízení do každého obytného prostoru. Větší tloušťka plechu pak zajišťuje vyšší tuhost a stabilitu opláštění kotle. Pro tato inovativní řešení pohledová a hmotová řešení byl nástěnný kotel Vitodens 200-W vyznamenán cenami za design, a sice Design Plus Award a IF Award.

Výškově přestavitelný display pro maximální komfort obsluhy

Obsluha nástěnného kotle v nepohodlném postoji, například když je instalován v místnosti s nízkou výškou stropu, patří už minulosti. Pozici displeje lze u kotle této řady několika jednoduchými hmaty přemístit zespodu nahoru, a nastavit tak (ve dvou situacích) ergonomicky vhodnou ovládací výšku.

Pozici displeje lze u kotle této řady několika jednoduchými hmaty přemístit zespodu nahoru

Ovládání

Sedmipalcový barevný dotykový displej lze obsluhovat intuitivně. Barevné obrázky energetického kokpitu podávají rychlý přehled o spotřebě a solárních výtěžcích tepla. Lightguide umístěný na displeji a světelná lišta fluoreskující přes celou šířku zařízení pak na první pohled informují o provozním stavu topného zařízení:

 • Po zapnutí topného zařízení se zároveň rozsvítí lišta Lightguide.
 • V režimu Stand-by Lightguide rovnoměrně pulzuje.
 • Lightguide potvrzuje nové nastavení přes dotykovou obrazovku nebo pomocí chytrého telefonu blikáním.
 • V případě poruchy Lightguide bliká.
Vitodens řady 200 jsou volitelně k dispozici s velkým barevným dotykovým dálkovým ovládáním

Integrované Wi-Fi rozhraní. Komfort na nejvyšší úrovni

Technickým základem je nová modulární elektronická platforma, vybavená Wi-Fi přijímačem, která po připojení k internetu umožňuje komunikaci mezi topným zařízením a centrálním Vitodata Serverem. Na kotli je jednotka napojena na barevný dotykový displej.

Uživatel tak může své vytápění kdykoliv pohodlně ovládat přes aplikaci ViCare a na přání aktivovat vybranou odbornou firmu pro monitorování zařízení přes digitální servisní centrálu Vitoguide (v ČR od 01/2020). Se zařízením Vitoguide může odborná firma včas rozpoznat potřebu údržby a možné poruchy, provést online změny parametrů a případně začít jednat, dříve než se v bytě ochladí. To je jistota a komfort na nejvyšší úrovni.

Vytápění s ohledem na životní prostředí

Největší spolehlivost a zároveň i účinnost nové generace této techniky zajišťuje nově vyvinutý hořák MatriX-Plus. S rozsahem modulace až 1:17 při maximální stabilitě plamene řídí výrobu tepla přesně aktuální potřebě. Počet spuštění hořáku (taktů) se tak snižuje na nové minimum.

Výsledkem je opět vyšší účinnost (normovaný stupeň využití energie plynu Hs až 98 %), mimořádně nízká spotřeba paliva a až o 40 % nižší emise NOx, než bylo běžné dosud; to ukazuje na vynikající zpracování. Teplo, které vytváří hořák MatriX-Plus, se odevzdává do otopného systému přes osvědčený výměník tepla Inox-Radial z nerezové ušlechtilé oceli.

Nově vyvinutý hořák MatriX-Plus s rozsahem modulace až 1:17
Osvědčený výměník tepla Inox-Radial z nerezové ušlechtilé oceli

Regulace spalování Lambda Pro Control Plus

Jde o řízení provozu kotle při kolísající kvalitě plynu. I když se druh plynu střídá, kolísá jeho kvalita, nebo se mění provozní podmínky, tak automatická regulace spalování Lambda Pro Control Plus vždy zajišťuje spolehlivý a čistý provoz kotlů Vitodens na nejvyšším reálném stupni účinnosti.

Díky tomu nyní odpadají některé činnosti související s prvotním uvedením kotlů do provozu. Regulace spalování totiž rozpozná druh plynu a samočinně podle toho nastaví kotel Vitodens během krátké chvíle tak, aby spalinové délky a výšky byly v souladu s odporem spalinového potrubí a výškovou polohou kotle.

Aplikace ViStart – jednoduchá instalace a uvedení do provozu

Nová generace těchto zařízení usnadňuje i práci servisního partnera. Popsali jsme výškově přestavitelný displej, díky němuž patří ovládání v nepohodlné pozici už do minulosti.

Tím to ale nekončí, protože též asistent pro uvedení do provozu prošel dalším vývojem. Nově využívá aplikaci ViStart na chytrém telefonu nebo tabletu a při instalaci vede servisního technika. Vše je rychlé, intuitivní, jednoduché a bezpečné. Postup probíhá ve zkratce takto:

 • Nejprve je nutné na kotli aktivovat WiFi Access Point a připojit k němu mobilní telefon (tablet) s nainstalovanou aplikací. Ze štítku na kotli stačí snímnout QR kód; alternativně je možné ručně zadat síť a opsat heslo.
 • Internetové připojení není potřeba, protože obě zařízení komunikují přímo.
 • Po navázání spojení se objeví přehledný seznam. Ke kontrole se zobrazí sériové číslo kotle, které je potřeba potvrdit pomocí příkazu „pokračovat”.
 • Poté se postupně snímají a nastavují veškeré parametry jako např. systémový tlak, topné křivky, názvy topných okruhů a časové programy.
 • Zařízení běží. Na závěr lze vytvořit předávací protokol se všemi nastaveními, který lze použít pro vlastní dokumentaci nebo poslat zákazníkovi.

Jednoduchá údržba, poloviční množství náhradních dílů

Také údržba se zjednodušila. Modulární výstavba nové generace těchto zařízení a také program příslušenství snížily o polovinu množství náhradních dílů; komplexnost produktového programu je tak přehlednější.

Například pro nový hořák MatriX-Plus a všechny jeho stupně výkonu (1,9 až 32 kW) postačí jen jedna plamencová hlava, jedna zapalovací elektroda a jedno těsnění hořáku. V minulosti musel mít technik v zásobě tři plamencové hlavy a tři různé elektrody. Servisní firma tak může mít v zásobě méně náhradních dílů, jednotných pro různá použití, a ušetří tak náklady.

Varianta Vitodens 242-F se 170litrovým solárním zásobníkem je připravena k okamžité nebo pozdější kombinaci se solárními kolektory Vitosol

Vývoj s partnery z oboru

Nová generace nástěnných plynových kotlů byla vyvinuta spolu s partnery z oboru, tedy montážními firmami. Neexistuje kompetentnější vývojář než ten, který zařízení instaluje a zpřístupní uživateli. Shrňme výhody nové řady Vitodens 200:

 • nízká četnost taktů i při malém odběru tepla,
 • dlouhá životnost a účinnost díky výměníku tepla Inox-Radial,
 • hořák MatriX-Plus s dlouhou životností díky nové konstrukci MatriX,
 • nižší náklady díky menšímu množství náhradních dílů a menší komplexnosti,
 • automatická regulace spalování Lambda Pro Control Plus pro všechny druhy plynu,
 • tichý provoz díky nízkým otáčkám ventilátoru,
 • vysoký komfort obsluhy,
 • jednoduché uvedení do provozu díky asistentu pro uvedení do provozu a aplikaci ViStart,
 • integrované rozhraní Wi-Fi umožňující bezdrátové připojení k internetu.

Výhody pro uživatele

 • Mimořádně jednoduchá intuitivní obsluha a snadné připojení k internetu pomocí vestavěného rozhraní Wi-Fi.
 • Vysoká bezpečnost provozu díky automatické regulaci spalování Lambda Pro Plus.
 • Větší účinnost a až o 40 % méně oxidů dusíku díky novému hořáku MatriX-Plus.
 • Přehled o řádném provozu díky svítící liště Lightguide.
 • Vizualizace spotřeby energie a solárních výtěžků (při kombinaci se solárními kolektory Vitosol).
 • Vysoký komfort přípravy teplé vody na minimálním prostoru díky integrovanému 100litrovému (Vitodens 222-F), popř. 170litrovému solárnímu zásobníku (Vitodens 242-F).

Minutová nabídka

Závěr

Společnost Viessmann, známá vysokou technickou kvalitou, účinností a trvanlivostí otopné a chladicí techniky včetně ohřevu vody, přichází nyní i do České republiky s novou sérií plynových kotlů Vitodens řady 200. Konstruktérům se podařilo i díky automatické regulaci spalování zvýšit bezpečnost a účinnost kotlů této řady, podstatně snížit emise oxidů dusíku a také zjednodušit obslužnost těchto zařízení včetně montážních a servisních činností.

Související články

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: archiv firmy