Nástěnný plynový kondenzační kotel nejen pro malé bytové prostory

Společnost Viessmann uvádí na trh nový plynový kondenzační kotel, který šetří finance, energii i životní prostředí. Zařízení pro přípravu teplé pitné i topné vody obsahuje řadu inovativních prvků, které napomáhají maximálně navýšit účinnost zařízení a minimalizovat tepelné ztráty spalinami.

V nemovitosti, jejíž součástí je i přípojka k veřejné plynové síti, je ve většina případů nejvýhodnější volbou zdroje tepla plynový kotel. Ten přináší uživatelům domu pohodlný, úsporný a zároveň ekologický způsob vytápění. Moderní kondenzační kotle tyto výhody navíc pozvedají na další úroveň. Nevyužívají totiž pouze teplo, které vzniká jako měřitelná hodnota při spalování topných plynů (známá jako výhřevnost), ale zužitkují teplo vzniklé vodní páry, která vzniká pří hoření plynu a u mnoha jiných zařízení odchází ven komínem. Děje se to ve výkonných výměnících, které vychladí spaliny natolik, že vodní pára v nich obsažená cíleně kondenzuje a uvolněné teplo odevzdává do topného systému a vytápěného objektu.

Vynikajícím příkladem tohoto systému je zařízení Vitodens 050-W, které lze navíc umístit i v malých bytech či rekonstruovaných objektech, jejichž majitelé bojují s nedostatkem prostoru. Jde totiž o kompaktní nástěnné řešení o rozměrech pouhých 30x40x70 centimetrů, jež lze umístit například i jako součást kuchyňské nábytkové sestavy. Veškeré přípojky jsou navíc přístupné zepředu a umožňují tak snadné nastavení i případný servis.

Výrobce nabízí kotel Vitodens 050-W s expanzní nádobou o objemu osm litrů, s vysoce výkonným čerpadlem, ve dvou výkonnostních řadách (3,2-19 nebo 3,2-25 kW) a ve variantách jako topný, nebo kombinovaný kotel s integrovaným průtokovým ohřívačem. Veškerá technika přitom nabízí vysokou účinnost – normovaný stupeň využití až 98 % (hodnota Hs, která definuje při úplném spalování uvolněné množství tepla včetně toho odpařeného obsaženého ve vodní páře topného plynu). Té Viessmann dosáhl integrací inovativních technologií:

V hlavní roli ušlechtilá ocel

V první řadě je nový kotel vybaven ocelovým výměníkem tepla Inox-Radial, který maximálně ochlazuje spaliny tak, aby se do topného systému přenášelo co nejvíce tepla vzniklého srážením vodní páry. Za druhé, zařízení je opatřeno hořákem MatriX-Plus (rovněž z oceli), jenž odolává i velmi vysokým teplotám a zajišťuje stabilní a spolehlivý výkon a dlouhou životnost. Třetím, důležitým komponentem, který zaručuje ekologické spalování, konstantní vysokou účinnost a bezpečný provoz, je regulace spalování Lambda Pro Control. Ta rozezná použitý druh plynu, a při uvádění kotle do provozu proto odpadají starosti s kalibrací, a taktéž nastavuje směs plyn/vzduch, aby docházelo k efektivnímu spalování s trvale nízkou úrovní škodlivin i v případě nestálé kvality plynu. Údaje k tomu získává prostřednictvím ionizační elektrody přímo z plamene.

Nenáročné ovládání

Uživatelé kotle Vitodens 050-W mohou kotel nastavovat jak přímo na kotli, který je opatřen LED displejem s dotykovými tlačítky, tak vzdáleně pomocí svých mobilních aparátů. Každé zařízení má automaticky integrováno rozhraní WiFi, které umožňuje přenastavení dosavadních hodnot odkudkoli a kdykoli. Poslouží k tomu aplikace ViCare, která mimo to poskytuje uživateli informace o aktuálním stavu systému a díky možnosti volby časových topných programů významně přispívá k úspoře provozních nákladů domu. Mimo to lze systém rozšířit i o termostat ViCare.

Máte-li dotazy k tomu či jinému produktu Viessmann, neváhejte oslovit odborníky, a to kupříkladu prostřednictvím on-line formuláře zde.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv Viessmann