Interiéry pražského Světa medúz byly navrženy tak, aby v návštěvnících vyvolaly pocit, že se nacházejí pod mořskou hladinou
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Vesmír v akváriu: V Praze se otevřelo největší medúzárium v Evropě

Na střeše pražského nákupního centra Arkády Pankrác se před pár měsíci otevřelo největší medúzárium v Evropě. K vidění je vskutku unikátní expozice světa mořských živočichů. Svět Medúz, jak byl projekt nazván, vznikl k příležitosti výročí obchodního centra Arkády Pankrác.

Oceánský tvor se skutečným kouzlem

Medúzy jsou bezpochyby jedním z nejstarších živočišných druhů vůbec. Hlubiny světových oceánů obývají již miliony let. Vyznačují se hypnotizujícím vzhledem, který je navíc umocněn širokou škálou fluorescenčních zbarvení.  Mají různý tvar, nejen zvonovitý, ale i zploštělý. Jak tvrdí ředitel medúzária Vojtěch Pluhař, péče o tyto průhledné živočichy není vůbec nic jednoduchého. Potřebují pestrou potravu a čistou vodu, bez které by uhynuly. Zároveň vyžadují pobyt v prostředí, jež se maximálně blíží jejich přirozenému životnímu prostoru. Akvárium by mělo být kruhového tvaru s permanentním prouděním vody uvnitř, aby si tito živočichové neublížili a nezachycovali se v rozích nádoby. Většina medúz pochází od pana Vedrala, který je jejich prvotřídním chovatelem.

Mají zde nejjedovatějšího živočicha na světě

Svět Medúz naleznete na střeše OC Arkády Pankrác. Expozice vznikla na ploše 700 metrů čtverečních podle návrhu studia Petr Lédl architekti. Šlo o komplikovanou stavbu na střeše obchodního centra (se zelenou skladbou), kde došlo k založení objektu na ocelovém roštu. Nástavba je lehkou ocelovou konstrukcí.

Ačkoliv se investor projektu při zařizování inspiroval největšími medúzárii ve světě, pankrácká expozice je zcela jedinečná. Pražskému Světu medúz může ve světě konkurovat pouze Japonsko a Kanada. Na příchozí čeká jedinečné nahlédnutí do světa mořských tvorů. V celkem 38 designových kulatých akváriích se vznáší přes 10 tisíc nejrůznějších živočichů. To největší akvárium má objem 2000 litrů a pokouší se o zápis do Guinessovy knihy rekordů. V akváriích lidé spatří například australskou čtyřhranku Fleckerovu, která je jedním z nejjedovatějších zvířat světa. Svými žahadly dokáže usmrtit až 60 lidí. K nejpozoruhodnějším druhům v pankráckém medúzáriu patří taktéž „nesmrtelné“ Turritopsis dohrnii. Tyto medúzy jsou schopny ovlivnit svůj životní cyklus a z dospělé fáze se vrátit do stádia polypu. 

Dohromady je ve všech akváriích až 12 500 litrů vody

Vedení medúzária má v plánu počet živočichů neustále zvyšovat, takže se návštěvníci mají na co těšit. Součástí expozice je též bohatý doprovodný program jako je videoprojekce o životě medúz. Pro nejmenší je připraveno tzv. digitální akvárium, kde si děti namalují svou vlastní medúzu, která se následně promítne do digitálního akvária na interaktivní zdi. Součástí je i restaurace se speciálním menu. Medúzárium se tak stává ideálním místem pro rodinný výlet.

 Svět Medúz na Pankráci můžete navštívit každý den od 9 do 21 h. A jelikož se Svět medúz těší velké návštěvnosti; chcete-li se tedy vyhnout frontám, doporučujeme sem zavítat ve všední dny.

Pražské medúzárium je evropským unikátem. Velikostí předběhlo i pařížskou expozici

Související články

  • Interiér břeclavské smuteční síně oceněn v proslulé soutěži sádrokartonářů
  • Ostravský Věžák stále nevyužitý
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Svět medúz Praha