Ostravský „Věžák“ stále nevyužitý, od roku 2013 je prázdný a chátrá

Když dokázali v kapitalistické cizině postavit mrakodrapy, u nás v socialistickém státě to muselo jít též. Takzvaný Věžák blízko Nové radnice v Ostravě vyrostl v letech 1965 až 1968. Jeho 22 nadzemních podlaží jej učinilo 68 metrů vysokým. V současnosti je třetí nejvyšší stavbou v Ostravě – hned po věži Nové radnice a vysoké peci s nástavbou Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovic.

Původní záměr tehdejšího vedení města, že bude „mrakodrap“ se svými 110 bytovými jednotkami využit, nebyl v celé šíři realizován. Krátce po kolaudaci dům vykazoval stavební a statické nedostatky (kupříkladu výkyvy ve větru), nevyhovoval z hlediska požární bezpečnosti, a tím se stal nezpůsobilý k bydlení. Od 14. podlaží výše došlo k vystěhování a objekt byl v rámci nové kolaudace označen za nebytový. Město využilo nižší patra ke kancelářským účelům.

Nerudovské „Kam s ním?“, převedené na „Co s ním?“, vyvolalo v průběhu vícero let několik dalších ideí, diskutována byla například kompletní rekonstrukce, demolice, snížení budovy o polovinu pater či vybudování nízkopodlažních bytů. Žádný z nápadů nebyl realizován a tak je od roku 2013 objekt prázdný a chátrá. Jeho budoucnost je zatím nejasná. Již v březnu tohoto roku, kdy zastupitelé města budou rozhodovat (snad už definitivně) o jeho využití, by se však mohlo blýsknout na lepší časy. Doufejme, že nedojde k jeho úplné demolici. Jde o stavbu jisté architektonické hodnoty a byla by škoda, aby o ni Ostrava přišla.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda