Nový ostravský mrakodrap bude mít také ozeleněné balkony. Foto: archiv AI-DESIGN

O mrakodrapu v centru Ostravy je definitivně rozhodnuto

O osudu dlouhodobě prázdné třetí nejvyšší budovy v Ostravě na Ostrčilově ulici je definitivně rozhodnuto. Z vícero úvah připomínajících Nerudovo „Kam s ním?“, vyhrála definitivně verze nebourat, nesnížit, zachovat a rekonstruovat.

Připomínáme, že 22podlažní objekt vysoký 68 metrů byl postaven podle projektu architekta Jana Slezáka z ostravského Stavoprojektu v letech 1965 až 1968. Zpočátku sloužil k bydlení, později jako pracoviště úředníků. Jeho nevyhovující technický stav spočívá zejména v nefunkčním opláštění. Částečně vykazuje špatné bezpečnostní parametry včetně protipožárních únikových tras.

Stavba byla v roce 2013 vylidněna a vyklizena. Je dobře, že se moravskoslezská metropole nezříká výškových budov, a tak třetí nejvyšší z nich (po Nové radnici a Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovic) zůstane a bude sloužit svým novým obyvatelům.

Současný stav stavby z šedesátých let. Foto: Zdeněk Svoboda

Rekonstrukce

Renomované studio AI-DESIGN světově proslulé architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera dokončilo komplexní návrh rekonstrukce zmíněného mrakodrapu. V rámci oprav dojde k odstrojení objektu na pouhou železobetonovou kostru demontováním zdravotně závadných azbestových panelů. Nové komunikační jádro zahrnuje subtilní tubus se širokým schodištěm a výtahy splňující všechny protipožární normy. Dojde i k navýšení o jedno patro, kde bude kavárna s vyhlídkovou terasou.

Nová stavba by měla disponovat celkem 23 podlažími. Foto: archiv AI-DESIGN

Většinu prostoru bezbariérového objektu zabere 76 nových bytů o velikosti 1+kk až po mezonetové byty v horních patrech. Prostornost a vzdušnost zajistí celoprosklená okna s ozeleněnými balkony. V parteru budou komerční prostory o celkové rozloze 135 m2. Se zahájením rekonstrukce by se mohlo začít v roce 2023.

"Po důkladném prověření, které bylo pro nás základním úkolem, jsme byli mile překvapeni, že statika budovy v Ostravě je skvělá. Dokonce nám dovolí se v prostoru této budovy volně pohybovat. Budeme statiku neustále přísně sledovat a kontrolovat z důvodu částečné demolice. Rádi bychom tuto památku Ostravě zachovali, přizpůsobili ji podmínkám dnešního života, udělali ji zelenou a takovou, v jaké bychom sami chtěli žít. Navíc musím přiznat, že výhled z této budovy je úžasný", řekla Eva Jiřičná.

Většinu prostoru bezbariérového objektu zabere 76 nových bytů. Foto: archiv AI-DESIGN

Profil světoznámé architektky

Architektka českého původu, rodačka ze Zlína, Ing. arch. Eva Jiřičná, žije v Londýně. Zde založila v roce 1984 Atelier Eva Jiricna Architects Limited. Od roku 1999 má v Praze, společně s architektem Petrem Vágnerem, ateliér AI-DESIGN. Oba ateliéry poskytují komplexní služby včetně návrhů nových veřejných i soukromých budov, veřejných prostorů, mostů, rekonstrukcí a návrhů interiérů. Její architektonické návrhy v rodném městě se týkaly Kongresového centra, Univerzitního centra a Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati. Ve Velké Británii navrhla AMEC Headquarters, vstup a recepci Victorie a Albert musea, obytné a maloobchodní budovy, interiéry i mosty v Londýně a Kentu. Z udělených ocenění, které obdržela, jmenujme Řád britského impéria za design, uvedení do Americké síně slávy, čestné doktoráty a profesury několika univerzit. Od roku 2003 je předsedkyní Architectural Association v Londýně. Ještě prozradíme, že její oblíbenou kombinací materiálů je sklo a ocel. Z barev je to žlutá, která je barvou Slunce a nahrazuje jeho nedostatek kdekoli a kdykoli je to možné. Jiřičná nikdy nezapomněla, odkud pochází, a s radostí přijímá nabídky ke spolupráci obzvlášť s českými firmami.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Viz popisky