Při výběru koupelnového nábytku je nutné posoudit dvě zásadní kritéria – odolnost materiálu a náročnost údržby. Vždy vybírejte nábytek určený právě do koupelen. Foto: Jodie Johnson, Shutterstock

Vybíráme nábytek do koupelny. Jaký materiál je nejlepší?

Pokud máte v plánu kupovat nový koupelnový nábytek, neměli byste se při jeho výběru řídit pouze vzhledem nebo cenou. Neustálá vlhkost a střídání teplot totiž mohou nábytek, především ten nekvalitní, značně poškodit. Jaký materiál se tedy hodí do koupelny nejvíce?

Koupelna je místností, kde je nábytek v neustálém kontaktu s párou a vodou a musí dennodenně čelit extrémním podmínkám.  Zejména v panelákových bytech je koupelna jen miniaturním uzavřeným prostorem, kde je odtah vzduchu většinou vybaven filtry s nevyhovující účinností. Při výběru koupelnového nábytku je proto nutné posoudit dvě zásadní kritéria – odolnost materiálu a náročnost údržby. Vždy vybírejte pouze nábytek, který je do koupelen určený. S klesající cenou jde mnohdy pochopitelně dolů i kvalita, a proto se nevyplatí šetřit.

Při výběru koupelnového nábytku je nutné hledět především na kvalitu materiálu, z něhož je vyroben. Zdroj: Julia Vadi, Shutterstock

Lamino nemusí znamenat levný kompromis

Je lamino materiálem, který se hodí pro koupelnový nábytek? Odpověď není tak jednoznačná, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. U klasických dřevotřískových desek je obecně známým problémem velká náchylnost na mokro. Laminátový nábytek se lehce nasákne, nabobtná a časem se může rozpadnout, v nejhorších případech i během pouhých několika měsíců.

Kamenem úrazu jsou především hrany, kterými například do skříňky vniká nežádoucí vlhkost. Tomu se ale dá snadno zabránit.  Obyčejně používají výrobci k přilepení hran lepidla s označením EVA. Nábytek lepený tímto lepidlem je však určen jen do „suchých místností“. Odolným lepidlem je proti tomu lepidlo polyuretanové (PUR). Lepení touto variantou je ale pro výrobce finančně náročné, proto vybírejte laminátový nábytek s velkou opatrností a pouze od ověřených výrobců. Ještě vhodnější je ochrana plastovými ABS hranami. Co se týče údržby, kvalitní koupelnový nábytek z laminátu se udržuje snadno. Vystačíte si s vlažnou vodou, hadříkem a trochou mýdla.

Do koupelny vybírejte ideálně nábytek s odolnými plastovými ABS hranami v tloušťce od 0,5 – 2 mm. Vyvarujte se pouhému ohranění obyčejnou papírovou hranou. Zdroj: Didecs, Shutterstock

Plast není přežitek

Vybavení do koupelny vyrobené z plastu má hned několik výhod. Je odolné vůči vodě, vlhkosti a cenově dostupné. Uživatel má navíc na výběr z nespočtu designů a barevných provedení. Lze vybrat například koupelnovou, třeba závěsnou skříňku vyrobenou z lehkého, a přitom pevného a lehce udržovatelného plastu. Z plastu se také hojně vyrábí nejrůznější koupelnové doplňky, jako jsou kelímky na osobní hygienu či koše na prádlo.

Ačkoliv je plastový nábytek velmi praktický, rozhodně s ním neuděláte tolik parády jako například s nábytkem z masivu. Zdroj: Africa Studio, Shutterstock

MDF jako zlatá střední cesta

V současné době se těší velké oblibě materiál známý pod označením MDF – jedná se o dřevovláknitou desku, která je díky své kompaktní struktuře vysoce odolná vůči vodě a vlhkosti. MDF desky bývají opatřeny silnou vrstvou laminátu. Mohou být potaženy speciální fólií nebo nalakované. Jen pozor, abyste nevybrali nábytek, kde jsou z MDF vyhotovena jen dvířka, zatímco korpus je z dřevotřísky. Dvířka nábytku vám sice vydrží, ale ostatní části se dříve nebo později rozpadnou. 

Nebojte se dřeva

Milujete dřevo, ale bojíte se ho použít v koupelně? Nemusíte. Moderní dřevěný koupelnový nábytek vyrobený z kvalitního materiálu je vysoce odolný proti vlhku i plísním a může sloužit dlouhou dobu. Je tedy nutné vybírat dřevěný nábytek určený přímo do koupelen. Pokud byste sem umístili například komodu z ložnice, s největší pravděpodobností by příliš dlouho nevydržela. Vhodným typem dřeva pro koupelnový nábytek je dřevo pocházející z českých lesů, jako je buk, lípa a dub. U tuzemských dřevin se zajímejte o to, kolik vrstev pevného laku nebo mořidla bylo použito pro ochranu povrchu. Koupelnový nábytek by neměl být ošetřen jen na povrchu, ale taktéž v úložném prostoru.

Dřevěný nábytek je nejen příjemný na dotek a zdravotně nezávadný, ale navíc dokáže v interiéru vykouzlit příjemnou hřejivou atmosféru. Zdroj: Clara Doti, Shutterstock

V poslední době také přicházejí také do obliby exotické dřeviny, které jsou pochopitelně dražší, ale přirozeně odolné vůči vlhkému prostředí. Pokud vám nevadí menší investice, zkuste dát šanci například mahagonu. Pamatujte však na to, že pokud bude nábytek z masivu kvalitně ošetřen, vlhkost mu sice neublíží, ale existuje riziko oděru. Někteří výrobci tak kombinují při výrobě koupelnového nábytku MDF s masivem, což je i za nás skvělá volba.

K nejodolnějším materiálům do koupelny patří dřevo exotických stromů. Používá se na něj speciální impregnace, a to jednou až třikrát ročně. K údržbě postačí teplá mýdlová voda a jemný kartáček. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Využívejte kombinací materiálů

Dalšího materiálu, kterého se v koupelně nemusíte bát, je sklo. Jelikož celoskleněný nábytek ve specializovaných prodejnách není moc k vidění, dobře poslouží alespoň kombinace dřevotřísky a skla. Podobně elegantně bude vypadat také kombinace umělého kamene a dřevotřísky potažené dýhou. Z umělého kamene se vyrábí i odkládací plochy kolem umyvadla.

Pozor na umístění nábytku i kování

Prevence je důležitá, a proto nezapomínejte ani na správné umístění nábytku. Pokud je to možné, vyhněte se jeho uložení v bezprostřední blízkosti sprchového koutu nebo vany. Nábytku i zdivu se bude lépe dýchat a omezí se tvorba plísní. Vniknutí vlhkosti zespodu skříňky zabrání nábytek závěsný, který je navíc velmi populární. Ochrana spodních skříněk před vlhkostí se také řeší vysokými plastovými nebo nerezovými nožičkami. A na co ještě dát pozor? Při koupi bílého nábytku zpozorněte v případě, že máte v koupelně okno. Pokud budou sluneční paprsky svítit přímo na bílý povrch, který je nekvalitně zpracován, pravděpodobně časem zežloutne. Zajímejte se tedy o odolnost materiálu nábytku proti UV záření. Nedílnou součástí koupelnového nábytku je také kování, jež by mělo být především odolné vůči korozi.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock