Přirozený vzhled lana dokonale zapadne hlavně do venkovských chat. Zdroj: Mulewich

Vybíráte zábradlí do interiéru? Ve hře je dřevo, nerez i lano

Budujete mezonet či renovujete patrový dům? K bezpečnému a pohodlnému pohybu po schodech je potřeba zábradlí, na které se budete moci spolehnout a které současně dodá prostoru náležitý glanc. Dnes už je na trhu spousta materiálů, jež lze navzájem kombinovat. Hodí se k vám domů spíše hřejivé dřevo, nebo chladný kov?

Dle platných norem by zábradlí mělo být umístěno u všech schodišť vyšších než 50 centimetrů. Madlo by při úchopu nemělo klouzat ani mít ostré hrany, o které byste se mohli poranit. V tomto článku se ale zaměříme spíše na estetickou stránku a představíme nejčastější materiály, z nichž může být zábradlí vyrobeno. V současné době vedou především bezúdržbová řešení – nerez, sklo či hliník. Nestárnoucí klasikou, která u vás doma vytvoří příjemnou atmosféru, je dřevo.

Hřejivé dřevo

Dřevo je sázkou na jistotu. Zkrášlí každý prostor a vypadá skvěle jak v retro, tak v moderním interiéru. Dřevěná zábradlí pro vnitřní schody obvykle nejsou plná, ale skládají se z lamel uspořádaných svisle nebo vodorovně, do tvaru mříže či geometrického obrazce. V bílé barvě se hodí zejména do domácností v provensálském a vintage stylu. Nejlevnější jsou měkké dřeviny, například smrk či borovice, u kterých však hrozí vyšší riziko oděru, s čímž je spojena kratší životnost. Proto je lepší volit dřevo tvrdší, jako je buk a dub, nebo středně tvrdé, například olši, modřín nebo jedli. Luxusní variantu představuje teak a oblíbený mahagon. Dřevěné zábradlí může mít také podobu schodišťových sloupků a výplní, vyřezaných do nejrůznějších tvarů. Snad jedinou nevýhodou, se kterou musíte počítat, je náročnější údržba (včetně občasného přebroušení).

Elegantní dřevěné zábradlí se hodí do starších domů, průmyslových loftů a novodobých apartmánů. Zdroj: Suti Stock Photo

Nadčasové sklo

Sklo se nejčastěji uplatňuje v moderních interiérech. Má nadčasový a elegantní vzhled a při správné údržbě vydrží desítky let. Hodí se zejména do malých prostor, kterým dodá lesk a opticky je zvětší. Aktuálně jsou nejmódnější celoskleněná zábradlí (ideálně s tvrdým sklem), tedy ta, jež nejsou rozdělena sloupky. Tento typ se připevňuje ke schodům pomocí svorek nebo se uzavírá v dřevěných či kovových rámech. Vedle odolného tvrdého či laminovaného skla existují též dekorativní varianty – malované, potažené fólií či potištěné grafikou. Jejich údržba není nikterak náročná, stačí je otřít navlhčeným hadrem. Pro ochranu před nežádoucími otisky prstů dnes existují speciální přípravky na bázi nanotechnologie, jimiž lze povrch skla opatřit. Pokud máte malé děti, sklu se raději vyhněte. Zábradlí vyrobené z tohoto materiálu je hladké a dítě se ho nemůže bezpečně chytit.

Skleněná varianta vypadá moderně a do interiéru se hodí zejména v kombinaci s kovem. Zdroj: Supermop

Elegantní kov

Dodejte svému domovu styl díky originálnímu zábradlí z kovu, které vypadá netradičně a nevyžaduje téměř žádnou údržbu! Vedle teras a balkonů komerčních budov jej lze využít také ve vnitřních prostorách. Nejčastěji se setkáte s nerezovou variantou, hliníkem či mosazí. Tyto materiály jsou atraktivní, bezpečné a především vysoce funkční. Svým vzhledem dokážou odlehčit interiér přesycený masivními prvky nebo prosvětlit malé prostory. Doma je bez obav kombinujte s dalšími materiály, jako je sklo či dřevo.

Nerezové zábradlí má elegantní design a vysokou variabilitu. Je vhodné i pro atypické tvary schodiště. Zdroj: Photographee.eu

Lano? Proč ne!

Pokud se nebojíte originálních a odvážných řešení, vsaďte na netradiční zábradlí z provazu. Silné pletené lano můžete napnout kupříkladu mezi stabilními dřevěnými sloupy. Nejodolnější a nejoblíbenější je dnes polypropylen, polyester či juta, kterou si zamilují obzvláště příznivci ekologického stylu bydlení.

Tipy na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli materiál, pamatujte, že by měl ladit nejen se schody, ale i s celkovým designem interiéru. Nedílnou součástí schodiště jsou také madla, která doporučujeme připevnit i na protilehlou stranu schodiště, tedy ke zdi. Vždy je komfortnější opřít se o madlo než o zeď, na kterém by navíc po čase byly patrné stopy po rukou. Madla se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, nerezu a hliníku. Zábradlí ze skla nejlépe doplníte madly dřevěnými, nerezovými nebo ocelovými, kov se často kombinuje s dřevěnými úchyty. Nejlevnější variantou jsou plastová a PVC navlékací madla, která sice nevyžadují téměř žádnou údržbu, kráse přírodního dřeva se ale vyrovnají jen stěží. Zábradlí lze ozvláštnit i elegantním osvětlením – ať už vestavěným, nebo v podobě LED pásek.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock