K vyzdění protipožárních stěn v nové hale firmy FIDES v Trutnově byly využity pórobetonové tvárnice Ytong Statik P4-550 s tloušťkou 200 milimetrů.

Protipožární stěny v nové hale firmy FIDES jsou vyzděny z tvárnic Ytong Statik

V obchodní a průmyslové zóně Krkonošská u trutnovského Tesca vyrostla v průběhu loňského roku nová hala. K vyzdění protipožárních stěn využila stavební společnost SASYN & ELBL pórobetonové tvárnice Ytong Statik P4-550 s tloušťkou 200 milimetrů.

Od druhé poloviny letošního roku bude v nové hale působit podnik FIDES Group, který patří na českém trhu ke špičce v oblasti průmyslového mytí přepravních obalů. Současně je to také jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů lidí se zdravotním postižením. Investorem celého projektu byla trutnovská společnost CASIA Real estate, generálním dodavatelem TESTA z Letohradu. Stavební práce na nové hale zajišťovala podle projektu architektonické, projektové a inženýrské společnosti ATIP z Trutnova stavební firma SASYN & ELBL se sídlem v obci Řepiště na Frýdecko-Místecku.

Linky na mytí přepravních obalů a s nimi spojenou logistiku (příjem, expedice, balení) přestěhuje firma FIDES do nové haly v Trutnově z nedalekého Hostinného, kde byl dosud hlavní výrobní závod a kde sídlil také management firmy. V poslední době už pro ni byly prostory areálu v Hostinném malé, a vedení společnosti proto hledalo něco většího. Jako nejvhodnější se ukázala výstavba nové haly v obchodní a průmyslové zóně Krkonošská v Trutnově.

Použité pórobetonové tvárnice YTONG STATIK vykazují mechanickou odolnost (tedy schopnost prvku odolat rázu v případě, kdy konstrukční porušení jiného dílu při požáru způsobí náraz na požární stěnu) po celou dobu stanovené požární odolnosti (120 minut).

Protipožární konstrukce

Nová hala má železobetonový skelet, který je opláštěn obvodovými fasádními panely. V jednom z rohů haly je dvoupodlažní administrativní zázemí, které je od zbylých prostor odděleno třemi protipožárními stěnami. Dvě z nich mají výšku čtyři metry (první a druhé nadzemní podlaží), třetí stěna je vysoká osm metrů (přes obě patra).

V květnu 2021 nás společnost SASYN & ELBL požádala o doporučení vhodného certifikovaného výrobku ze sortimentu Xella pro protipožární stěnu s odolností EI 120 DP1-M s celkovou plochou 404 metrů čtverečních. Stěny z tvárnic měly po celou dobu stanovené požární odolnosti – 120 minut – vykázat i mechanickou odolnost, tedy schopnost prvku odolat rázu v případě, kdy konstrukční porušení jiného dílu při požáru způsobí náraz na protipožární stěnu. Z našeho sortimentu jsme doporučili pórobetonové tvárnice Ytong Statik s třídou pevnosti P4-550 s tloušťkou 200 milimetrů. Jejich normalizované pevnosti fb= 5 N/mm2 vyhoví i požadovanému parametru mechanické odolnosti M,“ říká František Janoušek, manažer pro klíčové zákazníky Xella CZ, a dodává: „Tyto tvárnice mají nejen vysokou požární odolnost (min. REI 180, pozn. red.), ale i výborné tepelněizolační parametry. Jejich velkou výhodou jsou také stejné technické vlastnosti ve všech směrech a snadné a rychlé zdění bez odpadu.

V případech, kdy stavebník poptává například požárně odolné vysoké stěny nebo vyzdívky a předezdívky sloupových železobetonových skeletů, může Xella nabídnout tvárnice pro obvodové nosné stěny Ytong Klasik či Ytong Statik.

Vizitka stavební firmy

Stavební společnost SASYN & ELBL vznikla v roce 2007 sloučením dvou podnikatelských subjektů, podnikajících na základě živnostenského oprávnění jako fyzické osoby. Firma se zabývá především generálními dodávkami staveb (tzv. na klíč) v průmyslové, obchodní i občanské výstavbě a přípravou a řízením investiční výstavby.

S výstavbou objektů, jako je hala FIDES v Trutnově, má bohaté zkušenosti a podle slov Pavla Zahatlana, hlavního stavbyvedoucího trutnovské haly, pracuje poměrně často i s pórobetonem Ytong. „Jako stavební firma samozřejmě pórobeton Ytong známe a víme, jaké má přednosti. Pracujeme s ním vždy, když je součástí projektu nebo pokud s jeho využitím souhlasí investor. U haly FIDES jsme pro realizaci vysokých protipožární stěn s požární odolností 120 minut poptali vedle společnosti Xella i další výrobce stavebních materiálů – pálených cihel, vápenopísku, pórobetonu –, zvažovali jsme i využití minerálních panelů. Nabídka společnosti Xella se nám jevila jako nejvýhodnější. Vedle parametrů pórobetonových tvárnic Ytong Statik pro ně mluvil i dobrý servis ze strany výrobce. Xella má také dobrou technickou podporu.

Nová hala má železobetonový skelet, který je opláštěn obvodovými fasádními panely. V jednom z rohů haly je dvoupodlažní administrativní zázemí, které je od zbylých prostor odděleno třemi protipožárními stěnami.

Podobné reference

Společnost Xella má s podobnými typy projektů bohaté zkušenosti a odpovídající produktový sortiment. V případech, kdy investor spolu s projektanty poptává například požárně odolné vysoké stěny, vhodné i do specifických a zatěžovaných prostor (potravinářství apod.) nebo vyzdívky a předezdívky sloupových železobetonových skeletů, může nabídnout tvárnice pro obvodové nosné stěny Ytong Klasik či Ytong Statik. Navíc spolu se svým interním technickým oddělením a statikem připraví i vhodné řešení kotvení vysokých stěn.

Jednou ze zajímavých realizací tohoto typu byla i dodávka tvárnic, malt a překladů pro závod firmy La Lorraine (významný výrobce mraženého pečiva) nedaleko Kladna. Zde byly vedle tvárnic Ytong Klasik (P2-500) v tloušťkách 100, 150, 200 a 250 milimetrů a tvárnic pro nosné zdivo s vyšší pevností Ytong Statik (P4-550) v tloušťkách 200 a 250 milimetrů využity také Ytong U profily (skryté bednění pro věnce), Ytong zdicí malta, Ytong nosné a nenosné překlady a Ytong spojky zdiva.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: archiv Xella CZ