Z jubilejní mezinárodní specializované výstavy Infotherma

Největší specializovaná výstava k vytápění, úsporám energie a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů v České republice – Infotherma – má za sebou jubilejní 20. ročník. Pořádala ji frýdeckomístecká agentura Inforpres, 14. až 17. ledna 2013, opět na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Své výrobky a technologie zde předvedlo 361 domácích i zahraničních vystavovatelů. Nedílnou součástí výstavy bylo 35 přednášek, seminářů a konferencí.

Pořadatel rozdělil dvacátou Infothermu do tří bloků: v prvním dostaly prostor otopné systémy, ve druhém úspory energií s preferencí moderního vytápění a třetí byl věnován obnovitelným zdrojům. Můžeme směle potvrdit, že cíl výstavy - představit vše nové a progresivní, co vede k tepelné pohodě našich příbytků za ekonomicky únosných podmínek včetně ohleduplnosti k životnímu prostředí - byl splněn.

Poradna pro moderní a ekonomicky dostupné vytápění

K tradičním exponátům i letos přibyly novinky. První čekala na návštěvníky hned po vstupu do pavilonu A, a to poradenství v problematice moderního a ekonomicky dostupného vytápění, rozdělené do pěti oblastí.

První objasňovala výběr nejvhodnějšího otopného systému a aktuálním cenám paliv a energií k 1. lednu 2013. Druhá část se zaměřila na komíny, dodržování komínové vyhlášky, dále na krby, kachlová kamna a sporáky. Smysluplné a ekonomicky konkurenčně schopné využívání sluneční energie na ohřev vody a přitápění objasňovali odborníci ve třetím bloku. Čtvrtý díl se věnoval tepelným čerpadlům a pátý se zaměřil na zjišťování tepelných ztrát, nízkoenergetickou a pasivní výstavbu, rekonstrukce a zateplování objektů, termoregulační okna apod.

Zajímavé novinky

Zastavme se u některých zajímavých expozic a začněme novinkou interiérovým kotlem Verner 13/10.2. Jeho přednostmi jsou: nízké provozní náklady, výborná regulace výkonu, mimořádně dlouhý stáložár a použití pokrokové technologie. Nový model má mnohem lepší poměr mezi výkonem do otopné soustavy (11,5 kW) a sálavým teplem (pouze 1,5 kW). Např. změnila se přední přikládací dvířka, obsahují dvě skla, jejichž mezerou stoupá vzduch udržující skla čistá a podporující terciální spalování. Pohyblivý rošt je nově osazen žárovým rámem, za kterým proudí vzduch, čímž se zlepšilo spalování.

Bohumínská firma Viadrus vystavovala mj. novinku Hercules U28 – litinový odhořívací kotel na dřevo a uhlí. Umožňuje spalování paliva bez nuceného přívodu vzduchu při splnění nejpřísnějších emisních podmínek třídy 3 normy ČSN EN 303-5.

Do třetice slovenská společnost Attack z Vrútek se pochlubila v sérii stacionárních kotlů s peletkovým kotlem Attack pellet 30 Automatic Plus. Má hodně předností, kromě jiných plně automatický nerezový hořák Attack, založený na principu padání paliva (pelet) z podávače paliva přes přívodní hadici a rouru na rošt, kde probíhá spalování. Rozsah výkonu hořáku je 8 až 30 kW.

Další exponáty

V dalším popisu se zaměříme na pestrý sortiment vystavených exponátů. Výrobce krbových kamen a krbových vložek Romotop ze Suchdola nad Odrou, představil dvě novinky – krbovou vložku KV 025 LN (široká rovná s centrálním přívodem vzduchu a novým systémem vedení spalin) a krbovou vložku KV 025 W02 (široká rovná s centrálním přívodem vzduchu a teplovodním výměníkem).

Novou generaci tepelných izolantů Isover Twinner pro zateplovací systémy Etics, má v nabídce Divize Isover Saint-Gobain Construction Products CZ, a. s.

Izolace šikmých střech deskami z pěny Itpur D, tepelnou a vodotěsnou izolaci plochých střech nástřikem Itpur pěny a izolaci šikmých střech nástřikem pěny Itpur S má ve svém výrobním programu zlínská firma ITP.

A v neposlední řadě zaznamenáváme nové tepelné čerpadlo vzduch – voda NIBE SPLIT pro vytápění, chlazení a ohřev vody v rodinných domech a nové tepelné čerpadlo vzduch – voda NIBE F2300 pro větší rodinné domy a komerční objekty, obě od společnosti NIBE Energy Systems CZ z Dražic u Benátek nad Jizerou.

Na úplný závěr jsme si nechali poznatky z přednášky s názvem Pro a proti vnitřnímu zateplení, dborného garanta firmy Tex-Color z Ostravy. Nabídla řešení pro zateplení památkově chráněných budov certifikovaným systémem Tex Therm IN, jinými slovy kapilárně aktivní vnitřní zateplení bez parozábrany. Pro vnitřní zateplení slouží Multipor tepelněizolační minerální desky ID. Suroviny pro výrobu desek: vápenec, křemičitý písek, cement, voda, kalciumsilikát-hydrát a přísady na tvorbu pórů.

Autor:
Foto: Zdeněk Svoboda