INFOTHERMA 2018 – spolupráce, technické novinky a vize do budoucna

Mezinárodní výstava, která je počtem vystavovatelů a návštěvníků ojedinělá, završila 22. až 25. ledna 2018 čtvrt století své existence. Ano, populární a stále potřebná Infotherma, jako jedna z mála veletrhů a podobných akcí, lehce překonala nástrahy nedávné hospodářské krize.

Od začátku v roce 1994 ve Frýdlantě nad Ostravicí a od roku 2007 na výstavišti Černá louka v Ostravě si drží téma: vytápění, úspory energií a smysluplné využívání obnovitelných zdrojů, ve kterých dominují spolupráce, technické novinky a vize do budoucna.

Stálým pořadatelům, týmu z Agentury Inforpres Frýdek – Místek, se i letos podařilo umístit 340 vystavovatelů ze Slovenska, Polska a České republiky. Hojně bylo navštíveno i 46 přednášek a příslušná poradenská střediska. Zaměření na moderní a ekologické vytápění malých a středních objektů bylo hlavním zájmem cílových zákazníků. Nezanedbatelný byl i kritický pohled na současné využívání obnovitelných zdrojů. Proto byla třetina výstavní plochy určena firmám s tepelnými čerpadly a solárními panely.

Firmy se stavebními materiály

Získané poznatky a informace začneme pohledem do stánku z většinou u nás vyráběných střešních krytin. Z nich byla novinka z firmy KM Beta Hodonín, plochá taška se sníženou dvojitou podélnou vodní drážkou. Ta zabraňuje zafukování sněhu a deště v příčném směru. Patní žebrování z rubové strany brání zafukování v podélném směru. Mediterran Brno vystavil novinku Zenit a Rundo, plochý profil z barevného betonu, se speciální povrchovou úpravou.

Zdivo, fasády a izolace rovněž mají na této výstavě nepřehlédnutelné expozice. Stojí za to si připomenout stavební systém Heluz, v čele s cihelným blokem AKU kompakt 21 broušená, s důrazem na zvukovou izolaci stěn, požární odolnost a tepelnou izolaci. Ytong představil kromě jiného řešení pro vnější i vnitřní stěny tepelněizolačními omítkami. Wienerberger uvedl katalog lícových cihel Terca a jednovrstvé zdivo z cihelných bloků Porotherm, zabraňující výkyvům teplot i bez dodatečné tepelné izolace fasády. Pro obdivovatele pravé pálené tašky vystavil svůj kompletní sortiment Tondach.

Z přehledu celé plejády tepelných, zvukových a vodotěsných izolací známých i méně známých firem začínáme u firmy PUR Izolace Litoměřice a jejich izolace podkroví, stropů, plochých střech, stěn, dále izolační desky z tvrdé polyuretanové pěny Itpur z ITP Zlín, stříkaná izolační pěna na sokly, podlahy, krovy, stropní podhledy z Purstav Izolace Olomouc, nástřikové izolační systémy od základů střechu firmy DBM Izolace Pržno. A nyní příklady foukané izolace: foukaná minerální vlna Magmarelax na vazníkové konstrukce a ploché střechy z IP Izolace Polná, zateplení vodorovných ploch, šikmých a dvouplášťových odvětrávaných střech, svislých konstrukcí stěn z Ciur Brandýs n. L., všechny typy konstrukcí izolují kamenná vlna, celulóza, polystyrenové kuličky a skelné vlákno od Izonex Group Ostrava.

Několik námětů související s údržbou vnějšího pláště budov. Řasy a plísně na fasádách odstraní Pragotherm Praha, ochranné impregnační nátěry provede Nanobala, specialistou na čištění a nátěry bytových domů je Umyjemto, fasádu natře a zateplí Microterm Color Štěpánov, injektáž zdiva infuzní clonou ve zdivu všeho druhu má na starosti HW – Panty Veverské Knínice, z Dova Paskov vybíráme vnitřní sanační zateplovací systém Styrexon.

Kotle, kamna, krby a komíny

Těžiště výstavy tvoří kotle, kamna, krby na dosažitelné druhy paliv. Připomínáme výrazné expozice firem Junkers – Bosch, Viadrus, Atmos, Korado, Krby Morava, Romotop, Buderus a další. Pár vět navíc věnujeme malému, ale o to více navštěvovanému stánku s kotli na tuhá paliva Stropuva. Spalují dřevo, štěpku piliny, brikety, peletky, uhlí. Výkon 7 až 40 kW vytopí až 400 m2. Konkrétně typ Stropuva Mondros s vlastní řídící jednotkou, plně automatizovaným programem na všechny druhy pevných paliv, regulátor ovládá oběhové čerpadlo a vzduchovou klapku, při výpadku energie baterie uzavře přívod vzduchu.

Kde jsou kotle a kamna, jsou i komíny. Moderní komínový systém Schiedel Kombigas, současně pro kondenzační plynové kotle, krbová i peletová kamna, popisujeme na závěr: kromě jiného dvouprůduchová komínová tvárnice se dvěma šachtami, s integrovanou tepelnou izolací, broušenou ložnou spárou. Tenkostěnná keramická vložka 66 cm plus minerální izolace se systémem zadního odvětrání pro všechny druhy paliv. Plastová komínová vložka v tepelně izolované šachtě pro kondenzační spotřebiče.

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda, Helena Hejhálková