Moderní sakrální stavby odráží potřeby dnešní doby. Často jde o multifunkční díla z betonu, skla či pískovce. Na fotografii je Kostel svatého Václava v Sazovicích. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Architektura víry třetího tisíciletí: V Česku přibývá moderních svatostánků

Po revoluci došlo v České republice k revitalizaci sakrální architektury a za posledních pětadvacet let zde vyrostlo více svatostánků než za celé minulé století. Zveme vás na cestu za duchovní relaxací do soudobých kostelů, modliteben a smutečních síní, které spojuje především nadčasová jednoduchost a ohleduplnost k přírodě. Tato místa vás obohatí nejen na duši, ale zprostředkují i nevšední estetický zážitek.

Zatímco například v Německu se začaly moderní kostely stavět už po první světové válce, u nás rozvoj církevní architektury zbrzdil komunistický režim, který duchovní kultuře nepřál. V posledních několika letech je ale futuristická sakrální architektura v České republice na vzestupu. Dle nedávné analýzy Českého statistického úřadu navíc poprvé v historii sčítání lidu stoupl počet lidí, kteří se prohlásili za věřící. Zasloužila se o to i oku lichotivá nadčasová architektura?

Modlitebna Sboru Církve bratrské: Sofistikovaná krása betonu

Jedním z našich nejnovějších svatostánků je litomyšlská Modlitebna Sboru Církve bratrské z let 2009-2010. Nový kostel navrhl architekt Zdeněk Fránek, na interiéru spolupracoval sochař a malíř Karel Malich a dominantu tohoto architektonického díla – ikonický skleněný kříž – vyrobil přední český sklář Václav Cígler.

Světoznámá architektka Eva Jiřičná o budově řekla: “Kostel pana architekta Fránka je příkladem, jak moderní architektura může vytvořit prostředí vhodné pro církevní účely. Je to stavba spojená s přírodou, pokorná a vyrovnaná.” Litomyšlský chrám víry slouží zejména místní komunitě Sboru Církve bratrské, ale po dohodě zde můžete uspořádat kulturní nebo vzdělávací akci, velkou rodinnou oslavu, vystrojit svatbu, nebo poslední rozloučení.

Nadčasová betonová, bohatě prosklená modlitebna se střídavě skloněnou střechou připomíná kolemjedoucím harmoniku, pedály harmonia či natržený papír. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Kostel blahoslavené Marie Restituty aneb Nebe nad Lesnou 

Další ze zajímavých svatostánků najdeme v městské části Brno-Lesná. Kostel blahoslavené Marie Restituty, o kterém jsme již psali, je postaven na půdorysu kruhu – odvěkém symbolu nebe a věčnosti. O architektonický návrh se postaral Architekt Marek Jan Štěpán, který se mu věnoval s přestávkami 30 let.

Svatostánku vévodí unikátní věž se zvonkohrou, která se sestává ze 16 zvonů a které požehnal v prosinci 2019 brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Exteriér i interiér jsou výrazově jednoduché a čitelné. Použitý materiál navazuje na materiály používané na okolním sídlišti – tedy beton, kterého bylo pro stavbu dodáno více než 2000 cbm. Fasáda je z brizolitu (druh jednovrstvé vápenné omítky). Budova je navíc na přání farníků co nejohleduplnější k životnímu prostředí, vytápí se tepelným čerpadlem se zemními vrty.

Horní část chrámu prosvětlují barevná skla. Zvláště kouzelně působí při jeho večerním nasvícení. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Kostel svatého Václava v Sazovicích: Po vzoru klasických rotund

Stejný ateliér, který navrhl originální Kostel blahoslavené Marie Restituty, má na kontě i Kostel svatého Václava v Sazovicích. Jde o novodobou rotundu stojící na konzervativních kořenech. Plán postavit chrám víry začal v Sazovicích vznikat už před 2. světovou válkou. V roce 2012 vznikl projekt v Ateliéru Štěpán a obyvatelé Sazovic založili spolek, který celou jeho výstavbu investoval.

Stavební práce začaly v březnu roku 2015 a trvaly 2 roky. Moderní prvky nenese pouze exteriér, ale i vnitřní prostory. Kromě zvonkohry na dálkové ovládání je zde k vidění i kříž z optického skla, který se pod slunečním svitem zbarvuje do zlaté a modré barvy. Za povšimnutí stojí i aplikovaná omítka drásaná koštětem, jež má připomínat svatováclavskou kroužkovou košili.

Originální budovu, jejíž tvar inspiroval svitek papíru a místo věže se zvonem má zvonkohru, navrhl Marek Jan Štěpán. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích: Vzhledem připomíná loď

Futuristickou stavbu ve stylu organické architektury mají nově i Černošice. Modlitebna vznikla podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Fránka. Stejně jako řada novodobých svatostánků je i tento chrám víry multifunkčním prostorem, který neslouží jen věřícím, ale také jako společenské centrum pro neformální setkávání různých sociálních a generačních skupin, pořádání koncertů či klub s hlídáním dětí.

Stavba se věřícím otevřela téměř ve stejnou dobu jako Nový kostel v Litomyšli, postavený rovněž pro Církev bratrskou. Prostor modlitebny je ovinut zděnou stuhou, která má pro podporu plasticity vroubkovaný a zřasený povrch. Prostory jsou důmyslně nasvětleny skrz skryté otvory nepřímým světlem. Konstrukčně je budova kombinací klasického systému nosných stěn z pálených tvárnic a železobetonových nosných sloupů.

Slovy autora je kostel v Černošicích bílý jako peřina a zároveň oblý jako křídla anděla… Zdroj: Archiv www.franekarchitects.cz

Smuteční síň v Dobrušce: Zdobí ji dřevěné šindele

Moderní architektura zasáhla také funerální architekturu, konkrétně smuteční síně. Jedna taková se nachází v Dobrušce. Výchozím bodem úvah architektů Miroslava Horského a Jana Hameta, ze studia ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda – Horský, se stala starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku svatého Ducha. Objekt nenarušil poklidný ráz místa, naopak s ním splynul, a to především díky použití pískovcového zdiva a štípaného modřínového šindele, které odkazují k historii a materiálům vlastním tomuto místu.

Převýšený prostor dobrušského domu smutku je prosvětlen jediným oknem; interiér kombinuje světlé barvy s jasanovým dřevem a cementovou stěrkou. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Modernizací však v Česku neprocházejí jen duchovní stavby, ale i školy. Na vzdělávací zařízení 21. století se můžete podívat tady .

Zdroje:

  • www.cirkev.cz
  • novykostel.cz/
  • Autorská zpráva Fránek Architects; www.franekarchitects.cz
  • www.gotobrno.cz
  • modlitebna.info
  • Autorská zpráva Studio Atelier Štěpán
  • Autorská zpráva ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda – Horský a.s
  • www.czso.cz/

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky