Březnová veletržní událost: Střechy Praha 2022

Tradiční veletrh Střechy Praha, který se i letos konal ve veletržním areálu v pražských Letňanech, je u konce. Celkem ve třech halách byly k vidění nejen materiály a produkty střechařských firem, ale na souběžně probíhajících výstavách mohli návštěvníci obdivovat také rozmanité dřevěné výrobky, seznámit se s technologickými řešeními úspor energií či zhlédnout prezentace řemesel. Akce proběhla v nepatrně menším měřítku než v minulých letech, přesto byla účast hojná.

V rámci doprovodného programu veletrhu, který se uskutečnil ve dnech 3. až 5. března 2022, byly opět vyhlášeny výsledky soutěže o Zlatou tašku, kterou ovládla společnost Mafell se svým akumulátorovým vrtacím šroubovákem A18 / ASB 18 CAS System. Porota na tomto nástroji ocenila vynikající poměr výkonu a hmotnosti, tedy že nezpůsobuje únavu, bolesti nebo křeče horních končetin, a že je navíc vybaven univerzální baterií (Cordless Alliance System), jež je kompatibilní i s jinými druhy nářadí různých značek.

Akumulátorový vrtací šroubovák Mafell A18 / ASB 18 CAS System.

Čestné uznání pak bylo uděleno ještě dalším čtyřem účastníkům:

  • Firma Mediterran Slovakia jej obdržela za betonovou střešní krytinu s integrovaným solárním článkem Generon. Jednotlivé tašky mají rozměr 330 x 420 milimetrů a jejich výrobce deklaruje, že každá jedna z nich poskytuje výkon 15 Wp, což v přepočtu na 1 čtvereční metr krytiny představuje výkon 167 W/m2.
  • Společnost Ruukki CZ byla oceněna za střešní krytinu se stojatou drážkou v nadčasovém stylu nazvanou jako Classic Design. Má zaoblené hrany, které zvyšují bezpečnost při montáži jednotlivých šablon a výrobce nabízí tři možnosti provedení jejího povrchu.
  • Porotce zaujalo také výsuvně-kyvné střešní okno s trojsklem Designo R79C K od výrobce ROTO. Prostup tepla celým oknem Uw činí 1,0 W/m2K. Disponuje také kováním s tříbodovým zámkem a inovativní antimikrobiální klikou. Díky ní lze navíc ovládat všechny funkce okna jednou rukou.
  • V neposlední řadě si pozornost poroty získala i střešní krytina Satjam Rapid DeLuxe Alufalc určená zejména pro pultové střechy novostaveb. Je opatřena zvětšenou perforací pro kotvení, díky čemuž vzniká prostor pro dilataci krytiny s efektem v podobě sníženého rizika zvlnění krytiny vlivem teplotní roztažnosti. Nový tvar zámků pak zajišťuje lepší kluznost v místě spojů.

Vítěz Expo Design Award 2022 – PREFA Aluminiumprodukte.

Nej expozice

Zveřejněny byly rovněž výsledky soutěže o nejpoutavější expozice – Expo Design Award 2022 – všech současně se konajících veletrhů. Porota, v čele s předsedou architektem Janem Hlavínem, hodnotila zejména celkový vzhled stánků, jejich přitažlivost, způsob řešení a účelnost, přehlednost nebo přívětivost pro návštěvníky. Mezi expozicemi do 49 metrů čtverečních se na první příčce umístil stánek společnosti Rockwool, kategorii od 50 metrů čtverečních dominoval prostor vystavěný firmou PREFA Aluminiuprodukte, u něhož porotci ocenili především vzdušnost a originalitu provedení, kterou jsou expozice tohoto rakouského výrobce proslulé.

Betonová střešní krytina s integrovaným solárním článkem Generon.

Střechařská osobnost

Na veletrhu byla vyhlášena i osobnost střechařského oboru, kterou se v tomto roce stal Zdeněk Oravec, přednosta Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů v Ústeckém kraji a majitel Tesařství Čenda. Podílel se například na unikátní obnově věže Kalich v Litoměřicích, o které jsme psali a jejíž oprava byla realizována při striktním dodržení původních technologií. Zdeněk Oravec je rovněž velkým podporovatelem klempířského řemesla a zasadil se také o znovuotevření učebního oboru klempíř na Střední odborné škole v Litoměřicích.

Na výstavě byly zveřejněny i výsledky soutěže o nejlepší počin v reklamě, tedy o nejzajímavější Střechařský inzerát 2021, jejímž vítězem se stala společnost Satjam.

Oceněná krytina Ruukki Classic Design.

Závěrem

Souběhu několika veletrhů se na ploše 12 tisíc metrů čtverečních zúčastnilo téměř 200 výrobců a obchodních firem a přes 19 tisíc návštěvníků. Ústředními tématy byly zelené střechy, fotovoltaika, hospodaření s dešťovou vodou či digitalizace. Nechyběla ani zóna pro tesaře s praktickými ukázkami a doprovodný program s přednáškami a konferencemi. Účastníci měli možnost poradit se s odborníky z různých oborů, kteří byli ochotni podělit se o své znalosti i cenné zkušenosti.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Široká