Nové broušené cihly POROTHERM CB vhodné až pro pasivní domy.

25. ledna 2006. Největší tuzemský výrobce cihel oznámil na tiskové konferenci začátkem roku, že letos rozšiřuje sortiment broušených cihel o novou, vysoce inovativní řadu, která umožní navrhovat a stavět nízkoenergetické a pasivní domy jednovrstvou technologií zdění. Celou tuzemskou spotřebu broušených cihel bude vykrývat vloni otevřená cihelna v Jezernici. Wienerberberger v současné době čelí značné konkurenci, četným dovozům z ciziny, poklesu bytové výstavby a překotnému zdražování energie.

Místopředseda představenstva společnosti Josef Kotek prohlásil, že hospodářské výsledky za rok 2005 za celou mateřskou společnost Wienerberger AG budou vyhlášeny až koncem března, takže zatím nejsou známy podrobnosti, avšak v České republice firma odhadem prodala „možná o pět až deset procent méně než vloni." Příčin je podle něho více. Hlavní je ale sílící konkurence, etablování nových distributorů cihel z Rakouska a Německa, vyšší nároky na kvalitu včetně rychlých dodacích lhůt, dále pokles bytové výstavby, a to vše na pozadí drastického zvýšení cen energie (plynu používaného pro výpal cihel o 30 %, elektřiny o 5 %). „Zvýšené náklady za energii se (u firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.) za současných tržních poměrů neprojeví v ceně," prohlásil Josef Kotek. Obchodní ředitel společnosti Roman Busta vyjádřil politování nad nerovnými podmínkami obchodování: „Zatímco cihly z okolních zemí lze do České republiky vozit a prodávat zcela svobodně bez toho, že by musely u nás projít určitým schvalovacím řízením, obráceně - to znamená naložit v Česku cihly, převézt přes hranici a jednoduše prodat v třeba Německu - v praxi nejde.


Obr. 1: Produktová řada ROROTHERM CB

Oba představitelé neočekávají na trhu s cihlami v blízké budoucnosti nějaké zásadní změny. Situaci může změnit až konec roku 2007, hlavně pokud se České republice nepodaří prosadit v Evropské unii výjimku na nižší sazbu DPH za výstavbu bytů.

Porotherm CB - kompletní nový systém včetně detailů

Po první řadě broušených cihel POROTHERM CB, kterou firma Wienerberger dovážela ze svých závodů v Rakousku, se nyní na český stavební trh dostává řada nová, tentokrát již z domácí produkce. Pro tento krok se společnost rozhodla na základě úspěšného uvedení broušených cihel na trh a stále vzrůstající poptávky.


Obr. 2: Produktová řada ROROTHERM 44 CB

Broušené cihly se proto staly významným výrobním sortimentem v loňském roce otevřené nejmodernější cihelny v ČR v Jezernici (Lipník nad Bečvou). Zároveň, vedle kompletního sortimentu broušených cihel POROTHERM CB, zavedla firma technologické poradenství odbornými pracovníky, kteří pomáhají při založení staveb a zaškolení technologických postupů při zdění.


Obr. 3: Řešení ostění s novými cihlami POROTHERM CB

Původní řada broušených cihel POROTHERM CB nabízela čtyři formáty - POROTHERM 45 CB, POROTHERM 38 CB, POROTHERM 25 CB a POROTHERM 12 CB. Nová řada, která je na trhu od ledna 2006, nabízí sortiment s pěti formáty broušených cihel POROTHERM 44 CB, POROTHERM 40 CB, POROTHERM 30 CB, POROTHERM 24 CB a POROTHERM 11,5 CB. K prvním třem výrobkům jsou k dispozici i speciální doplňkové bloky s vylepšenou konstrukcí pro maximální eliminaci lineárních tepelných mostů. Základem eliminace na styku např. okenního rámu a zdiva jsou svislé drážky v cihelném bloku (z výroby překlenuté tenkými přepážkami, z nichž jedna se před zabudováním okna vyklepne zednickým kladívkem), do níž se umístí tepelný izolant, nejlépe extrudovaný polystyrén. Rám okna je tak v přímém kontaktu s izolantem. V budoucnu by se měla rozměrová řada dále rozšiřovat. Spolu s broušenými cihlami je na trh uveden i nový typ pracovních pomůcek pro speciální technologii tenkovrstvého zdění, jakými jsou nanášecí válce a vyrovnávací souprava.

Broušené cihly jsou určeny pro všechny typy zděných staveb. Jejich ložné plochy jsou přesně zabroušeny na výšku bloku 249 mm s přesností 0,5 mm, což umožňuje provádět vodorovné spáry o tloušťce pouhý 1 mm.

Oproti použití nebroušených bloků s modulovou výškou 23,8 cm zaručuje použití broušených cihel snížení pracnosti zdění až o 27 %, úsporu zdicí malty o 84 %, zásadní snížení technologické vlhkosti vnesené do stěny při zdění a následné rychlejší vysychání zdiva, eliminaci dílčích tepelných mostů, které představují ložné spáry mezi jednotlivými vrstvami cihel z obyčejné malty. Díky menší pracnosti a nižší spotřebě malty je zdivo z broušených cihel POROTHERM CB cca o 5 % ekonomicky výhodnější než zdivo z klasických cihel P+D.


Obr. 4: Řešení ostění - pohled shora

Obr. 5: Vazba rohu s cihlami POROTHERM CB

Použitá technologie tenkovrstvého zdění minimalizuje možnost vzniku trhlin v omítce v místech ložných spár. Při zachování tloušťky zdiva dochází k optimalizaci tepelně technických vlastností, významná je i úspora technického vybavení staveniště (není potřeba např. míchačka atd.) a v neposlední řadě také minimum úklidových prací.

Rychlá reakce na nové požadavky norem

Když v březnu 2005 k již dříve platným požadavkům přibyly, m.j. požadavky na řešení lineárních činitelů prostupu tepla, řešila společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. tuto problematiku ve spolupráci s autorem revidované normy ČSN 73 0540-2 Ing. Jiřím Šálou, CSc. Jednalo se o zadání výpočtu hodnot lineárních činitelů prostupu tepla v typických systémových detailech obvodových stěn z cihel, překladů a stropů POROTHERM a jejich tepelných vazeb i na ostatní obvodové konstrukce.


Obr. 6: Ukázka zdění broušených cihel

Během výpočtů byla u některých detailů provedena jejich optimalizace z hlediska tepelných vlastností tak, aby tyto detaily s dostatečnou rezervou vyhověly normovým požadavkům. Úpravy se týkaly drobné změny tloušťky použitého tepelně izolačního materiálu. Pro řešení ostění a parapetů systému POROTHERM přišla firma Wienerberger s novinkou – řešit problém pomocí koncových cihel celých a polovičních označených písmenem K. Hodnoty lineárních činitelů prostupu tepla jsou přehledně uvedeny v KATALOGU, který se od začátku roku 2006 dostává do rukou projektantů, architektů a studentů stavebních oborů pro usnadnění jejich práce se systémem POROTHERM (viz také www.porotherm.cz).

Katalog uvádí přehled tepelně technických požadavků platných od března 2005 a jejich úspěšné naplnění zdivem z cihel POROTHERM. V Katalogu je popsán postup hodnocení tepelných vlastností a uvedeny dva příklady výpočtu Protokolu pro energetický štítek budovy – typového rodinného domu PARTHENÓN z programu „POROTHERM DŮM Wienerberger". Hodnoty nejnižších vnitřních povrchových teplot a lineárních činitelů prostupu tepla v systémových detailech obvodových stěn z cihel POROTHERM a jejich tepelných vazeb jsou přehledně zpracovány ve formě katalogových listů, ve kterých jsou uvedeny okrajové podmínky pro hodnocení a kde je také prezentováno rozložení teplot v konstrukci barevným rozlišením („termovizí").


Obr. 7: Pohled na rozestavěnou stavbu

Výsledkem hodnocení je konstatování Jiřího Šály, že „Zdivo z cihel POROTHERM s optimalizovanými detaily, s lehkou maltou POROTHERM TM v ložných spárách a s tepelně izolační lehkou omítkou POROTHERM TO na vnější straně zdiva vyhovuje při tepelně technickém hodnocení konstrukcí prováděném podle ČSN 73 0540-2:2005 ve znění změny Z1:2005 a dává dobré předpoklady pro kladné hodnocení systémových požadavků pro celé budovy z tohoto zdiva. Budovy ze zdiva z cihel POROTHERM s kvalitními tepelně izolačními vlastnostmi a optimalizovanými tepelnými mosty v konstrukcích, s optimalizací tepelných vazeb mezi konstrukcemi, s nuceným větráním s rekuperací, s nízkým faktorem tvaru a popř. se zemním výměníkem tepla pro chlazení či předehřev větracího vzduchu umožňují dosažení uznávané nízkoenergetické až pasivní energetické kvality domů".

Program POROTHERM DŮM

Program výstavby Porotherm Dům Wienereberger byl zahájen v srpnu 2002 a spolu se společností Wienerberger se na něm podílejí i další významné firmy v sektoru stavebnictví: Lasselsberger (obklady a dlažby), Bramac (střešní krytiny), Rockwool (tepelné izolace pro šikmé a ploché střechy, podlahy a technické izolace), Schiedel (komínové systémy), Baumit (malty a omítky), Degussa Stavební hmoty (hydroizolace), ALULUX (rolety Protherma) a Rigips (sádrokartonové systémy).

Do programu, jehož záměrem je podporovat kvalitní výstavbu u nás, se do dnešního dne zapojily více než dvě stovky stavebníků a velká část z nich už dnes spokojeně bydlí ve svém „POROTHERM DOMĚ".


Obr. 8: Ukázka realizace broušených cihel POROTHERM CB

Pro všechny realizované domy platí stejné podmínky - musí projít kontrolou kvality výstavby provedenou nezávislým kontrolním institutem TZÚS Praha nebo CSI Praha, jejímž cílem je prověřit, zda realizované domy vyhovují kritériím jakosti, která jsou nastavena programem POROTHERM DŮM. V případě splnění všech podmínek dům získává certifikát kvality.

Na stavebníky jsou v rámci programu kladeny pouze dvě podmínky – realizace stavby stavební firmou zapojenou do programu POROTHERM DŮM, která při stavbě z určeného stavebního materiálu postupuje právě podle předem stanovených kritérií jakosti.

Výstavba přitom může probíhat jak podle vlastního návrhu, tak je možné využít typový projekt. V této oblasti se nejrozsáhlejší spolupráce rozvinula se společností G SERVIS CZ, která patří mezi partnery programu a podle jejíchž návrhů staví nejvíce zájemců.

Program POROTHERM DŮM umožňuje vybrat si ze dvou možností – stavby domu „na klíč", nebo dokončení hrubé stavby s možností pozdějšího doplnění smlouvy na dům „na klíč".

Výhodnou „pojistku" pro investory představuje Garanční list. Ten získává každý stavebník při podpisu smlouvy o dílo a zaručuje, že v případě vyhlášení konkursu nebo likvidace stavební firmy v průběhu stavby domu, může nová stavební firma, která se ujme díla, požadovat úhradu prokázaných vícenákladů na převzetí stavby, a to až do výše 250.000 Kč z prostředků garančního fondu.

Zájemci o bydlení také mohou získat zvýhodněnou hypotéku u České spořitelny.

Pro velký zájem o program byl v loňském roce uveden na svět již třetí katalog POROTHERM DOMŮ 2005 – 2006. V rámci nabídky typových domů se v něm poprvé představuje přízemní bezbariérový dům Apollon, který nabízí řešení kvalitního bydlení i lidem s omezenými možnostmi pohybu.

Součástí katalogu je multimediální CD-ROM „Váš nový domov", který nabízí komplexní možnost řešení situace bydlení od projektové dokumentace, přes financování až po samotnou realizaci stavby domu.

Soutěž POROTHERM 2006

8. ročník soutěže „O nejlepší dům z cihlového systému POROTHERM 2006" bude vyhlášen v únoru 2006. Stejně jako v roce 2005 bude soutěž vyhlášena ve dvou liniích, ideové a realizační.

V ideové linii budou tvůrci navrhovat „Komfortní rodinný dům", realizované stavby budou, stejně jako v roce 2005, hodnoceny bez rozlišení účelu využití. V soutěži se každoročně výhercům rozdělují ceny v celkové hodnotě 800 tisíc korun a loni se jí zúčastnilo 83 projektů v ideové části a 11 staveb v části realizační.


Obr 9: Sestava broušených cihel: PTH 44, 24, 11,5 CB

Soutěž se koná pod záštitou Ministra pro místní rozvoj a Ministra průmyslu a obchodu ČR, partnerem je Státní fond rozvoje bydlení, mediálním partnerem Vydavatelství Springer Media CZ, dalšími partnery Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Český svaz stavebních inženýrů, Fakulta architektury a Fakulta stavební ČVUT a Obec architektů. Uzávěrka soutěže je předpokládána do konce května 2006.



Související odkazy a doplňky:

POROmetr − porovnejte úspory se stěnou POROTHERM.

Stavebníci, kteří staví z POROTHERMU, mohou díky pomůcce od společnosti Wienerberger zjistit, na jaké výdaje se připravit a zda má vůbec smysl zateplovat nebo raději investovat do kvalitních oken. Na základě informace o velikosti vnější stěny domu POROmetr snadno vypočítá, kolik tepla "uteče" zdmi a kolik.

Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny

Vliv oken na tepelnou náročnost celé stěny z tepelně izolačních cihel POROTHERM je větší, než jak bývá známo. Proto je místo zateplení takové stěny účinnější a často levnější volit okna pro pasivní nebo nízkoenergetické domy s hodnotou UW od 0,5 do 0,85 W/(m2K)) místo standardních oken (UW = 1,3) nebo normou ještě přípustných (UW = 1,7). Ukazuje to program Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny, kde jsou přednastaveny U-hodnoty pro zdivo z cihel POROTHERM 44 CB (0,29 W/(m2K)).

Autor: neznámý autor
Foto: Archiv společnosti Wienerberger cihlářský průmysl,