Budoucnost se skrývá v nuceném bytovém větrání – systém plochého potrubí WRL

Dvacet let zkušeností na trzích EU a spolupráce s renomovanými světovými výrobci rekuperačních jednotek poskytuje společnosti TECH-TRADE s.r.o. prostor pro neustálý vývoj systému WRL – systému plochých kanálů z tenkých plechů vhodných pro bytové větrání.

Legislativní požadavky na snížení energetické náročnosti budov (EPBD II) ukládají povinnost do konce roku 2020 zajistit u všech nových budov téměř nulovou spotřebu energie. Takové nízkoenergetické budovy vyžadují zajištění nuceného větrání pro zachování zdravotně nezávadného prostředí a snížení tepelné ztráty větráním.

Rekuperace vzduchu v rodinném domě

Vlastnosti systému WRL

Ploché kanály WRL představují ideální systém pro bytové prostory. Svou tvarovou a rozměrovou flexibilitou tvoří prostorově nenáročnou alternativu kruhového potrubí. Je vhodné pro montáže do podlah, podhledů i stěn.

Montáž ve stropě
Montáž do podlahy s výústkou

Rozměrové řady

Rozměrové řady kanálů a tvarovek jsou uzpůsobeny tak, aby splnily technické a projekční požadavky. Vedle základních rozměrových řad lze vyrobit atypické rozměry i tvary.

Oproti plastovému provedení nabízí větší škálu cenově dostupných tvarů a rozměrů. Kromě toho je šetrnější k životnímu prostředí z pohledu výroby i budoucí likvidace. Nezvyšuje požární zatížení budov.

Tab.: Základní rozměrové řady

Výška × šířka [mm]
40 × 1050 × 15060 × 200
40 × 15050 × 20070 × 170
40 × 20050 × 30080 × 100
40 × 30055 × 11080 × 150
450 × 10055 × 22080 × 200

Montáž systému WRL

Jednotlivé prvky jsou spojovány zasunutím. Zástrčná délka je jednotná 40 mm. Spoj se poté utěsní ALU-butylovou páskou. Pevnějšího spojení lze dosáhnout samořeznými šrouby nebo nýty.

Spojení dvou tvarovek

Koncové prvky WRL

Kromě funkčnosti je kladen stále větší důraz na design koncových prvků. Roste poptávka po atypických mřížkách, hlavicích nebo vyústkách. Tyto jsou vyráběny v široké tvarové i materiálové variabilitě.

Sériová výroba

Technické parametry

Technické parametry jsou navrhovány, kontrolovány a testovány pomocí simulačních programů, zejména z hlediska zátěže, proudění vzduchu, turbulencí nebo akustiky.

Rychlosti proudění vzduchu v jednotlivých částech úhlového kolena

Výrobní trendy

Požadavky na vyšší těsnost, hygienickou nezávadnost a ekologicky šetrnou výrobu vyvolaly potřebu certifikace systému WRL Státním zdravotním ústavem (certifikát VDI 6022), testování na vyšší třídu těsnosti ČSN EN 1506, ČSN EN 1507 a splnění požadavků ISO 14001:2004.

Ukázka dalšího sortimentu

Zakázková výroba

Kromě plochých kanálů WRL pro bytové větrání vyrábí společnost TECH-TRADE vzduchotechnické potrubí kruhové i hranaté. Je zaměřena na zpracování atypických zakázek.

Autor: Ing. Kateřina Smetková
Foto: Archiv společnosti