Větrací jednotka Whisper Air je vhodná do školních tříd mimo jiné i díky velmi nízké úrovni vydávaného hluku.

Čerstvý vzduch nejen do školních lavic

Nepříznivé vnitřní prostředí ve školách způsobené nedostatečným větráním a přísunem čerstvého vzduchu má negativní vliv na soustředění a zdraví žáků a studentů. Toto téma je velmi aktuální nejen u nás, ale také po celé Evropě. Měření, které ve školách za poslední období probíhá, tento nepříznivý fakt potvrdilo.

Přibližně 90 % veškerého času trávíme v uzavřeném prostředí, které tak výrazně ovlivňuje naše zdraví a pohodu. Mnoho faktorů na nás působí negativně. Především teplota, vlhkost, hladina CO2 způsobené nevyhovující úrovní větrání. Nízká kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje zejména v rekonstruovaných a nově zateplených budovách, kde byla stará okna vyměněna za nová těsnější, čímž se zamezilo přirozenému větrání.

Odhad intenzity větrání v místnosti s lidmi

Je úroveň CO2 jediným určujícím faktorem?

V současné době se velmi diskutuje nad tématem zvýšené koncentrace oxidu uhličitého ve školách, kancelářích i bytech, v nichž jsme díky současnému životnímu stylu po většinu dne uvězněni. Vedle vysoké hladiny CO2 se potýkáme i se zvýšeným výskytem plísní a jinými důsledky nedostatečného přísunu čerstvého vzduchu (výpary z čisticích a dezinfekčních prostředků a v neposlední řadě i stále se vyskytující radon).

Přesto, že je koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu důležitým indikátorem vydýchanosti v interiéru budov, pro kvalitu vnitřního prostředí je neméně důležitá relativní vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat optimálně mezi 30 až 55 %. Vyšší, respektive nižší relativní vlhkost vede ke zvýšeném výskytu životaschopnějších bakterií a virů způsobujících kapénkové infekce. Běžným problémem především v zimním období je přitom suchý vzduch způsobený vlivem nadměrného vytápění anebo naopak větráním přivádějícím suchý vzduch zvenčí.

Kvalitní a čerstvý vzduch je bezesporu pro náš život nepostradatelný, ať už na pracovišti, ve školách nebo doma. Zajistit dostatečné větrání ale není až tak jednoduché. V ideálním případě bychom měli větrat minimálně každé 2 hodiny, ale při klasickém větrání okny nám uniká teplo a do místností vniká nepříjemný hluk a nečistoty z venku.

Whisper Air disponuje velmi jednoduchým systémem instalace, kdy nejsou zapotřebí detailní projekty ani přítomnost vzduchovodů. Účinnost je však vysoká. Vylepšená verze Whisper Air Enthalpy vybavená plně entalpickým nebo hybridně entalpickým výměníkem byla představena ve dnech 11. - 14. 3. na veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem.

Následky pobytu v nevětraném prostředí:

 • únava,
 • bolesti hlavy,
 • špatná koncentrace,
 • alergie.
 • celkové oslabení imunitního systému.
 • Kvalita vnitřního prostředí ve školách

  Žáci tráví ve škole velkou část svého života. Místnosti, ve kterých se pohybují, jsou velmi často nedostatečně větrané. Např. školní třída je klasickým příkladem, kde se na jednom místě dlouhodobě pohybuje více dětí (studentů). A to vede k vysoké koncentraci CO2, která má velmi negativní vliv na schopnost soustředit se a učit se.

  Ve školních třídách bývá často opomíjeno kvalitní dýchaní v podání trvale čerstvého vzduchu

  Minimální intenzitu větrání ve třídě a podle počtu dětí určí tento nástroj

  Decentralizované větrání = komfort, účinnost a flexibilita

  Řadou jednotek WHISPER AIR pro decentralizované větrání uvedla firma 2VV na trh novou generaci vysoce účinných, energeticky úsporných a především velmi tichých zařízení, které přináší odpovědi na výše položené otázky a především zaručují to nejkvalitnější vnitřní prostředí ideální do škol, kanceláří i konferenčních prostor. Díky decentralizovanému větrání je toto řešení vhodné zejména do stávajících nebo již zrekonstruovaných budov, kde není nutné vypracování detailních projektů a přítomnost vzduchovodů. Samotné představení jednotky vzbudilo velký ohlas mezi projektanty a architekty nejen svým technickým provedením, ale především snadnou instalací.

  WHISPER AIR je podstropní rekuperační jednotka dodávaná s automatickou regulací, která optimalizuje svůj provoz tak, aby dosáhla minimálních teplotních ztrát, a tím i ekonomického provozu. Je navržena pro vnitřní suché prostředí s okolní teplotou v rozmezí +5 °C až +40 °C pro dopravu vzduchu bez hrubého prachu, mastnot, chemických výparů a dalších znečisťujících látek, relativní vlhkost vzduchu do 90 % a teplotu nasávaného vzduchu do –15 °C (provedení s integrovaným předehřevem).

  V případě, že je teplota nasávaného vzduchu nižší než –15 °C, jednotka upraví svůj průtok vzduchu, aby se zamezilo zamrznutí jednotky. Nainstalovaná jednotka v potrubí má jako celek elektrické krytí IP20.

  WHISPER AIR ve zkratce nabízí:

 • 3 velikosti s průtoky: 400, 700 a 1000 m3/h,
 • vysokou účinnost rekuperace až 90 %,
 • velmi tichý provoz – 35 dbA při nominálním průtoku,
 • integrované CO2 čidlo,
 • energeticky úsporné EC motory.
 • Obzvláště ve školách, kde je běžně v jediné místnosti kumulováno i 30 osob najednou, je pravidelné větrání nezbytné. Větrací jednotky Whisper Air přitom zajistí řízený přísun čerstvého vzduchu beze ztrát tepla.

  WHISPER AIR Enthalpy

  Původní větrací jednotka Whisper Air byla přitom dále vylepšována a vývojáři společnosti 2VV reagovali na problematiku suchého vzduchu. Výsledkem je nová řada rekuperačních jednotek Whisper Air vybavená plně entalpickým nebo hybridně entalpickým výměníkem, který ideálně kombinuje výhody rekuperačních a regeneračních systému zpětného získávání tepla a vlhkosti.

  Tyto jednotky budou poprvé představeny mezinárodní odborné veřejnosti na veletrhu ISH ve Frankfurtu, který se letos koná ve dnech 11. až 14. března.

  10+1 argumentů pro:

 • neustálý přívod čerstvého vzduchu,
 • optimální hladina CO2,
 • udržení vhodné vlhkosti v interiéru,
 • minimální hlučnost,
 • rekuperace tepla až 90 %,
 • úspora energie,
 • vhodné pro alergiky a lidi trpící dýchacími potížemi,
 • zamezení tvorby plísní,
 • zamezení únavy a bolesti hlavy,
 • zamezení hluku z venkovního prostředí (již není nutné větrat okny),
 • vhodné i do stávajících budov,
 • snadná instalace.
 • Zajímá Vás téma větrání vnitřních prostor podrobněji? Sledujte naše stránky www.2vv.cz.

  Autor: Bc. Barbora Pešková
  Foto: archiv 2VV, s. r. o.