Foto: adpePhoto

Chcete doma kvalitní pitnou vodu? Dbejte i na správný výběr potrubí

Bez vody není život. Přesto stále tři z deseti lidí na planetě nemají ke kvalitní pitné vodě přístup. I když u nás tento problém řešit nemusíme, měli bychom si dát pozor na všechny faktory, které kvalitu pitné vody ovlivňují. Jedním z nich je i materiál vodovodního potrubí. Víte, jaký vybrat a proč?

Kov byl v dřívějších dobách v oblasti vodovodních rozvodů bezesporu nejrozšířenějším materiálem. Nejčastěji se používala pozinkovaná ocel a měď. V dnešní době se pozinkovaná ocel používá velmi zřídka, nevýhodou je totiž značná pracnost při montáži, složité spojování pomocí závitů, poměrně velké tlakové ztráty v rozvodech a především usazování nečistot v potrubí, které negativně ovlivňuje kvalitu pitné vody. Díky nízké ceně a dobré protipožární vlastnosti se však potrubí z tohoto materiálu poměrně hojně používá pro vodu užitkovou a pro požární vodovody.

Ani měděné potrubí není z pohledu kvality pitné vody úplně ideální. Stejně jako potrubí z oceli je totiž náchylné na usazeniny. I proto se měď využívá zejména na rozvody topení. Oproti oceli nabízí snazší montáž a nižší tlakové ztráty, na druhou stranu se docela prodraží.

Nejkvalitnější z kovových systémů jsou nesporně trubky nerezové. Splňují všechny nároky, které jsou kladeny na zachování požadované kvality pitné vody, ale kvůli vysoké pořizovací ceně se pro vnitřní rozvody vody používají jen zřídka.

První tvarovkou na světě, která vydává akustický signál při špatně provedeném spoji, je Wavin M5, tvarovka z vysoce kvalitní mosazi, jež díky své funkci „acoustic leak alert“ při tlakové zkoušce snadno odhalí nekvalitní spoj.

Vítězí plast

V případě vnitřních vodovodních instalací je kov nahrazován plastem. Důvodů je několik: plastové rozvody mají nižší hmotnost, lze je jednoduše a rychle montovat, jsou odolné, mají dlouhou životnost, nedochází v nich k usazování nečistot, nemají žádný negativní vliv na kvalitu vody a splňují ty nejpřísnější hygienické normy.

Podobně jako v případě kovu je i u plastu poměrně velký výběr variant. Asi nejčastěji se využívá vnitřní svařované potrubí z polypropylenu (PP-R), k dispozici jsou však i vícevrstvé trubky, které přinášejí ještě větší tlakovou odolnost při vyšších teplotách, a tím bezpečnost a dlouhou životnost. Dobrým příkladem takové trubky je například Fiber Basalt Plus, která je vyztužená čedičovým vláknem.

Polypropylen nové generace

V posledních pár letech se začal v oblasti plastových rozvodů prosazovat i materiál PP-RCT – polypropylen nové generace, jenž potrubí propůjčuje mimořádnou pevnost a odolnost. Díky jeho vlastnostem je možné pro stejné aplikace použít trubky se slabší tloušťkou stěny, než mají trubky z PP-R. Například trubky EVO, které v České republice vyrábí firma Wavin, jsou oproti běžným trubkám z PP-R až o 28 procent lehčí. Díky tomu se s nimi snáze manipuluje a kompletace potrubí je tak méně pracná. Trubky EVO zároveň nabízejí o 37 procent větší průtočnost ve srovnání s trubkami předchozí generace, což umožňuje používat potrubí menších dimenzí a výrazně tak ušetřit.

Důležité jsou tvarovky a spojky

Pro kvalitní a bezpečné rozvody jsou potřeba i správné spojky a tvarovky. Výběr v této oblasti je opravdu velký – tvarovky mohou být z moderních plastových materiálů či z kovu, lze je spojovat svařováním, lisováním nebo lepením, mohou být kompatibilní s jedním nebo více typy trubek. Novinkou a vůbec první tvarovkou na světě, která vydává akustický signál při špatně provedeném spoji, je Wavin M5, tvarovka z vysoce kvalitní mosazi, jež díky své funkci „acoustic leak alert“ při tlakové zkoušce snadno odhalí nezalisovaný nebo nekvalitní spoj. Nebezpečí vytopení v kuchyni nebo koupelně tímto zcela odpadá.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy, Shutterstock