Daikin Europe N.V. a novinky 2010

Daikin Airconditioning Central Europe, jenž sdružuje pobočky v ČR, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, uspořádal 21. ledna 2010 v Bad Erlachu (Rakousko) setkání s novináři, na kterém představil své výrobní a obchodní aktivity. Daikin je celosvětově významný japonský výrobce klimatizační, topné, větrací a chladicí techniky pro domácnosti, průmysl a správní nebo obchodní budovy.

Akce byla skvěle připravená. Kromě prvotřídního ubytování a stravování v Hotelu Asia Linsberg pořadatelé přichystali vyčerpávající podklady na tištěném i paměťovém nosiči a zejména připravili poutavé přednášky rozdělené do tří bloků oddělených přestávkami na občerstvení. Oživením, které na novinářských akcích vůbec nebývá k vidění, bylo aktivní moderování přednášek v podání Michaela Fischleina. Nešlo pouze o představení přednášejících atp. nýbrž o iniciaci technické diskuse vtipnými, ale dobře cílenými dotazy. Moderátor dotazy směřoval ke klíčovým tvrzením, pro každého přednášejícího jich měl v zásobě několik. Efekt byl pozoruhodný. Novináři se nenudili a většina z nich si zapamatovala podstatné skutečnosti z konference.

Témata přednášek

  • Daikin je při řešení environmentálních výzev před konkurencí.
  • Sezónní invertor Daikin: první na trhu s optimalizovanou sezónní účinností.
  • VRV®-Q: cenově výhodné a ekologicky šetrné vylepšení systému VRV (systém s proměnným chladivým výkonem).
  • Inovace 2010 u vysokoteplotního čerpadla Daikin Altherma.
  • Vstup firmy Daikin do společnosti ROTEX.
  • Nové vzduchem chlazené chladiče a vzduchotechnické jednotky Daikin.
  • Nejdůležitější produktové inovace v chlazení: Conveni-pack a ZEAS.
  • Daikin Emura: když jde technologie vstříc designu.

Text přednášek a obrazovou dokumentaci dostali novináři v tzv. press kitu, což je balíček, který obsahoval přes 30 stran textu. Přibližme si to nejdůležitější z konference.

Klimatizace Daikin tady, tam, všude

Daikin Air Conditioners here, there, everwhere,” sděluje návštěvníkovi na uvítanou úvodní internetová stránka www.daikin.com/global_ac. Tím se myslí všude po celém světě a všude, kde žijí, pracují a baví se lidé. V jejich obydlích, na pracovištích, v obchodech, zábavních a sportovních centrech, nemocnicích ap. Daikin najdeme např. tam, kde chceme stále udržovat příjemnou teplotu a dýchat čerstvý svěží vzduch. Nebo při chlazení v průmyslových provozech. Daikin patří ve svém oboru mezi nejlepší na světě a jeho letošním cílem je vystoupit až na samou špičku. Někdo by řekl, že je něco jako mercedes mezi auty, ale Daikin je asi užitečnější.

Technickým základem úspěchů Daikin je VRV neboli invertorová technologie, která využívá kompresor s plynulou regulací výkonu. Čerpáno a transportováno je jen tolik energie (ze vzduchu nebo v případě geotermálních řešení Daikin ze země), kolik ho je skutečně potřeba. Např. při vytápění pak není třeba akumulační nádrž a nedochází k plýtvání energie. Obzvláště se plynulé regulace využívá v režimu částečného nízkého zatížení. Výsledkem je maximální úspora.

Venkovní jednotka Daikin Altherma

Silná mezinárodní společnost

Předností společnosti Daikin je rychlé a transparentní rozhodování a řízení, čímž se liší od těžkopádného amerického modelu. I Daikin zaznamenal celosvětový pokles poptávky a za brzy končící fiskální rok (od 1. dubna 2009 do 31. března 2010) očekává pokles tržeb o 13,5 procenta. Přesto jeho konsolidovaný zisk roste již třinácté období.

Jeden z posledních mezníků v životě firmy Daikin byl nákup 100 % podílu německé skupiny ROTEX v roce 2008 evropskou větví Daikin Europe N.V. Daikin tím rozšířil své aktivity do oblasti vytápění. Evropský trh v tomto segmentu prochází strukturální změnou, roste podíl obnovitelných a úsporných energetických zdrojů. Solární panely a tepelná čerpadla jsou v řadě zemí dotována. Sortiment Daikin se nyní rozšířil o produkci ROTEX, která zahrnuje kotle, solární panely a podlahové vytápění. Naopak společnost Rotex zařadila do svého portfólia produktů tepelné čerpadlo vzduch-voda vyráběné společností Daikin.

DAIKIN Industries Ltd.
CentrálaOsaka, Japonsko
Datum založení/zřizovatel25.10. 1924/Akira Yamada
Konsolidovaný obrat (2008)8,35 mld. EUR
Počet zaměstnanců (2009)39 896
DAIKIN Europe N.V.
CentrálaOstende, Belgie
Konsolidovaný obrat (2008)1 752 mil. EUR
Počet zaměstnanců (2008)4 300
Obchodní síť50 států (Evropa, Afrika a Blízký východ)
Klíčové aktivityProdej a a výroba klimatizace, otopných systémů a chlazení. Jasná evropská jednička v klimatizaci s přímým chlazením
Výrobní závodyBelgie, ČR, Německo, Itálie, Velká Británie
DAIKIN Air Conditioning Central Europe
AdresaDAIKIN Air Conditioning Central Europe HandelsGmbH, campus 21, Europaring F12/402, A-2345 Brunn am Gebirge
Rok založení1999
Generální ředitelOtto Oberhumer
Počet zaměstnanců (2008)122
Tržby (2008)100 mil EUR
VýrobkyKlimatizační jednotky, tepelná čerpadla, chladicí zařízení
Tržné podílLídr v oblasti klimatizačních systémů
Region působeníCentála a pobočky v 15 zemích s 94 miliony obyvatel: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Černá Hora, Chorvatsko, Kosovo, Makedonie, Maďarsko, Moldávie, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko.

Dokonalá funkce

Jen dobré řízení nestačí. Druhým pilířem úspěchu je objevitelské myšlení, novátorské úsilí, špičkové technické návrhy a konkrétní výrobní provedení. Pro Daikin je výzvou, aby jeho inovace byly zároveň průkopnickými počiny, které konkurence nemá, a aby tak přilákal více zákazníků.

Příkladem inovací pro rok 2010 je už zmíněný sezónní invertor Daikin, vylepšená jednotka VRV®-Q, inovace vysokoteplotního čerpadla Daikin Altherma, inovace v chladicí technice (Conveni-pack a ZEAS).

Nejde jen o zlepšování účinnosti a funkcí výrobků. Daikin rozvíjí komplexní přístup v řešení spotřeby tepla či chladu v budovách, zejména velkých, jako jsou hotely, správní budovy ap. To znamená čerpat teplo z míst, kde vzniká, např. kuchyních, koupelnách, v místech exponovaných sluncem nebo tam, kde se odebírá při chlazení, a dopravit ho tam, kde je ho potřeba.

Daikin Emura – vášnivý vzhled a svěží „střih” klimatizace

Aby posílil svou pozici v segmentu klimatizačních zařízení orientovaných na design, započal Daikin Europe před několika lety vývoj prvků úplně nového klimatizačního systému pro bytové použití. Výsledek, který byl představen začátkem roku 2010, je skutečně působivý: inovativní tvar nástěnné jednotky, zhotovení z prvotřídních materiálů, výjimečná kvalita zpracování, pozoruhodná technologie a úspory energie. Daikin Emura znamená pozoruhodné spojení elegantního designu a nejmodernější technologie. Zároveň je první sérií Daikin Split, která byla navržena a vyrobená v Evropě.

Daikin Emura

Úspora energie a ochrana

životního prostředí

Jednou z globálních výzev, kterou Daikin přijal mezi prvními průmyslovými podniky, je ochrana klimatu a životního prostředí. Řešení Daikin vede ke snižování energetické náročnosti budov při vytápění, chlazení a klimatizaci. Tím se podstatně snižuje produkce skleníkových plynů, které mají zvyšovat teplotu planety.

Autor:
Foto: Archiv Daikin