FOR ARCH proběhne ve dnech 19. až 23. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA. (foto: ABF, a.s.)

Dobrá okna ušetří až třetinu nákladů na vytápění. Poraďte se na veletrhu FOR ARCH

Úspory energií, snižování nákladů na vytápění, modernizace a s tím související výměny oken a dveří v rodinných i bytových domech. Jak vybrat vhodné produkty, co nabízejí nejmodernější technologie a kolik peněz lze získat na tyto inovace formou dotací? Již v září nabídne nepřeberné množství variant, produktů i možnost bezplatné ho poradenství s odborníky stavební veletrh FOR ARCH. Proběhne ve dnech 19. až 23. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

Okna v našich domovech už dávno nejsou pouze prvky zajišťující přirozené světlo v místnostech a co možná nejpříjemnější pohled do světa kolem. Jejich dynamicky se vyvíjející technologie nabízejí stále více vlastností, které pomáhají domácnostem k vyšší bezpečnosti, úsporám za vytápění nebo k omezení hlučnosti z okolí domu. Výměna oken a také dveří je v současnosti aktuální otázkou v tématu energetických úspor, ekonomičtějšího provozu domů a bytů a modernizace bydlení v republice.

Stavební veletrh FOR ARCH je jediným místem v Česku, kde se sejdou současně výrobci a dodavatelé produktů a technologií z několika zemí Evropy, odborníci z více stavebních odvětví i poradci pro tematiku dotačních titulů a jejich možností. Našim návštěvníkům umožníme také letos získat bezplatně informace a rady a seznámit se osobně s nabídkou trhu. Okna, dveře, stínicí technika a další s nimi související odvětví budou významnou součástí letošního 34. ročníku FOR ARCH,” řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Na veletrh FOR ARCH se sejdou výrobci a dodavatelé produktů z několika zemí Evropy. (foto: Helena Hejhálková)

Ještě užitečnější dotace

Od září se spustí nová etapa programu Státního fondu životního prostředí ČR Nová zelená úsporám, který slibuje výhodnější podporu úsporných opatření a ještě jednodušší administraci žádostí. Na dotaci dosáhne více domácností, a to díky 55 miliardám z Modernizačního fondu, které zdrojově program pokryjí. Nabídka podporovaných oblastí se rozšíří o výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, navýší se podpora zateplení i dalších úsporných opatření. Zjednoduší se požadavky na proces vyřízení žádosti, a to tím, že odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci.

Do kategorie zateplení v případě udělování dotací spadají také výměny oken, vstupních a balkonových dveří a jiných stavebních otvorů. Taková obměna je výraznou úsporou nákladů, která může dosáhnout až 30 procent. Je potřeba ale správně vybrat a nešetřit na nákladech za instalaci. Ta je totiž podle odborníků důležitější než samotná volba materiálu, ať již sáhnete po plastu, dřevu, hliníku nebo různých kombinovaných variantách. Zásadní jsou informace o tepelněizolačních vlastnostech, parametry rámů oken (hloubka a počet komor) i parametry zasklení. Kdo si chce pomocí nových oken zajistit také zvýšení bezpečnosti domácnosti, může sáhnout pro modely s ochrannými prvky – mechanickými či elektromagnetickými.

Momentka z minulého ročníku výstavy FOR ARCH. (foto: Helena Hejhálková)

S čím si také odborníci na veletrhu FOR ARCH poradí? Například jak svůj domov s novými okny správně a účinně větrat, aby bylo domácí klima optimální. Okna s izolačními trojskly jsou totiž mnohem těsnější než okna starších typů, a proto se domácnost regulovaně nevětrá. „Větrat okny se má krátce, intenzivně, otevřením všech oken a nejlépe průvanem. Zpravidla stačí doba do pěti minut, ale záleží na venkovní teplotě. V průběhu dne větrejte třikrát až čtyřikrát (dle potřeby). Během větrání mají být okna dokořán a topení vypnuto. Trvalá ventilace pootevřenými okny není tak účinná. Větrat se musí vždy venkovním vzduchem, který obsahuje méně vlhkosti než vzduch v místnosti, nikdy ne vzduchem z jiného obývacího prostoru,” radí Kateřina Šimková, manažerka pro export a marketing české firmy H&M, společnosti s více než třicetiletou tradicí vlastní výroby plastových a hliníkových oken. Ta představí v Letňanech na veletrhu nejen stávající produktové řady oken, ale také exkluzivní zimní zahrady, zastřešení a jako novinku bioklimatickou pergolu nazvanou Filigra 120.

Ve dnech 19. až 23. září se v Letňanech budou prezentovat také obory elektroniky a zabezpečení, stavby, dřevostaveb, fotovoltaiky či bazénů a vytápění. Nebudou chybět poradenská centra pro různé obory i doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost. V souběhu s veletrhem FOR ARCH se bude konat také veletrh FOR INTERIOR, který představí všechny druhy nábytku a bytového vybavení. Více na www.forarch.cz.

Autor: Lucie Bártová 1)
Foto: viz popisky

1) ABF, a.s.