Domácí útulny

Počasí venku je jako na houpačce. Jednou mráz, jindy sníh, další den déšť… Přechod ze zimy na jaro je nevyzpytatelný. A domov je jeden z mála pevných bodů, v němž se před těmito výkyvy můžeme schovat. A pokud navíc zahrnuje i nějakou menší „útulnu“, těšíme se do něj o to víc.

Pod slovem útulna myslíme vlídné místo, ideálně hřejivé zákoutí, vyplněné pohodlným sezením a předměty, které v nás probouzí příjemné pocity. Pro někoho to mohou být knihy, pro jiného polštáře, do kterých se může v těžkých nebo chladných dnech zachumlat. A inspiraci k takovýmto koutům, které lze vytvořit téměř v jakékoliv, i malé domácnosti, Vám nabízíme v tomto článku.

Příprava

V první řadě zvažte účel daného prostoru. Bude sloužit Vám dospělým k četbě? Nebo se jedná spíše o místo, kde se občas „natáhnete“ po obědě? Případně jde o kout pro děti, kde si budou hrát? Pokud pak oddělujete roh či nějaký výklenek větší místnosti, které jsou pravděpodobně nejpřirozenějším prostředím pro „útulnu“, vymezte jej nějakým výraznějším prvkem, abyste daný prostor jasně definovali. Poslouží třeba vzorovaná tapeta, menší běhoun, roletky apod. Získáte tak vlastně další mini místnost, která však zůstane vzdušná díky neexistenci dělicí příčky. A v okamžiku, kdy je funkce zóny určena, můžete směle přistoupit k pořízení vybavení.

Autor: Pixel-Shot, Shutterstock

Okno = světlo

Pokud je prostor, který máte k dispozici, u okna, úspěch je zaručen. Dostatek světla Vám prostor přirozeně zvětší, zároveň umožní četbu či práci bez nutnosti přidaného umělého osvětlení během dne. Můžete jej vyplnit křesílky typu ušák a nebo jen umístit (rohovou) širší lavici s na dotek příjemnými přehozy a polštáři… A pokud přidáte živé květiny, kterým místo na světle svědčí, nebo doplníte obrázky z Vašich cest, bude se jistě jednat o místo, o které doma budete bojovat. Nahradí Vám třeba verandu, pokud ji v malém bytě či domečku postrádáte.

Autor: Chase Hahn, Shutterstock

Pánská útulna

V prostoru u okna však nemusíte nutně budovat jen romantické zákoutí, které ladí jen ženskému oku. Pokud umístíte kožené pohodlné křeslo s dřevěnou kostrou, vintage lampu a vše sladíte do tmavších barev, snadno a poměrně levně docílíte náhrady pánského pokoje, v němž mužské osazenstvo Vaší domácnosti vždy rádo vychutná sklenku něčeho dobrého.

Autor: Africa Studio, Shutterstock

Zákoutí s nádechem moderny

Útulnu můžete sestavit i z nábytku v ostrých barevných tónech. Červená barva sedací soupravy s mini odkládacím stolkem u okna vytvoří malý společenský kout, kde se dámy se svými přítelkyněmi vždy rády podělí o nejnovější zprávy. Takovou útulnu můžete od zbytku pokoje oddělit třeba vkusnými dřevěnými nebo textilními paravany. Pokud vyberete vhodný materiál, mohou plnit nejen vizuální dělicí funkci, ale i akusticky izolovat.

Autor: Shamray Olena, Shutterstock

Relax v koupelně

Relaxační místo je pro mnohé z nás také nepochybně koupelna. Strohá moderní místnost se sprchovým koutem však obvykle není úplně tím místem, v němž se odreagujeme. Pokud je to možné, zvolte raději vanu. Velmi efektní kusy s nožkami, které mohou stát samostatně kdekoliv v místnosti pak doplňte třeba o polstrovanou odkládací lavici, svíčky a živé květy. Také přírodní materiály jako je dřevo a kámen dodají této „útulně“ hřejivý dotek. Čím více, tím lépe. Ať už v podobě polic nebo obkladů.

Autor: Andrew Angelov, Shutterstock

Dětské skrýše

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na naše děti, které obzvláště zbožňují malé úkryty, místa, kde se mohou zašít se svými hračkami. K tomuto účelu slouží nejlépe interiérové textilní stany, které trh nabízí v nepřeberném množství vzorů a barev. Dovnitř umístěte pohodlné polštáře a měkký podklad a děti odsud nevytáhnou paty. Pro rodiče, jejichž společnost je dětmi často vyžadována také, pak umístěte někam do rohu pohodlné křesílko nebo sezení k oknu, kde si při dohlížení na své ratolesti mohou třeba pohodlně číst.

Autor: AlexMaster, Shutterstock

Oheň táhne

Dalším prvkem, který zapůsobí téměř na každého, a který prohřeje každý studený kout, je oheň. Vytvoří z našeho obývacího pokoje místo, kde se bude scházet celá rodina. Pohledu do krbu odolá málokdo. I přesto, že se tento nachází většinou uprostřed místnosti, nejedná se tedy o žádný kout či niku, je to vyhledávaná malá „útulna“. Obohaťte prostor kolem o pouhé huňaté koberce či kožešinové podložky a vězte, že se na nich budete vyhřívat dennodenně.

Autor: John Wollwerth, Shutterstock

Zdánlivě nevyužitelné kouty

Větší domy občas disponují místy, která se zdají nevyužitelná. Obvykle v nich stojí květináč s rostlinou nenáročnou na světlo, věšák na kabáty… Proč však právě tento prostor nevyužít pro tvorbu nenápadné „útulny“? Na fotografii je tato umístěná hned při vstupu do domu, v místě, kde se nachází schodiště. Dřevěná lavice je součástí konstrukce schodiště, bezvadně proto zapadá. Pokud by takovýto sedák byl budován dodatečně, mohl by sloužit též jako úložný prostor s integrovanými šuplíky nebo otevřeným botníkem.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock