Dřevohliníkové okno v jedinečné kvalitě a barevné variabilitě

Kvalitní architektura a stavitelství vyžaduje především špičkově kvalitní a trvanlivé výrobky. To platí jednoznačně pro okna HF 410 z dílny Internorm. Spojení hliníku, termopěny a dřeva nabízí barevně variabilní a výrazný venkovní hliníkový plášť odolný vlivům počasí. Teplý dřevěný povrch uvnitř pak vytváří jedinečnou vnitřní intimitu. I při malé stavební hloubce tato okna dosahují dokonalých izolačních vlastností.

Ani uprostřed moderní městské zástavby nemusí architekt a jeho klient hledat kompromis mezi vnitřní hřejivou intimitou a vlídností, které navozuje dřevo, a často až napjatou atmosférou venku. V podobě dřevohliníkových oken HF 410 nabízí Internorm řešení, kdy je tradiční přírodní materiál (dřevo) v interiéru zkombinován s odolným a snadno udržovatelným hliníkovým pláštěm v exteriéru, který vysoce odolává povětrnostním vlivům. Zároveň s tím umožňuje i velkou barevnou variabilitu, se kterou je často spojena příprava fasády. Venkovní opláštění okna je navíc k dostání ve čtyřech designových stylech, díky nimž je možné zvolit optimální okno pro každý styl architektury.

Více o systému HF 410

Jedná se o technologii více barev, v níž jsou spojeny různé materiály pro ideální okno. Na interiérové straně okna je ušlechtilé dřevo v mnoha variantách a barvách, v jádru okna je stabilní vrstvené dřevo pojmenované jako I-tec Core a vně je hliníkový plášť pro maximální odolnost vůči vlivům počasí, který lze volit v mnoha barevných variacích.

I-tec Core

Pevnost dřeva je nedostižná, což platí i pro další jeho architektonicky důležité vlastnosti. Rakouská společnost Internorm proto z osvědčeného a přírodního materiálu vyvinula novou technologii pro výrobu oken, aby byla okna ještě stabilnější, ještě odolnější a aby si mohli zákazníci ještě lépe zvolit svůj individuální styl.

V podobě nového systému I-tec Core byly do jádra okna zabudovány tenké sklížené vrstvy dřeva, jaké můžeme vidět pouze u vysoce stabilních stropních trámů a nosníků. Toto dřevo je podstatně odolnější vůči vlhkosti, snese vyšší zátěž a je vysloveně pevné. Tento nový high-tech materiál je navíc šetrný k přírodním zdrojům a díky své mimořádné nosnosti umožňuje výrobu oken větších rozměrů.

Hlavní výhody

Spojením dřeva, pěny a hliníku je v tomto případě zajištěna maximální tepelněizolační schopnost okna při malé stavební hloubce. S tím pak zároveň související vysoce odolná ochrana vůči vlivům počasí ve všech barvách. Materiál okna dále snese podstatně větší zátěž, je odolnější vůči vlhkosti a trvale si zachovává tvar. Okno vyrobené na základě unikátní technologie Internorm I-tec Core je pak jako celek vysoce stabilní a pevné. Splňuje také všechny ekologické požadavky.

Pro individuální a harmonické uspořádání obytného prostoru je rozmanitost dřeva ideální a vzhledem k poskytovaným vlastnostem jsou speciální druhy dřeva k dostání za atraktivní ceny. Jinou důležitou výhodou tohoto okna jsou stabilní spojení rohů pomocí kvalitních lepidel a chytře umístěných rybinových spojů, dále volitelně skryté nebo vrchní kování a systém trojitého dorazového těsnění.

Proč právě dřevohliníkové okno

Zákazník ocení atraktivní poměr mezi cenou a poskytovanými vlastnostmi okna, které spočívají v této nové technologii. Jinou velkou výhodou je snadná péče a čištění okna. Vůbec nejsou nutné speciální čisticí prostředky. Možné je vybrat si dle individuálních potřeb z široké palety barev a druhů dřeva. Okno se pak stává designovým prvkem sladěným s nábytkem a podlahami. Široká nabídka barev a druhů dřeva skýtá nespočet možností harmonického uspořádání obytného prostoru.

Dřevo disponuje vysokou kvalitou. K výrobě okna je totiž použito výlučně vybrané a certifikované dřevo a přírodní a odolná lazura.

Okno má mnohem vyšší nosnost – sklížené vrstvy zvládnou vysokou zátěž v místech, kde jsou zapotřebí tenké průřezy.

Díky složení z několika vrstev a impregnaci je dřevo chráněno před vlhkostí a zachovává si svůj tvar. Také lepší estetické vlastnosti díky úzkým rámům jsou jistě důležitým kritériem při výběru.

Standardní kování

Použít lze standardní kování, která jsou upevněna v jádru a chráněna před taninem (kyselina tříslová), který je obsažen ve dřevě, píše Internorm ve svém oficiálním dokumentu.

Pro úplnost dodejme, že tanin má redukční vlastnosti a je používán jako odrezovací roztok k povrchové úpravě a ochraně železných předmětů (metoda tanátování). Lze si přímo ověřit, že hřebík zatlučený ve dřevě nerezatí. Při tanátování se na povrchu oceli vytváří vrstva tanátu železa, která má dobrou korozní odolnost.

Závěr

Okno HF 410 z dílny společnosti Internorm, na jehož interiérové straně je ušlechtilé dřevo v mnoha variantách a barvách, v jádru okna je stabilní vrstvené dřevo I-tec Core a na venkovní straně hliníkový plášť vykazuje novou vyšší úroveň odolnosti vůči vlivům počasí a dále nabízí mnohem pestřejší barevné řešení, jiné pro interiér a jiné pro exteriér, které lze volit v mnoha dřevěných dekorech, resp. barevných variacích. Ochrana je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům ve všech barvách a designových stylech

Všechny materiály, včetně jádra I-tec Core, jsou šetrné k přírodním zdrojům. Jde o ekologický materiál značky kvality PEFC.

Tab. 1: Součinitelé U W okna pro různé typy zasklení a distančních rámečků. Hodnoty UW spočteny podle EN ISO 10077

Hodnota UG zasklení W/(m2K)Celková hodnota UW
Al dist. rámečekISO dist. rámeček
0,40,730,63
0,50,800,70
0,60,880,78
0,70,990,88
0,81,00,95
0,91,11,0
1,01,21,1

Tab. 2: Hodnoty zvukové izolace

Hodnota zasklení dBHodnota dB okna
3132
3233
3334
3435
3536
3637
3738
3838
3939
4040
4141
4242
4342
4443
4544
4645

Autor:
Foto: Archiv firmy