Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Dům u Železných hor

Možnost postavit rodinný dům v rozlehlém ovocném sadu zděděném po rodičích se investorům podařilo po letitém úsilí. Limity pro výstavbu domu byly omezené, co do umístění (dům stojí na místě původní zahradní dřevěné chatky) a základního hmotového charakteru domu – dům je přízemní, s obytným podkrovím pod sedlovou střechou.

Základní myšlenkou bylo maximální propojení domu s rozlehlým ovocným sadem. Přízemí domu je obytné s napojením na terasu. Obytné podkroví nabízí otevřený prostor s víceúrovňovým využitím. Nosná konstrukce domu je zděná, strop v 1. NP je z železobetonových předepjatých panelů. Krov je tvořen ocelovými vazníky. Nové otvory v domě jsou vyplněny hliníkovým systémem s trojitým zasklením. Podlahy jsou z vrstvených dubových parket na řemen. Stejný materiál byl zvolen také pro dveře, obklady stěn a stropů.

Pro venkovní fasádu i střešní krytinu je použit štípaný šindel z kanadského cedru. Jako kontrast k dřevěné fasádě vystupuje obklad černým alucobondem na vstupní části, arkýřích a lemování všech oken.

  • Kancelář: OK PLAN ARCHITECTS s.r.o., http://www.okplan.cz/
  • Autoři: arch. Luděk Rýzner, Ing. arch. František Čekal
  • Adresa: Chotěboř
  • Zahájení projektu: 05/2011
  • Dokončení realizace: 2016
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: Archiv České ceny za architekturu