Dva moderní pomocníci pro fotovoltaiku

Společnost Soleg s.r.o. byla založena před třemi roky a společně se svým zahraničním partnerem dodává na český trh technologie pro fotovoltaické systémy. Je také velkoobchodní společností zastupující na území ČR významné evropské výrobce, u kterých se kvalita stala synonymem značky.

V nabídce nalezneme například přístroje firmy Leica pro měření budov nebo přístroje pro přesné měření osvitu Solmetric.

Leica DISTO D8 – změří střechu ze země

Přesně změřit nepřístupné části budovy může být někdy velice komplikované a v některých případech to vyžaduje i značnou námahu, či dokonce nutnost využití horolezeckého vybavení. Pokud nejsou k dispozici přesné plány daného objektu, stává se zjišťování některých rozměrů téměř nadlidským výkonem. Společnost Leica nyní přichází na český trh s přístrojem, který to vše zvládne ze země. Leica DISTO D8 umí na dálku přeměřit rozměry budovy či střechy a velice rychle dodat přesné výsledky.

Nejčastější problémy jsou například se zaměřením střechy. Není tedy náhodou, že toto zařízení začala do České republiky dovážet právě společnost Soleg, zabývající se fotovoltaickými systémy a solární energií. „Při navrhování fotovoltaické elektrárny na střechu domu je samozřejmě přesné zaměření střechy klíčové. Potřebujete znát její rozměry, orientaci i sklon. Leica DISTO to vše udělá za vás, aniž byste museli někam lézt,” vysvětluje Filip Malán ze společnosti Soleg.


Leica DISTO D8 umí na dálku přeměřit rozměry budovy či střechy a rychle dodat přesné výsledky

Leica DISTO D8 měří na vzdálenost 0,05 až 200 metrů a to s přesností na 1 mm. Sklony pak měří s přesností 0,1 °. Přístroj je vybaven digitálním zaměřovačem se 4krokovým zoomem, barevným displejem velikosti 2,4", Bluetooth a mnoha dalšími funkcemi.

Největším efektem při použití přístroje Leica Disto D8 je velká úspora času. „V našem oboru jde o skvělého pomocníka zejména pro rychlé zajištění přesných podkladů při tvorbě nabídek,” dodává Filip Malán.

Solmetric SunEye

Pokud se někdo rozhodne vybudovat si vlastní fotovoltaickou elektrárnu, musí se rozhodnout, kolik fotovoltaických modulů si pořídí, jak je umístí, s jakým sklonem a kam orientované a ze všeho nejvíce ho samozřejmě zajímá, jak efektivní tato elektrárna bude. Z těchto důvodů je dobré předem provést v dané lokalitě přesná měření. Jedná se o analýzu slunečního osvitu a měření zastínění, z toho se pak dá odvodit ideální rozložení fotovoltaických modulů.

Solmetric SunEye provádí analýzu slunečního osvitu a měří zastínění

Přístroj, který to umožnil, přišel na trh poměrně nedávno. Nazývá se Solmetric SunEye a jde o poměrně malé ergonomické zařízení. Tento kompaktní přístroj obsahuje kompas pro určení orientace, fotoaparát s čočkou typu „rybí oko”, výkonný vyhodnocovací software včetně simulace odstranění stínících objektů, kompenzaci odchylky sklonu a směru přístroje a simulaci slunečních drah ročního cyklu.

Při navrhování fotovoltaické elektrárny je Solmetric SunEye výtečným pomocníkem, neboť během chvilky vyhodnotí situaci, dodá všechny potřebné informace a umožní tak v krátké době efektivní navržení celého systému,” říká Filip Malán ze společnosti Soleg, která tento přístroj do ČR dováží.

Autor: Tadeáš Novák
Foto: Archiv firmy