Dva příklady vytápění energeticky úsporných dřevostaveb elektrickými topnými systémy FENIX

Stále dokonalejší konstrukce zamezující tepelným ztrátám budov se starají o to, že i celková spotřeba energie potřebná k vytápění energeticky úsporných objektů významně klesá. V mnoha novostavbách tak přestávají být rozhodující provozní náklady a mnohem důležitějším faktorem se stávají celková výše prvotní investice, náklady na údržbu a revize, potřebná míra obslužnosti provozu topení, jeho životnost, spolehlivost celého systému a míra komfortu potřebné obsluhy. Za tohoto stavu pak také prudce roste význam masového užívání elektrických topných systémů, které všechny uváděné výhody přinášejí. Potvrzují to i dvě dřevostavby, vytápěné elektrickými topnými systémy z produkce skupiny Fenix Jeseník.

Přízemní dřevostavbu velmi efektivně vytápí elektrické podlahové topení

Nízkoenergetická přízemní dřevostavba se sedlovou střechou se nachází v severovýchodní části východoslovenského města Košice. Bungalov se zastavěnou plochou 109 m2 a obytnou plochou 122 m2 nabídl majitelům dispozici 4+kk, a jeho srdcem je obývací pokoj, který je v duchu současného trendu propojený s kuchyní. Dům je plně elektrifikovaný a hlavním zdrojem vytápění jsou elektrické podlahové kabely ECOFLOOR, položené pod dlažbou v betonové mazanině, pod laminátovou podlahou v obývacím pokoji je vytápění zajištěné topnými fóliemi ECOFILM.

Regulace vytápění je realizována lokálně po místnostech digitálními termostaty. Celá investice vytápění byla vyčíslena na cca 40 000 Kč, cenově atraktivní je i spotřeba elektrické energie. Za období duben 2014 až červen 2015 (včetně) spotřebovala na vytápění a běžný provoz čtyřčlenná rodina celkem 5 131 kWh, přičemž v nízkém tarifu činila spotřeba 393 kWh, ve vysokém pak 4 738 kWh. Celkové roční náklady na vytápění a provoz představovaly za 14 měsíců necelých 17 000 Kč.

Reálný provoz tohoto domu tak opět a zcela jednoznačně dokazuje, že rodinný dům s elektrickým vytápěním dokáže investorovi zabezpečit při vysokém komfortu bydlení také nízkou spotřebu energie. Dřevostavbu realizovala slovenská společnost NESBAU nízkoenergetické stavby s.r.o. z Malé Idy.

Bungalov v Zelené Hoře vyhřívají topné fólie, kabely i sálavé panely

Dřevostavbu rodinného domu o velikosti 5+kk, postavenou v obci Zelená Hora u Vyškova, užívá rodina se dvěma dětmi od konce roku 2014. Bungalov, až na rekuperaci, která zde není instalována, splňuje všechny parametry pasivního domu. Rodinný dům má užitnou (vytápěnou) plochu 145 m2 a mladé rodině nabízí dva dětské pokoje, ložnici, koupelnu, WC a velký pokoj, který plní funkci obývacího pokoje, jídelny a kuchyně současně. V pokojích je položena dřevěná plovoucí podlaha, v kuchyni, koupelně, na WC a na chodbě tvoří podlahu keramická dlažba.

Bungalov v Zelené hoře – dětský pokoj s panelem ECOSUN E

Hlavní domovní jistič 3× 25A s domovní sazbou D 45d je u rodinného domu, vytápěného elektrickým přímotopným vytápěním s centrální regulací BMR, standardem. Ve vybraných zónách je instalováno podlahové vytápění – v místnostech s plovoucí podlahou jsou topné folie ECOFILM, v místnostech s keramickou dlažbou pak topné kabely ECOFLOOR. Protože podlahové vytápění zajišťuje především komfort teplé podlahy, pro doplnění příkonu a také zlepšení dynamiky teplotního náběhu jsou v dětských pokojích nainstalovány sálavé topné panely ECOSUN E, v ložnici a velkém obývacím pokoji pak skleněné sálavé panely GR. Zvolený topný systém s centrální regulací si uživatelé kromě příznivých pořizovacích i provozních nákladů pochvalují především pro jeho naprosto automatický, bezobslužný provoz. V obývacím pokoji jsou také umístěna krbová kamna o výkonu 6 kW, které jsou využívána převážně v přechodném období, kdy se venkovní teploty pohybují mezi 5–10 °C a také v zimě ve volných dnech (víkendy). Příprava TUV je zajištěna elektrickým zásobníkovým ohřívačem vody.

Bungalov v Zelené hoře – kuchyň s GR panelem

Pořizovací a provozní náklady

Cena za topný systém a regulaci obsahuje kompletní dodávku všech komponentů topného systému v cenové úrovni z jara roku 2016. Instalaci topného systému v ceně 105 398 Kč (vč. DPH) si ale uživatel zajistil svépomocně, proto je cena za montáž (30 000 Kč) pro danou velikost objektu odhadnuta. V období srpen 2015 až srpen 2016 byla spotřeba NT 10 784 kWh, spotřeba VT 1 510 kWh a fakturováno bylo 34 349 Kč (vč. DPH). Provozní náklady obsahují nejen vytápění, ale i náklady na ohřev TUV, osvětlení a provoz všech elektrospotřebičů v domácnosti. Příznivě se projevuje i občasné využívání krbových kamen, které sebou nese cca 20% úsporu nákladů na vytápění.

Samotný topný systém je nastaven na denní teplotu 23 °C a noční 19 °C, teploty podlah jsou nastaveny na 24–25 °C. V období srpen 2015–2016 byla paní domu na mateřské dovolené s malou dcerou, dům se tak vytápěl na komfortní teplotu 23 °C celodenně a také pračka a sušička byla využívána prakticky každý den. Takový charakter provozu má pochopitelně významný vliv na celkové provozní náklady.

Další referenční objekty, které jsou vytápěny topnými systémy z Jeseníku – včetně dokladů o spotřebě najdete na stránkách www.fenixgroup.cz.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy