Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

EMCO vždy o krok napřed

Na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2013 byl poprvé prezentován unikátní výrobek – ekologicky šetrná rohož ECOLINE® PIONEER vyráběná a dodávaná skupinou EMCO.

Jde o uplatňování moderního hesla Cradle to Cradle® („od kolébky ke kolébce”) v praxi. Tento princip si bere za vzor přírodu, kde neustále probíhá uzavřený koloběh látek.

V podmínkách průmyslové výroby lze chápat tento princip tak, že všechny její individuální procesy jsou nastaveny tak, aby se po ukončení životnosti výrobků mohly tyto opětovně stát součástí biologického či technického řetězce, a tudíž neplnit pouze primární účel, ale respektovat též aspekty jejich dalšího využití jako suroviny.

Výrobní firma EMCO spolupracuje v této oblasti s mezinárodním výrobcem vysoce kvalitních podlahových krytin firmou DESSO. Motem fimy DESSO je právě Cradle to Cradle® a v rámci tohoto programu dodává čisticí vložky pro ekologicky šetrné rohože ECOLINE® PIONIER.

Rohože ECOLINE® PIONEER instalované ve vstupních prostorech odstraní (díky DESSO AirMaster® technologii) velké množství nepříjemného prachu
Rohože ECOLINE® PIONEER se vyrábějí ve čtyřech barevných variantách: černé, hnědé, šedé a béžové

Udržitelná výstavba

Začněme však od základu, a sice od pojmu udržitelná výstavba, jež je důležitým tématem dneška. Je součástí trvale udržitelného rozvoje, a to konkrétně v oblasti stavebnictví a užívání staveb. Jde o takový druh výstavby, kde dochází k souladu environmentálních, sociálních a ekonomických aspektů. Je současně tématem certifikace staveb, příslušných subdodávek a komponentů. To je i důvodem, proč EMCO prostřednictvím svého výrobního závodu Novus Česko s.r.o. uvádí na český trh vstupní rohož ECOLINE® PIONIER jako svůj příspěvek k tomuto obecnému trendu. U jiných výrobců pracujících ve stejném oboru podobný výrobek v současnosti nenajdeme.

Složení rohože ECOLINE® PIONEER
1. Kobercové pásky DESSO AirMaster
2. Podkladový materiál DESSO EcoBase
3. Lanko s distančními kroužky a koncovým zajištěním
4. Hliníkový profil
5. Kročejová izolace
Detail ekologicky šetrné rohože ECOLINE® PIONEER

Z kvalitních materiálů se stává nová surovina

Rohož typu ECOLINE® PIONIER může být na konci svého životního cyklu recyklována. Její komponenty jsou demontovány a najdou své budoucí určení v nové rohoži. Tak vznikají z kvalitních materiálů nové suroviny, ze kterých jsou vyrobeny nové hodnotné a kvalitní výrobky – konkrétně hliníkový profil, tlumící páska, distanční kroužky z termoplastického Elastomeru, spojovací lanka, šrouby z nerez oceli, spojovací nýty a polyamidové čistící vložky.

Rohož typu ECOLINE® PIONIER může být na konci svého životního cyklu recyklována

Odstranění jemného prachu jako přidaná hodnota

Rohož ECOLINE® PIONIER není pouze šetrná k životnímu prostředí, ale prospívá též lidskému zdraví. Patentovaná technologie DESSO AirMaster® způsobí to, že drobounké textilní smyčky odstraní velké množství nepříjemného prachu. Ve vstupních prostorech, kde bývá nainstalována ventilace nebo je prach vířen otevíranými dveřmi, je tento efekt ještě výraznější. Lidé trpící respiračními obtížemi ocení kvality tohoto moderního výrobku dvojnásob.

Autor: Ing. Jiří Liška
Foto: Archiv firmy