Nynější podoba zámku v Častolovicích je výsledkem dlouhodobých stavebních proměn ze středověké vodní tvrze v renesanční zámek. O svůj zámek zde pečuje interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg. Zdroj: archiv zámku Častolovice

Francouzský fenomén podél toku české řeky: zámky a hrady Divoké Orlice

Lákají vás honosné zámky na francouzské řece Loiře, ale víte, že se minimálně letos do zahraničí nedostanete? Máme pro vás tip na českou verzi výletu – vydejte se podél Divoké Orlice, jež je právem nazývána jako řeka zámků, hradů a příběhů. Na České Loiře se seznámíte s historií od středověku až po empír.

Podorlicko – to jsou rozlehlé lesy a louky, nádherné výhledy do českého i polského vnitrozemí, kvalitní cyklotrasy, ale i hrady a zámky. Na cestě po Divoké Orlici můžete navštívit zámek v Častolovicích, Kostelci nad Orlicí či Doudlebách. Dále doporučujeme zastávku v Potštejně, kde se nachází jak zámek, tak hrad. Odtud se lipovou alejí přes Anenské údolí můžete vydat až do Litic, na hrad Jiřího z Poděbrad.

Tyto zámky jsou nadále v rukách šlechtických rodů, a proto se při jejich návštěvě můžete potkat i přímo s majiteli, kteří se o svá síla náležitě starají. Například v Častolovicích je objekt v péči hraběnky Diany Sternbergové a v Kostelci nad Orlicí je majitelem František Kinský. Zámek v Doudlebách nad Orlicí patří rodině rodu Bubnů a ten v Potštejně je naopak vlastnictvím rodiny Nováčkových. Zámky na Orlici se navíc mohou pochlubit oceněním Evropské excelentní destinace – EDEN.

Po proudu Divoké Orlice se nachází 4 zámky a 2 hrady. Jsou to Častolovice, Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, potom zámek v Doudlebách, zámek Potštejn a konečně dva středověké hrady Potštejn a Litice. Zdroj: Richard Semik, Shutterstock

Zámeckou cyklostezkou

Po památkách se můžete buď vydat autem, nebo na kole. Čeká na vás zhruba třináctikilometrový úsek podél Divoké Orlice, vedoucí z Častolovic do obce Potštejn.  Začít tedy můžete návštěvou Častolovic a odsud přes Kostelec nad Orlicí a Doudleby třeba až do Potštejna. Zdatnější cyklisté mohou pokračovat do Litic a dál proti proudu do Žamberka. Cestou se budete kochat kouzelným údolím řeky s meandry a skalami. A pokud na vás padne únava, využijte některý z pravidelných cyklobusů.  Velkou výhodou je také dostupnost vlakového spojení, jelikož převážná část cyklostezky vede v blízkosti železničních tratí. 

Každý ze zmíněných orlických hradů a zámků stojí za to navštívit. Zaujmou vás nejen svou pestrou architekturou a působivými interiéry, ale často i rozlehlými parky. Přilákat vás mohou také nejrůznější kulturní akce nebo speciální prohlídky.

Zámek Častolovice – perla české historické architektury

Začít můžete na soukromém renesančním zámku Častolovice, jenž byl v roce 1992 v restituci navrácen současné majitelce Dianě Philipps Sternbergové. Hraběnka ihned začala se založením obory s bílými daňky, vybudovala růžovou a vodní zahradu s rozmanitými druhy vzácných květin. Okolo zámku bylo vysázeno více než 200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí obdivovat hlavně v létě.

Častolovický zámek je uzavřenou stavbou kolem téměř čtvercového nádvoří, v jehož středu stojí barokní kašna s rodovými emblémy rodu Šternberků. V interiérech zámku se nacházejí cenná umělecká díla renesance, baroka, empíru a biedermaieru. Sbírka obrazů je známa především díky originálům Karla Škréty, Lucase van Valckenborga a J. H. Schönfelda. Mezi nejvýznamnější součásti interiéru patří zachovalé renesanční kazetové stropy.

V blízké kapli Božího těla je nejzajímavějším kusem vyřezávaný oltář, jemuž dominuje reliéf s námětem Poslední večeře Páně. Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky. Součástí areálu je také zámecký zvěřinec, kde si mají návštěvníci možnost prohlédnout a pohladit různé druhy domácích i cizokrajných zvířat – od rozmanitých druhů papoušků až po pštrosy, lamy a poníky.

Architektura zámku a přilehlého parku v Častolovicích je navíc obohacena o mimořádně cenné interiéry. Zdroj: archiv zámku Častolovice

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí – jedna z mála čistě empírových staveb 

Málokdo ví, že se v Kostelci se nacházejí zámky dva. Starý barokní zámek stojí na místě tehdejší tvrze a dnes se zde nacházejí kanceláře. Za navštívení ale rozhodně stojí Nový zámek, který leží jen pár kilometrů za Častolovicemi. Zámek byl postaven v empírovém stylu podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.

Zámek se nachází uprostřed rozsáhlého anglického parku, jenž nabízí příjemnou procházku spolu s výhledem do okolí. Zdroj: archiv Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který slouží díky své skvělé akustice koncertům různých hudebních žánrů. Ve druhém patře se nachází výstavní prostor – Galerie Kinský a v přízemí najdete muzejní expozici historie města Kostelec nad Orlicí. Kromě klasických prohlídek interiérů zámku se zde konají i oblíbené prohlídky zámecké expozice přímo s Františkem Kinským, majitelem Nového zámku, správcem rodového majetku a starostou města Kostelec nad Orlicí.

Zdejší zámecká knihovna čítá na šestnáct tisíc svazků knih. Nechybí tu ani tajný vchod ke schodišti. Zdroj: archiv Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí – stavba pokrytá sgrafity, která nemají obdoby

Renesanční zámek v Doudlebách je unikátní hlavně díky kobercovému sgrafitu, které pokrývá nejenom vnější zdi, ale i zdi nádvoří a komíny. Jeho majiteli jsou potomci rodu Bubnů z Litic. V interiérech se zachovala řada místností vybavených bohatou barokní štukatérskou a malířskou výzdobou. Za vidění stojí i osobité emblémy na stropech zámeckých pokojů. Do Doudleb často vyráží milovníci filmového turismu. Na zámku se totiž natáčel film Bathory. Konají se zde také pravidelné farmářské trhy a jarmarky.

Unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností. Kobercová sgrafita navíc zachránila zámek před demolicí. Zdroj: Vladimir Berny, Shutterstock

Potštejn a Litice – oblast středověkých hradů a barokního zámku

Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn nabízí kromě klasických prohlídek zámeckých interiérů zámku i zajímavé atrakce v podobě Bubákova – netradiční prohlídky zámeckého sklepení či Pohádkova – kouzelné expozice nejen pro děti. V současné době vlastní zámek manželé Nováčkovi a pod jejich rukama stavba jen vzkvétá. 

Zámek v Potštejně obklopuje zámecký park v anglickém stylu, na který navazuje růžová zahrada. Promeškat byste neměli ani tamní hrané prohlídky. Na kopci nad zámkem stojí rozsáhlá zřícenina hradu Potštejn, který je dominantou střední části Podorlicka. Řeka Divoká Orlice se dále vine k Liticím. I zde se nachází majestátní středověký hrad – významný stavební počin Jiřího z Poděbrad. Ten se otevře turistům až v půlce července. Je už přes rok zavřený, loni se tam totiž zřítilo zdivo bývalého severního paláce.

Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie se začala psát již koncem 13. století. Zdroj: Beneda Miroslav, Shutterstock

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Viz popisky