Hledání dokonalosti po vzoru Michelangela. Nová pasivní rezidence ve Strašnicích

Elegantní Rezidence Michelangelova odkazuje především k významnému renesančnímu umělci Michelangelu Buonarottimu, který ve své tvorbě využíval nejnovější technické poznatky a velkou část života strávil honbou za dokonalostí.

Podobně bylo při výstavbě přistupováno i k novému pražskému energeticky pasivnímu projektu, v němž došlo ke skloubení moderních vědeckých a technických poznatků pro ekologické, úsporné a zdravé bydlení.

Michelangelo tvrdil, že umění má činit člověka šťastným. Právě štěstí jsme si vzali v rámci tohoto projektu za cíl – rezidence se nachází v klidné lokalitě se spoustou zeleně, nabízí 27 bytů od kategorie 1+kk do 5+kk a společnou relaxační část s malým hřištěm a altánem, kterému se říká Ateliér,“ uvádí Michal Březnický ze společnosti JRD Development.

Zdravý vzduch, zdravé bydlení

Jednou ze zásad zdravého, a hlavně spokojeného bydlení je čerstvý vzduch. Žádná bolest hlavy z vydýchaných místností, přerušovaný spánek, žádný průvan nebo prach. Zajistit jej dokáže kvalitní vzduchotechnika. „Vzduch v interiéru může být paradoxně škodlivější v zatepleném, nadstandardně zaizolovaném bytě bez kvalitního vzduchotechnického systému, než ve staré zástavbě, kde kvůli netěsnostem profukuje,“ upozorňuje Michal Březnický.

Pro Rezidenci Michelangelova byl odzkoušen systém energeticky úsporného vzduchotechnického potrubí (z minerální vlny s oboustranným opláštěním), který nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě, instalaci i při samotném provozu. „Systém byl navržen tak, aby poskytoval vynikající tepelné i akustické vlastnosti a vysokou úroveň vzduchotěsnosti. Je tak energeticky úsporný a oproti standardnímu plechovému potrubí také výrazně tišší,“ uvádí Jakub Jiráský, technický poradce. Akustické vlastnosti potrubí byly pro účel projektu Rezidence Michelangelova i testovány. Porovnány přitom byly dvě bytové jednotky ve 3. a 4. patře, v nichž byly použity dva rozdílné typy VZT potrubí. Z naměřených hladin akustického tlaku vyplývá, že rozdíl je přesně 10 dB.

Obálka domu

Vysoké nároky byly kladeny i na vnější plášť rezidence. Protože je rezidence Michelangelova pasivním bytovým domem, který využívá tepelné čerpadlo , rekuperační jednotky či zelenou střechu, důležitá byla prodyšnost jeho vnějšího „kabátu“. Společně s vhodným zateplovacím systémem ETICS byla tedy zvolena i provětrávaná fasáda.

Smyslem provětrávané fasády je mít na vnější straně zateplení vysoce difuzně otevřenou vrstvu, která umožňuje intenzivní odvod vlhkosti z podkladní stěnové konstrukce,“ vysvětluje František Fajt za dodavatele minerální izolace a dodává: „V provětrávané fasádě se nachází větraná mezera, tedy mezera mezi tepelnou izolací a předsazeným vnějším pláštěm, která je napojena na nasávací a výdechové otvory. Tím je intenzivní větrání konstrukce spolehlivě zajištěno. Ve správně navržené větrané mezeře vzniká komínový efekt a umožňuje bezproblémový odchod případné vlhkosti.

Klasické zateplovací systémy kontaktního zateplení ETICS jsou ukončeny základní vrstvou stěrkové hmoty a probarvenou omítkou. Jako povrchová úprava byla zvolena chytrá pastovitá omítka, která dokáže regulovat vlhkost na svém povrchu. Vlhkostní režim fasády se v jejím případě udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled.

Akustická pohoda

Nadměrný hluk je nejen nekomfortní, ale může způsobit i řadu problémů – únavu z nevyspání, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Zvláštní pozornost proto byla v Rezidenci Michelangelova věnována akustice podlah. Použity byly podlahové desky z minerálních vláken s vysokou pevností, která umožňuje jejich využití v prostorech s velkým užitným zatížením.

Autor: Kristýna Kutnarová 1)
Foto: archiv EPIC Public relations

1) redakčně zkráceno