Řadový neorenesanční nájemní dům v Opletalově ulici byl vybudován v roce 1879 podle návrhu Viktora Skučka.

Luxusní bydlení na pavlači

Na pražském Novém Městě byl předloni kompletně zrenovován historický činžovní dům. Jeho hlavními devízami jsou umně obnovené exteriéry, zachované historické klenby v průjezdu či nově vybudované pavlače, které dodávají dvornímu traktu specifickou atmosféru i funkci.

Řadový neorenesanční nájemní dům v Opletalově ulici byl vybudován v roce 1879 podle návrhu Viktora Skučka. Jde o celopodsklepenou dvoukřídlou stavbu ve tvaru písmene L, ve dvoře propojenou s podlouhlým přízemním stavením.

V průběhu své více než stoleté existence objekt prodělal několik stavebních zásahů. Ve druhé polovině dvacátého století byla nad oběma jeho křídly postupně vybudována půdní vestavba, v roce 1994 došlo i k opravě fasády. Další rekonstrukci, tentokrát podstatně širšího, leč šetrnějšího charakteru, nechal před dvěma lety provést nový majitel, společnost PSN, a objektu tak byla navrácena jeho původní bytová funkce. Projektovému týmu z kanceláře CHS Praha ve spolupráci s interiérovými architekty studia OOOOX se přitom podařilo zachovat autentickou atmosféru domu, v jehož architektuře se nyní snoubí umně renovované exteriéry s efektně uspořádanými společnými prostory, jejichž historizující podoba kontrastuje s moderními interiéry.

Fasáda je ve středu své šířky – nad vstupním portálem – zdobena balkonem opatřeným balustrádovým zábradlím či dvěma repasovanými ocelovými žerděmi.

Stavební část

Při rekonstrukci byla zachována většina nosných zděných konstrukcí, jež byly jen na několika místech doplněny dozdívkami z plných či dutých broušených cihel, včetně tvárnic Porotherm AKU se zvýšenými akustickoizolačními vlastnostmi a cihel Porotherm PROFI.

Střecha mírného sklonu byla pokryta hladkou světle šedou plechovou krytinou z titanzinku s dvojitou stojatou drážkou. Položena byla na dřevěné bednění se strukturální fólií. Nadkrokevní tepelnou izolaci tvoří PIR panely, mezi krokve byla vložena minerální vlna. Také rámy střešních oken jsou šedého odstínu.

Renovace fasády

Významných úprav doznalo také uliční průčelí s celkem pěti vertikálními osami (krajními rozšířenými) a vodorovným bosovaným přízemním pásem. Stavebníci jej zbavili nevhodných zásahů, provedli také chemické a mechanické očištění žulových nákolníků a soklu. Opraveny byly římsy a šambrány, osazeno bylo nové oplechování a dešťové svody. Nové ocelové výkladce se skrytými rámy a izolačním dvojsklem nabízejí pohled do útrob přízemních obchodních jednotek.

Fasáda je ve středu své šířky – nad vstupním portálem – zdobena balkonem neseným na volutových (svinutých) konzolách a opatřeným balustrádovým zábradlím či dvěma repasovanými ocelovými žerděmi. Štukatérsky dekorovanému, do šeda zabarvenému průčelí nechybí ani další typické (a renovované) prvky neorenesance, jako jsou římsy, šambrány nebo třeba nadokenní frontony.

Při vstupu do průjezdu vedoucího do dvora návštěvníky zaujmou profilované pilastry a umělecké stropní klenby, které dodávají prostoru vzdušnost a působí majestátním dojmem.

Při vstupu do průjezdu vedoucího do dvora návštěvníky zaujmou profilované pilastry a umělecké stropní klenby, které dodávají prostoru vzdušnost a působí majestátním dojmem. Dvorní fasáda pak byla obohacena o vysoce efektní a účelové pavlače, jež fungují jako předsazené balkony a zprostředkovávají přístup do některých bytů v prvním až třetím podlaží. Potenciálnímu pádu uživatelů zamezuje černé kované zábradlí. Do každého z pater se lze dopravit i moderním proskleným výtahem, který činí dům bezbariérovým.

Jedna z jednotek byla designéry vybavena a po jistou dobu plnila roli vzorového bytu.

Interiéry

Dveře v budovách byly až na výjimky – v podobě několika dovedně repasovaných kusů opatřených bezpečnostními prvky – nahrazeny novými replikami. Dvoukřídlé vstupní dveře do bytů o velikostech 1 + kk až 3 + kk jsou dekorovány supraporty s kruhovými medailony s reliéfními řezbářskými rostlinnými motivy. Interiéry mohly být díky nadstandardně vysokým stropům vyplněny mezipatry, které výrazně navýšily užitnou plochu bytů. V několika z nich tak vznikly jakési galerie využité zejména jako ložnice. I přes vestavbu zůstaly byty velmi vzdušné.

Interiéry jsou vytápěny teplovodními deskovými radiátory, větrání zajišťují vzduchotechnické rozvody s rekuperací. Vybrané jednotky jsou rovněž klimatizovány.

Design

Vzhled vnitřních prostor definují tři základní materiály – kov, dřevo a sklo. Propisují se jak do stavebních prvků společných prostor domu a bytů, tak do nábytku. Dřevěné podlahy, kovářské prvky, prosklené koupelny, skleněné příčky, svítidla, kovová schodiště a zábradlí... To vše je doplněno o masivní kamennou dlažbu ve dvoře, dřevěné špalíky v průjezdu nebo o minimalistický venkovní mobiliář. Vedle toho v domě zůstalo množství přiznaných materiálů a konstrukcí při zachování respektu k historickému odkazu objektu.

Autorský tým

  • CHS Praha: Ing. Stanislav Hurych, Ing. Jitka Pfeifferová, Bc. David Skořepa
  • OOOOX: Ing. arch. Radka Valová, Ing. arch. Martin Moravec
  • PSN: Ing. arch. Jakub Žoha
  • Generální dodavatel: SAPROS, spol. s r.o.
  • Realizace: 07/2018 - 02/2020

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: M. Žebrák