Elektrokotel Vitotron 100 může spolupracovat v libovolné instalaci i se zásobníkem teplé vody.

Vyplatí se vytápět elektrokotlem a co znamená jeho pořízení v praxi?

Elektrický kotel, ač má řadu výhod, nemusí být pro vytápění vaší domácnosti či jiného objektu vždy tou nejekonomičtější volbou. Přesto může být za určitých podmínek tím nejvhodnějším řešením. Kdy tedy o jeho koupi uvažovat a co jeho pořízení obnáší?

Hlavním důvodem pro pořízení elektrokotle často bývá nízká vstupní investice. Jeho pořizovací cena je totiž ve srovnání s jinými topnými zařízeními daleko příznivější. O způsobu vytápění je však potřeba se rozhodnout především s ohledem na typ vytápěného objektu – jeho velikost, stáří, zateplení a celkový stav –, od čehož se pak odvíjí výše provozních nákladů (tedy, laicky řečeno, kolik protopíte). Vzhledem k současným cenám elektřiny je vytápění elektrokotlem velmi neekonomické především ve větších a nezateplených objektech. Naopak u staveb s nízkými tepelnými ztrátami (menší novostavby, nízkoenergetické domy a byty) se o koupi elektrokotle vyplatí uvažovat. Proč?

Elektrokotel můžete kombinovat s kotlem na tuhá paliva nebo krbem, tepelným čerpadlem i s fotovoltaickou instalací.

Výhody vytápění elektrickým kotlem

Elektrokotel je zařízení, které svému uživateli nabízí řadu výhod. Jednou z nich je jeho vysoká účinnost (95 % a více), nenáročná obsluha (není potřeba přikládat palivo, a lze tedy topit i v době, kdy nejste doma), dlouhá životnost a bezúdržbovost. Elektrokotel také ocení majitelé staveb, které nedisponují spalinovými cestami, respektive komínem, nebo kde není k dispozici plynová přípojka. Tyto práce (vybudovaní komína či přivedení plynu) by totiž velmi výrazně navýšily vstupní investici.

Dalším benefitem elektrického kotle je jeho tichý provoz a nenáročnost na prostor – lze ho umístit prakticky kamkoli (kromě velmi vlhkých místností). Protože v tomto zařízení nedochází k žádnému spalování, je jeho provoz bezpečný a v místě jeho provozu šetrný k životnímu prostředí (nedochází k produkci spalin). Velkou výhodou je rovněž uživatelský komfort v podobě možnosti ovládat elektrokotel i na dálku či regulovat jeho výkon podle aktuální potřeby.

Elektrokotel nabízí vysokou účinnost, je nenáročný na obsluhu a bezúdržbový.

Na čem ušetříte

Řada topných zařízení (ať už jde například o tepelné čerpadlo, kotel na tuhá paliva, nebo plynový kotel) vyžaduje pravidelnou údržbu, případně pravidelné revizní prohlídky, což pochopitelně navyšuje provozní náklady. Elektrokotel, jak už bylo řečeno, je téměř bezúdržbový a jeho majitel nemá ani zákonnou povinnost podrobovat ho pravidelným revizím. Přesto by se však měl řídit konkrétními předpisy a doporučeními výrobce daného elektrokotle, protože pravidelná kontrola zařízení může být jednou z podmínek pro případné uplatnění reklamace.

Jako majitel elektrokotle (ale také elektrického podlahového topení, elektrických panelů, přímotopů či například akumulačních kamen) máte rovněž nárok na takzvanou dvoutarifní sazbu (označovanou jako D57d), díky níž můžete v celé domácnosti odebírat po 20 hodin denně levnější elektřinu (takzvaný nízký tarif).

Jak to vypadá v praxi

Než se pro elektrokotel definitivně rozhodnete, měli byste znát tepelné ztráty vašeho domu, případně bytu. Jedině tak zjistíte, jestli se vám tento způsob vytápění vůbec vyplatí. Od toho se také odvíjí potřebný výkon elektrického kotle a velikost jističe.

Pakliže se pro elektrokotel rozhodnete, vyberete si ho a zakoupíte, je nutné obrátit se s jeho instalací na odborníka. Než tak učiníte, je potřeba podat k vašemu distributorovi elektřiny žádost o připojení tohoto zařízení. To lze učinit i on-line a dodavatel elektřiny má pak 30 dní na její schválení. V případě, že si pořizujete i výkonnější jistič, bude vás distributor následně informovat o výši jednorázového poplatku, který je potřeba uhradit. Až poté si domů, respektive na odběrné místo můžete pozvat elektrikáře, který provede nutné úpravy spojené s montáží elektrického zařízení a vystaví vám revizní zprávu. Odborník, který pak elektrokotel připojí k síti a otopné soustavě, ho propojí rovněž s termostatem, čidlem venkovní teploty (v případě ekvitermní regulace), popřípadě se zásobníkem TV. Zároveň provede další potřebná nastavení (například pro ovládání kotle pomocí příkazů GSM) a poradí vám i s jeho regulací a následnou údržbou.

Instalace elektrického kotle Vitotron 100 nevyžaduje žádné speciální vybavení a k jeho spuštění stačí pouze elektrická přípojka. Vysoký tepelný komfort a bezobslužnou funkčnost zajistí mimo jiné ekvitermní regulace.

Co byste ještě měli vědět…

Podle platné legislativy nemohou být elektrokotle instalovány do novostaveb jako jediný zdroj tepla, lze je však kombinovat například s kotlem na dřevo nebo krbovými kamny (můžete pak pohodlně topit i v době vaší nepřítomnosti). Elektrokotel může rovněž vyrovnávat nedostatečnou účinnost alternativních zdrojů tepla, jako jsou solární kolektory (nesvítí-li slunce) nebo tepelné čerpadlo (během velkých mrazů). V rekonstruovaných objektech či v bytech (kam už obvykle další tepelný zdroj umístit nelze) je možné mít elektrokotel i jako jediný tepelný zdroj.

Autor: Kristýna Brožová
Foto: archiv Viessmann