Krbová kamna ROJEK – volba pro útulný interiér

V současnosti jsou velmi populárními doplňky domácnosti krby a krbová kamna. Na českém trhu je široká nabídka těchto produktů. Firma ROJEK přichází na trh s krbovými kamny originální konstrukce a moderním designem.

V čísle 2/05 časopisu Stavebnictví a interiér jsme Vás seznámili s řadou nových produktů na českém trhu v oblasti vytápění. Jednalo se také o krbová kamna a univerzální kotle na tuhá paliva dodávaná firmou ROJEK. V tomto čísle bychom Vás rádi seznámili s novinkou téže firmy, krbovými kamny originální konstrukce.

krbová kamna

Krbová kamna originální konstrukce

Tato novinka firmy ROJEK slučuje dva způsoby využívání tepla při spalování tuhého paliva (v tomto případě hlavně dřeva) - sálavé horkovzdušné a teplovodní. Uživateli přináší jak příjemnou pohodu sálavého tepla krbu v místnosti, kde je nainstalován, tak ekonomický teplovodní rozvod do ostatních vytápěných prostor bytu. Můžeme tedy využívat spojení etážového či ústředního vytápění a krbu.

krbová kamna

Konstrukce krbových kamen

Samotná konstrukce vychází z osvědčeného kotle na tuhá paliva, doplněného o keramické obložení, které slouží jako estetický doplněk, a akumulační zásobník tepla, který prodlužuje tepelnou pohodu bytu. Hlavní předností této koncepce je dvoustupňové spalování, které umožňuje dosažení téměř dokonalého vyhoření vyvíjené těkavé hořlaviny a vysoké tepelné účinnosti tohoto topidla.

Velkou výhodou kotlů ROJEK je, že v těchto kotlích je možno spalovat prakticky veškeré pevné palivo, od kvalitního suchého dřeva přes veškeré „mokré“ dříví. Toto je umožněno zvláštní konstrukcí ohniště, které je navrženo tak, že veškeré palivo shoří ve dvou fázích spalování a to vždy za dostatečného přívodu tzv. sekundárního vzduchu. Kamna jsou vybavena několika regulovatelnými otvory pro přívod sekundárního vzduchu, které slouží pro nastavení optimálního spalování a regulací přívodu primárního vzduchu pro nastavení momentálního výkonu kamen. Regulace přívodu vzduchu je manuální, obsluhou kamen. Vzhledem k tomu, že otázka ceny kotle je na trhu v ČR dominantní, nelze zatím uvažovat o masivním rozšíření kamen s automatickou regulací množství sekundárního vzduchu na základě vyhodnocování obsahu kyslíku ve spalinách.

krbová kamna

Kamna jsou standardně vybavena oběhovým čerpadlem a expanzomatem a nechybí ani ochrana proti přehřátí kamen (což je častý problém u kamen s tzv. teplovodním výměníkem), dochlazovací smyčka, která může případně sloužit jako průtokový ohřívač TUV. Topný výkon kamen je rozložen z 25 % sáláním z kachlového obkladu a přední stěny kamen do prostoru místnosti a 75 % je rozváděno teplovodním systémem do výměníků v ostatních částech bytu.

Krbová kamna ROJEK se vyrábí v 10 základních barevných odstínech. Kachlová dekorace je řešena tak, že její jednotlivé součásti – pravý, levý bok a horní deska - jsou kvůli jednoduché přepravě a údržbě odděleny a na korpus kamen zavěšeny pomocí úchytů. V budoucnosti se počítá i s jinými tvary kamen, též bude možné zakoupit kamna se zabudovaným zásobníkem TUV. Cena těchto krbových kamen je srovnatelná nebo i nižší ve srovnání s konkurenčními výrobky, přičemž je převyšují svojí jednoduchou, ale vysoce funkční konstrukcí. Z estetického hlediska se jedná o velmi zdařilý plnohodnotný doplněk moderního interiéru, který si jistě najde cestu k nejednomu zákazníkovi.

Autor: František Krist
Foto: Archiv firmy