Lakepark nad Máchovým jezerem

Rezidence Lakepark leží asi 130 m vzdušnou čarou od přístaviště v obci Staré Splavy (k.ú. Doksy), 8.3 km od hradu Bezděz a 11 km od hradu Houska. Co mají Lakepark a oba raně gotické hrady (Houska renesančně přestavěná) společného? Krom toho, že je najdete na malém a půvabném území, si jich všimla i široká veřejnost pro jejich architekturu, nápadnost a nápaditost.

Residence Lakepark na břehu Máchova jezera byla k úspěchu snad předurčena. Už během výstavby získala např. cenu architektů v soutěži Realitní projekt roku 2016. Nyní přibyly dvě nejvyšší ocenění v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2018: kromě Hlavní ceny architekta Karla Hubáčka získala tato realizace ještě 1. místo v kategorii bytových staveb a staveb občanské vybavenosti.

Staré Splavy byly jednou z nejproslulejších dovolenkových destinací už v dobách Rakouska-Uherska, kdy se jí dokonce přezdívalo „České Lido”. Z potenciálu vyhledávané turistické lokality, zajišťující ideální podmínky nejen pro rodinnou dovolenou, ale i aktivní odpočinek či romantický víkend, těží maximálně i Lakepark. V těsné blízkosti Máchova jezera v obci Staré Splavy nabízí ubytování v prostorných nadstandardně vybavených apartmánech (1+kk, 2+kk a 3+kk) a pod jednou střechou kombinuje bydlení s investičními apartmány pro krátkodobé pronájmy.

Z prostorů rezidence se naskýtá množství výhledů do zelené krajiny.

Stavba z cihel HELUZ a betonu, fasádní plášť dřevěný

Počátkem roku 2018 dokončená stavba byla zahájena v září 2016 zajištěním pískovcové skály hřeby a stříkaným betonem. Následovaly práce na podkladových betonech, na které navazuje základová deska s funkčním řešením bílé vany a s tím spojené stěnové a stropní konstrukce. Vše bylo provedeno z vodostálého betonu s kombinací vyzdívek z cihelného systému HELUZ. Pro obvodové stěny se jednalo zejména o cihly HELUZ P15 v šířkách 250 a 300 mm, které jsou určeny pro konstrukce s vyššími nároky na únosnost a neprůzvučnost, proto patří mezi oblíbený sortiment při výstavbě vícepodlažních rezidenčních budov. Příčky oddělující jednotlivé apartmány byly pro vyšší komfort vyzděny z cihelných bloků HELUZ AKU, které dosahují laboratorní zvukové neprůzvučnosti až 58 dB ( Heluz AKU 30/33,3 MK P15), takže splňují nejvyšší nároky na zvukovou izolaci a jsou určeny pro nosné i nenosné zdivo.

Tím vznikla na pozemku monolitická cihlobetonová hrubá stavba. Během roku 2017 byl proveden její dřevěný obklad a zateplení provětrané fasády. Dřevo se objevilo také na několika lodžiích a terasách, vše bez přechodového provedení. Střešní krytina je plechová a tento materiál přechází v určitých místech také na fasádu. Interiéry jsou v moderním pojetí pohledových betonů, velkoformátových dlažeb, laminátových podlah a kvalitní sanitární techniky.

Soukromí a výhledy na Máchovo jezero i Bezděz

Budovy Lakepark jsou důležitou hodnotou, která nepochybně přispěla k udělení titulu Stavba roku v Libereckém kraji za rok 2018. Tajemstvím opředený hrad Bezděz tvořící panorama nad Máchovým jezerem a tamní kraj vůbec už v minulosti inspirovaly mnohé osobnosti. Legenda o mnichy ukrytém pokladu stála u zrodu opery Bedřicha Smetany Tajemství a Karel Hynek Mácha zde zase našel námět ke svým nejcitovanějším májovým veršům. Pozadu v kreativitě za skladateli a básníky jakoby nechtěli zůstat ani současní architekti, kteří v obci Staré Splavy u Máchova jezera navrhli rezidenční projekt Lakepark, aktuálně vyhlášený stavbou roku Libereckého kraje za rok 2018.

Hrad Bezděz se do české historie zapsal i jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. i se svou matkou Kunhutou. Oba sem byli přivezeni v lednu 1279 v době vpádu Braniborů do Čech a jimi zde byli střeženi. Kunhutě se v dubnu podařilo z hradu odjet do Prahy, Václav II. byl odvezen do Žitavy, kde v zajetí strávil další 4 roky. Později se na Bezděz několikrát vrátil, a pak ho zastavil pánům z Dubé, protože potřeboval peníze (Wikipedie).

Výstavba jednoho z apartmánů.

Pohled architekta

"Hmotová skladba založená na rozličně tvarovaných příčných hmotách uložených na společné podnoži je svým měřítkem a tvaroslovím přiměřená okolní zástavbě a zároveň uvolňuje průhledy jižním směrem k jezeru,"charakterizuje objekt Ing. arch. Petr Vacek, hlavní architekt projektu ze společnosti EBM - Expert Building Management, s.r.o. Architektonické a výtvarné řešení je současné a společně s racionálním návrhem vnitřních prostorů odpovídá aktuálním nárokům na bydlení.

Navržený objekt velmi dobře zapadá do kontextu svého okolí, dispozice vytvářejí dostatečné soukromí, ale současně je pamatováno i na panoramatické výhledy na Máchovo jezero i Bezděz. "Fasády objektu propisují základní výtvarný a funkční koncept domu - stěny s okenními otvory jsou doplněné nikami pro lodžie. Okenní otvory jsou navrženy ve vertikální proporci a zajišťují dostatečné proslunění a prosvětlení vnitřních ploch obytných místností, díky nízkému parapetu umožňují vyšší kontakt s venkovním prostorem",vysvětluje Ing. arch. Petr Vacek a pokračuje: "Obklad pláště dřevěnými hranoly odkazuje k přírodním kvalitám lokality a na fasádách vytváří kombinace otevřených ploch - okenních otvorů a lodžií – a plných částí. Dřevěné hranoly obkladu na vybraných místech předstupují před lodžie a terasy, čímž vytvářejí subtilní sluneční clonu a oddělují chráněné soukromé prostory od okolí. Dispoziční řešení vnitřních prostorů je racionální a efektivní. V objektu jsou umístěny bytové jednotky různých velikostí navržené s důrazem na proslunění každého bytu a využití výhledů do okolí. K většině bytových jednotek přísluší lodžie nebo terasa umožňující svou plochou umístění jídelního stolu.

Prostorné apartmány jsou nadstandardně vybaveny.

Základní údaje o stavbě:

  • Název projektu: Bytový dům Lakepark residence
  • Místo: Doksy - Staré Splavy
  • Generální dodavatel: EBM Construct s.r.o., člen skupiny EBM Group, v jejímž rámci vykonává funkci generálního dodavatele staveb realizovaných skupinou a rovněž nabízí tyto služby pro externí klientelu zejména z řad privátních developerských společností.
  • Investor: Bytové družstvo Staré Splavy
  • Realizace: 2016–2017
  • Použité materiály HELUZ: Heluz P15 30 broušená, Heluz P15 25 broušená, Heluz 14 broušená, Heluz 11,5 broušená, Heluz AKU 30/33,3 MK P15, Heluz AKU 25 MK P15, Heluz AKU 11,5 P15, Heluz překlad plochý115/1250, Heluz překlad nosný 238/1500, Heluz Kotva z nerezové oceli HNK, Heluz Trend tepelněizolační zakládací malta, Heluz pěna (tenkovrstvé lepidlo).

O dodavateli zdicích materiálů

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů v ČR, jako jediná je ryze česká. Tradice této rodinné firmy sahá až do roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Dnešní společnost HELUZ má výrobní závody kromě Dolního Bukovska ještě v Hevlíně a Libochovicích, kde vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Společnost HELUZ v roce 2017 na trh uvedla i první kompaktní broušenou AKU cihlu sendvičové skladby cihla-minerální vlna-cihla se vzduchovou neprůzvučností Rw = 57 dB pod názvem HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Sortiment dále tvoří nosné roletové a žaluziové překlady, ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: archiv firmy Heluz