Jde o produkt čistých linií, jenž působí nebývale luxusním dojmem

Minimalismus a nadčasovost pronikly i do oblasti kování

Donedávna bylo možné instalovat do dveří kliky osazené pouze na rozetách. Případně byly rozety do dveří zafrézovány, aby byla potlačena robustnost či masivnost kování, a dveřím tak byly ponechány čisté nenarušené linie. Leč s příchodem nového systému FSB Plug-in byl minimalismus v oblasti stavebního kování povýšen ještě na vyšší úroveň. Jak mechanismus kliky, tak její tělo lze totiž zapustit do dveřního křídla. Výsledkem je skutečně vkusné řešení, které ani časem neztrácí na své atraktivitě.

Vybírá-li investor do svého domu nové dveře, dává si obvykle záležet a velmi pečlivě volí barvu, materiál i způsob jejich montáže. Výběr kování však bývá často zanedbáván a finální volba je mnohdy ponechána na poslední chvíli či dokonce na montážní firmě. Hlavně, aby se vše stihlo. Teprve až když si vše „sedne”, majitelé litují... Detaily totiž tvoří celek a bez nich to nikdy nebude ono. Věnujte se tedy i těmto zdánlivým maličkostem a nechte si případně poradit. Pomoci může kupříkladu český dodavatel luxusního kování – společnost EFB. V jejím sortimentu je i kování vhodné do minimalistických interiérů, které jsou v současnosti celospolečensky tak oblíbené.

Zapuštěné kování a skryté panty učiní dveře nepozorovatelnými

Nový patentovaný systém uchycení kliky k mechanismu FSB Plug-in je inovativním řešením. Tělo a mechanismus kliky jsou zapuštěny přímo do dveřního křídla a kromě miniaturní rozety proto nic nenarušuje jeho vzhled. Kliky bez rozet tak skvěle podpoří koncept jednoduchých a moderních, třeba bezfalcových dveří s minimalistickými doplňky. Jsou proto skvělým doplňkem kupříkladu se skrytými panty Tectus – závěs dveří je kompletně ukrytý a dveře dokonale splývají se stěnou. Nosnost pantů Tectus činí až 200 kg a lze je umístit i do protipožárních dveří.

Ačkoliv jsou kliky FSB Plug-in navrženy v minimalistickém stylu, lze říci, že dveřím dodávají výraz

Jako Bauhaus

FSB nabízí více než 50 modelů Plug-in klik bez rozet v různých povrchových úpravách. Vzhled kliky se samozřejmě odvíjí od použitého materiálu, jehož volba je čistě na investorovi; ať už zvolí hliník, nerez, mosaz či bronz, ve všech případech jde o produkt čistých linií, jenž působí nebývale luxusním dojmem. Designéři se při navrhování kování inspirovali mimo jiné i prací legendárního Miese van der Roheho a jeho zásadou „méně je více” (a výtvarnou školou Bauhaus). Neopomenuli ani jeho oblibu v materiálu s patinou. To vše si interpretovali způsobem, který je současnosti maximálně blízký, a vznikly kliky hodné umístění v moderních interiérech této doby. Nejde však o pouhý trend, ale o produkty nadčasové kvality, jejichž provedení má zaujmout své uživatele po generace.

Montáž

Instalace kování do dveří je přitom velmi jednoduchá a nemá vliv na výběr dveřního zámku. Osazení může být realizováno dokonce dodatečně na již vyrobených dveřích. Prováděno je pomocí běžně dostupného nářadí určeného pro vrtání do dřeva a základem je otvor ve dveřích o průměru 27 mm v místě, kde se klika obvykle vkládá do zámku. Nejpřesnějšího výsledku je dosahováno pomocí CNC-obrábění, ale frézování lze provést i ručně speciálním vrtákem FSB. Mini rozety lze lepit na dveře (díky samolepicí fólii), či je zapustit do dveřního křídla. Instalovat je možné též uzamykatelné zapuštěné kliky s pojistkou.

SB nabízí více než 50 modelů Plug-in klik bez rozet v různých povrchových úpravách

Unifikovaný design interiéru

FSB nabízí toto skvělé minimalistické řešení také pro okna. Instalace je možná do většiny dřevěných, hliníkových a nově také plastových oken. Lze tak snadno sjednotit design místnosti. Konstrukce kliky zachovává všechny funkce okenní kliky jako u standardních klik s rozetou. Součástí je stále kvalitní kuličkový polohovač, který indikuje změnu polohy kliky a pevně ji fixuje v 90° polohách. K dispozici je i varianta uzamykatelné kliky a kliky se zajištěním proti otevření skrz okenní ventilaci. Vybírat můžete opět z více než 50 modelů v různých povrchových úpravách.

Elegance i výraz

Štíhlé a elegantní tvary dodávají klikám nenápadný šarm, avšak jejich materiálová podstata (patinovaný kov) jim nedává možnost vizuálně zaniknout. Neobyčejně působivé jsou například kombinace tmavých, třeba černých nebo patinovaných bronzových zapuštěných klik se světlými dveřními a okenními rámy.

O EFB

Společnost EFB, s.r.o. byla založena v květnu 1996 a od této doby se věnuje dovozu a prodeji luxusního dveřního a okenního kování. Za uplynulých 20 let záskala mnoho zkušeností s prodejem kování pro nejnáročnější projekty i zákazníky. Její sortiment tvoří produkty vyráběné z výběrových materiálů jako je hliník, nerezová ocel, mosaz a bronz. Pro své zákazníky společnost EFB dodává ucelené designerské programy pro okna, interiérové a vchodové dveře nebo nábytkové kování. V nabídce má i certifikované kování pro požární, panikové a bezpečnostní dveře.

U luxusního kování pro okna, dveře nebo nábytek je kladen důraz na vysokou odolnost a dlouhou životnost při každodenním používání. Výrobky, které společnost EFB dodává, proto pocházejí zejména z německé a italské výroby a jsou vyráběny pomocí nejmodernějších výrobních systémů.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv společnosti EFB