Nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB162-15 až 45 kW

Nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB162 je v nabídce značky Buderus již více než pět let. A jelikož žádný kvalitní výrobce neusne na vavřínech, taktéž i výrobní závod značky Buderus neustále pracuje na vylepšení svých výrobků.

Ve druhé polovině roku 2013 společnost uvedla na trh novou verzi kotle GB162-V3 ve výkonech 15, 25, 35 a 45 kW a také verze GB162-25 T40S s integrovaným nerezovým zásobníkem teplé vody.

Řez kotlem Logamax plus GB162 V3

Novinky a vylepšení

Na první pohled je nové provedení V3 rozpoznatelné podle stříbrného loga Buderus na čelním panelu. Pro servisní techniky je hlavní změnou poloha plynové armatury, která se přemístila do levé dolní části kotle. Díky tomu je armatura ideálně přístupná a jednoduše nastavitelná. Projektanty určitě zaujme možnost využití vyššího teplotního rozdílu mezi výstupem a zpátečkou kotle až 35 K oproti původnímu, na trhu běžnému, ΔT = 25 K. Kotle lze tedy využít pro nabíjecí systémy ohřevu teplé vody. Dalším vylepšením je možnost rozpoznání cizího tepla na termohydraulickém rozdělovači při zapojení s regulačním systémem Logamatic EMS nebo EMS plus. Této vlastnosti se hojně využívá u zapojení plynového kotle s kotlem na tuhá paliva či krbovou vložkou.

I nadále zůstávají součástí kotle ověřené a kvalitní komponenty jako výměník tepla ze slitiny hliníku a křemíku se speciální povrchovou úpravou pomocí plazmové polymerizace, nízkoemisní keramický hořák, spalinový ventilátor, základní řídicí jednotka, sifon pro odvod kondenzátu, třícestný ventil pro ohřev teplé vody, elektronické nízkoenergetické oběhové čerpadlo a další. Také zůstávají stejné požadavky na topnou vodu. Otopný systém je vhodné plnit pitnou vodou z vodovodního řadu. Pokud je nutné topnou vodu upravit, lze použít demineralizační filtr.

Bytová jednotka na Praze 7

Původním zdrojem tepla pro vytápění a ohřev teplé vody mezonetového bytu byl kotel Buderus Logamax U004-24K. Kotel zde byl instalován při rekonstrukci bytu před 12 lety. Jednalo se o běžný konvenční kotel v „komínovém” provedení s integrovaným deskovým výměníkem pro průtokový ohřev teplé vody. Kotel byl pravidelně servisován a během 12 let provozu se neobjevila větší závada.

V loňském roce se do bytu nastěhovala rodina s malým dítětem. Nově tedy byl vyžadován vyšší komfort ohřevu TV. Montážní firma provedla výměnu původního kotle za nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB162-25 T40S se 40 litrovým nerezovým zásobníkem TV s vrstveným nabíjením. Jednou z velkých výhod tohoto kotle je, že nepotřebuje žádné boční odstupy. Pro budoucí servis je vše přístupné zpředu. Díky tomu mohl být kotel instalován přímo v rohu místnosti.

Odvod spalin byl elegantně vyřešen systémovým odkouřením značky Buderus. Přáním investora bylo, aby se následně kotel mohl zavřít do vestavné skříně. Kotel tedy musel pracovat jako uzavřený spotřebič s nasáním spalovacího vzduchu z venkovního prostoru. Do stávající hliníkové vložky DN130 byla instalována plastová trubka DN80 pro odvod spalin. Volný průřez hliníkové vložky je využit pro přisávání spalovacího vzduchu.

Pro ovládání kotle byl zvolen komfortní regulátor Logamatic RC35, který je umístěn v referenční místnosti. Pro dálkové ovládání kotle přes aplikaci EasyControl v chytrém telefonu je instalován také modul KM200.

Díky velkému výkonovému rozsahu kotle 4,8 až 23,4 kW, nízké výstupní teplotě kotle pro vytápění mezi 35 až 55 °C, nízké teplotě pro nabíjení teplé vody do 60 °C jsou předpokládány podstatné úspory na platbách na zemní plyn.

Kotel umístěný v zádveří

Rodinný dům na Praze 10

Ve dvougeneračním rodinném domě v Praze byl původním zdrojem tepla pro vytápění litinový kotel 30 kW (r. v. 1998) s ohřevem teplé vody přímotopným ohřívačem o objemu 150 litrů. Vzhledem k vysokým nákladům na vytápění a ohřev teplé vody a zvyšujícími se nároky na ohřev teplé vody bylo přistoupeno k instalaci kondenzačního kotle Logamax plus GB162 o výkonu 25 kW a bivalentního zásobníku teplé vody Logalux SM400/5 o objemu 400 litrů pro budoucí napojení na solární systém. Otopný systém byl doplněn o desková otopná tělesa Buderus, aby se docílilo nižšího teplotního spádu topné vody a tím se zvýšily úspory. Součástí systémové dodávky Buderus kromě kotle, zásobníku TV a otopných těles byla také expanzní nádoba, systémový odvod spalin, měděné potrubí a armatury.

Po instalaci nového zdroje tepla klesla spotřeba zemního plynu v řádu desítek procent. Úspora nemá negativní vliv na tepelnou pohodu v objektu, ba naopak. Tím, že došlo k náhradě klasického prostorového regulátoru za ekvitermní způsob vytápění, není v objektu místnost, kde by nebylo dosaženo požadované teploty prostoru.

Kotelna rodinného domu

Při přestavbě bylo využito vstupu pro elektrickou patronu u bivalentního zásobníku, takže i při přestavbě byl zajištěn ohřev teplé vody. Do budoucna bude bivalentní zásobník doplněn o již zmíněný solární systém, také značky Buderus. To přinese nejen finanční úsporu, ale taktéž technické zlepšení v úspoře pracovních cyklů plynového kondenzačního kotle.

Pokud hledáte řešení úsporného zdroje tepla na zemní plyn pro domácnosti, rodinné a bytové domy, tak správným rozhodnutím je volba kotlů Logamax plus řady GB162. Kotle s výkonem od 2,7 do 100 kW a vynikající ekonomikou provozu uspokojí každého náročného zákazníka. Více informací o nových nástěnných kondenzačních kotlích Logamax plus GB162, dálkovém ovládání přes aplikaci v chytrém telefonu a o dalších produktech značky Buderus naleznete na webových stránkách www.buderus.cz.

Autor: Ing. Václav Švorčík
Foto: Archiv firmy