Neopakovatelný šarm cihlových staveb

Existují silné a technicky podložené důkazy o příjemném pobytovém klimatu v cihlových stavbách, umocněné nesčetnými autentickými zkušenostmi ze skutečného života za cihlovými zdmi. Ještě mnohem nápadněji se cihla projeví, když ji neskryjeme za omítku nebo fasádu, ale necháme ji v plné její kráse komunikovat s okolním prostředím, uvnitř i venku.

Pohledové prvky z pálené cihlářské hlíny se používají na střechy a fasády domů, vyzdívání plotů či komínů, na obklady např. teras, balkonů, schodů, okenních parapetů, chodníků, vjezdů do garáží a konečně také na zhotovení stříšek na sloupcích plotů nebo plotové zdi. Stejně úspěšně se prosazují k osobitému zpestření interiéru bytů a rodinných domů. Vše s cílem dát pomocí keramiky jednotný ráz domu a jeho okolí.

Podstata materiálu

Společným základem všech těchto řešení je cihelná (keramická) podstata popsaných keramických výrobků a jejich důkladné slinutí (sintrování, spečení) během jejich výpalu. Výsledkem je velmi homogenní materiál s minimální nebo nulovou nasákavostí a porozitou. Doprovodnou vlastností je také vysoká pevnost a tvrdost výrobku, který při poklepu (lžicí apod.) jasně a čistě zní. Od slova „znít” (klingen) je odvozeno slovo klinkerovka (zvonivka), které se váže k tvrdě vypálené cihle. Popisované keramické výrobky jsou předurčeny k tomu, aby byly na hotové stavbě dobře vidět a dodávaly jí jedinečný estetický vjem.

Krby z lícových cihel

Lícové cihly a cihly KLINKER jsou také vhodné do interiéru, kdy lze z nich nebo z pásků vyzdívat, respektive obkládat stěny a jiné vnitřní konstrukce. Cihly KLINKER lze také použít při výstavbě vnitřního krbu s dodatkem, že díky kvalitě těchto cihel lze krb klidně zbudovat i venku.

Cihlový krb byl vždy nejen funkčním, ale i velmi dekorativním prvkem. Dnes bývá v interiérech nahrazován kamny, ale i tak je krb z lícových cihel stále více v módě a vkusně podtrhuje kouzlo každého domu, chalupy i zahrady.

Přírodní materiál

Lícové cihly včetně cihel KLINKER jsou pro výstavbu krbů všech velikostí a typů jako stvořené. Je to dáno mj. jejich velmi dobrými technickými vlastnostmi a také tím, že k přírodnímu živlu (ohni) patří přírodní materiál, pálený při jeho výrobě kdysi a vlastně i dnes stejným živlem. To pak dává lícovým cihlám vysokou životnost, stálobarevnost, bezúdržbovost a odolnost vůči povětrnosti.

Volba materiálů

Rozhodujícím parametrem při výběru je pouze vkus. Pro zdění z lícových cihel a cihel KLINKER doporučujeme použít speciální zdicí malty pro současné zdění a spárování z nabídky firmy Klinker Centrum s.r.o.

Srdce krbu neboli topeniště

Lícové materiály včetně klinkerovek nejsou určené pro přímý kontakt s ohněm. Topeniště krbu z tohoto důvodu doporučujeme vyzdít buď ze šamotových cihel nebo použít vhodnou krbovou vložku.

Hydroizolace

Pokud se jedná o venkovní krb, velmi důležitá je správná aplikace hydroizolace ve spodní i horní části krbu, která zabrání vnikání vlhkosti do zdiva.

Odborná pomoc

Při zvažování realizace výstavby krbu doporučujeme obrátit se na kvalifikovanou realizační firmu, která má se zděním krbů z tohoto typu materiálů již zkušenosti.

Klinkerové centrum

Specializovaným dodavatelem toho výjimečného materiálu je společnost Klinker Centrum s.r.o. se sídlem a hlavním skladem v Kostelci nad Orlicí. Nejvýznamnějšími dodavateli Klinker Centra jsou především firmy Röben Tonbaustoffe, Röben Ceramika Budowlana, Steenfabriek de Rijswaard BV, KLINKIER PRZYSUCHA S.A., Ströher, ABC Klinkergruppe a další společnosti. Důležitou součástí služeb jsou dodávky speciálních malt, lepidel, tmelů a dalších prvků např. pro kotvení fasád.

O společnosti

Historie společnosti Klinker Centrum s.r.o. se začala psát už v roce 1995. V té době nynější společníci Stanislav Barvínek a Jiří Machka na svých obchodních cestách do Polska, Německa, Holandska, Belgie, Rakouska a Slovinska, tehdy ještě v barvách Cihelny Kinský spol. s r.o., „přišli na chuť” vícevrstvému zdivu s lícovou cihlou a našli shodu, že jde o perspektivní alternativu i pro Českou republiku. Naplno se jejich myšlenky realizovaly až v roce 2000, kdy se Cihelna Kinský spol. s r.o. stala součástí skupiny Wienerberger a od 15. května 2000 se začala psát historie dnešní společnosti Klinker Centrum s.r.o.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy