Nový bazén v Písku. Kdy asi tak bude?

Nejen v Praze byl letos v červenci abnormální hic. Proto byly veškeré dostupné vodní plochy využity plavci i neplavci k osvěžení těl. Tedy i venkovní bazény. Opět tomu tak však nebylo v jihočeském Písku, kde je toto sezonní zařízení řadu let mimo provoz a chátrá.

Řeč je o areálu krytého bazénu pod hradbami, který zahájil provoz 25. února 1983. V roce 1984 byl dostavěn venkovní bazén o velikosti 50 × 21 metrů, menší s rozměry 8 × 16,67 metru a brouzdaliště.

Nebudeme vás zatěžovat počtem neúspěšných zasedání minulých zastupitelstev ani současného vedení města včetně bezvýsledných referend a výběrových řízení. Už se dají počítat generace dětí, které odrostly buď na venkovní říční plovárně u sv. Václava, nebo na volné řece, pokud to její čistota, teplota a průtok dovolily.

Nicméně jedno z nejposlednějších rozhodnutí je, že Písek bude mít nový moderní plavecký areál s vnitřními a dvěma venkovními bazény, plus další vybavení pro vodní radovánky. Postaven má být pod zdejší střední lesnickou technickou školou, ovšem stavět se začne, až se najde zhotovitel.

Než se zbourá dosavadní zchátralá venkovní zařízení pod hradbami, měl by být v provozu zmíněný krytý bazén. Už na první pohled je zřejmé, že je to stavba typická pro dobu svého vzniku – železobetonové konstrukce s plochou střechou krytou asfaltovými pásy atd. Kdyby alespoň vydržel, než se postaví nový plavecký areál „pod lesárnou“. Už proto, že děti, které se naučí plavat v dosavadním skromném zařízení, vozí z různých soutěží diplomy a medaile. Zřejmě podle vzoru rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, které k tréninku musí dodnes stačit blízký rybník.

A kdy se dočká písecká mladší i dospělá veřejnost vodních radovánek běžných i v mnohem chudších a menších obcích? To zatím vědí jen Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda