Modernizace bytu nemusí stát jmění. Pomůže například výrazně vzorovaná tapeta či efektní lampa. Zdroj: Schevkenko Andrey, Shutterstock

Nový moderní byt rychle, levně a bez bourání

Působí na vás interiér vašeho bytu zastarale a cítíte, že je potřeba změna? V následujícím článku si ukážeme, že i maličkosti dokážou s prostorem udělat zázraky a že není potřeba utrácet jmění za nákladné rekonstrukce.

Stěny v novém kabátě

Barvy, které nás obklopují, mohou ovlivňovat naši náladu. Proto je důležité zvolit vhodnou výmalbu stěn v naší domácnosti a zabývat se i celkovým barevným schématem celého domu či bytu. Pokud hledáte barvu, která v celém bytě rozproudí energii, volte červenou. Ačkoli je hodně výrazná, v kombinaci s neutrálními odstíny ji lze bez obav použít i v kuchyni nebo obývacím pokoji. Červená prý dokonce dokáže stimulovat konverzaci mezi lidmi a zlepšovat jejich vztahy.

Další populární interiérovou barvou je přírodní zelená.. V kuchyních a koupelnách navozuje pocit čistoty a spolu s modrou či žlutou umí přeměnit každý dětský pokoj v živé hřiště. Pozor však na přemíru sytě zelené, jež může mít negativní vliv na hyperaktivní děti. V místnostech se bude skvěle vyjímat také trendy petrolejová.

Relaxační účinek na lidský organismus má modrá. Zkuste její blankytný odstín zakomponovat do obývacího pokoje nebo koupelny a nebudete litovat. Díky uklidňujícím účinkům se skvěle hodí také do ložnice. Recept na dobrou náladu a optimismus se skrývá v žluté. Její tóny sluší snad každému interiéru. Při použití v kuchyni prý dokonce zvyšuje chuť k jídlu. Volit můžete i z neutrálních nadčasových barev, jako jsou bílá, hnědá, černá nebo šedá. Tyto odstíny typické pro skandinávské interiéry snad nikdy nevyjdou z módy. Hnědá vyvolává pocit klidu, bezpečí, domova a působí útulně. S šedou a černou v interiérech je sice zapotřebí zacházet opatrně, ale při správném použití dokážou zázraky a interiér zmodernizují. Jejich výhoda spočívá v tom, že je lze kombinovat i s výraznými barvami, a prostor tak oživit. Co se týče stropu, u něho se nevyplatí příliš experimentovat. Nejlepší volbou je čistě bílá. Další možností jsou pruhy, které místnost opticky zvětší.

Krása často spočívá v jednoduchosti a detailech. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Ať žijí tapety

Interiéru dodají zcela nový a nevšední vzhled také tapety. Ať už ty obrazové, či s imitací dřeva nebo kamene. Skvělou volbou jsou produkty s výraznými, třeba abstraktními motivy – například podobné jako na fotografii. Na trhu je vzorů nespočet. Tapety se navíc nemusejí použít pouze na stěny, ale hodí se i do koupelny nebo kuchyně. Jejich aplikace je snadná, a navíc cenově výhodná. Lze s nimi polepit například i lednici nebo staré dveře z panelákového bytu, které se tak rázem stanou novými. Abyste vše dovedli k dokonalosti, pusťte se i do výměny kliky za moderní. Seženete ji za necelých sto korun.

Kouzlo čalounění

Roky užívání se podepisují jak na oprýskaných zdech, tak třeba na pohovce v obývacím pokoji. Namísto kupování nového drahého modelu můžete ten stávající nově očalounit. Zabere to sice nějaký čas, ale bez problému ho zvládnete svépomocí. Potřebovat k tomu budete potahovou látku a speciální nářadí, kterým je sponkovačka. Nejprve naměřte potahovou látku, aby pokryla kus nábytku a zbyla rezerva na přetažení přes okraj. Látku zajistěte špendlíky proti pohybu a následně ji sponkovačkou připevňujte rovnoměrně v pravidelných záhybech. Při čalounění křesla či židle je někdy nutné vyměnit i výplň sedáku či opěradla.

Přečalounit židli či křeslo není žádná věda. Podle návodu na YouTube to zvládne každý šikovný kutil. Zdroj: jozerpizarro, Shutterstock

V detailech je síla

V interiéru by neměly chybět ani odpovídající doplňky. Pokud je místnost laděna do neutrálních barev, dekorace, jako jsou závěsy, polštářky či koberec, mohou být i ve výraznějších barvách. Skvělou „práci“ odvedou i kožešiny, konferenční stolek či originální svítidla. Pamatujte, že v detailech je síla, právě ty vytvářejí z interiéru domov. Přitom nové potahy na polštářky dnes vyjdou na opravdu skromnou částku nebo je lze ušít i doma. S textiliemi se pak dá kouzlit nejen v obývacím pokoji, ale i v ložnici, leckdy postačí nový kvalitní přehoz na postel. Dominantou prostoru se může též stát velký designový obraz na stěně nebo takzvaný falešný krb. Rozhodně není nutné kupovat vše nové. Pokud je kupříkladu váš konferenční stolek zachovalý, můžete ho jen natřít jinou barvou.

Pryč s obývací stěnou

U obývacího pokoje ještě zůstaňme. Možná jste už zaznamenali popularitu minimalismu, jehož obliba stále roste. Méně je více, a tak prostorné a složité obývací stěny často nahrazuje pouze dlouhý televizní stolek a vyniknout se nechává například televizi. Takové osvěžení prostoru vás navíc nebude stát skoro nic. Stačí prodat starou obývací stěnu, která je stejně často pouze jen výstavou „lapačů prachu“, a zakoupit jednoduchou televizní sestavu, například v bílém lesku. Podobné jsme našli v kamenných a internetových obchodech od patnácti set korun. Plnohodnotným designovým prvkem jsou odjakživa také řezané květiny. A pokud vás omrzely záclony a závěsy, možná je na čase pořídit si moderní rolety.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock