Strmý pozemek si vyžadoval atypické řešení.

Nový pasivní dům od autora oceňovaného Slunečního domu

Na první pohled skromný rodinný dům, zároveň však do detailů propracovaná architektura a vypilovaný projekt. To je stavba v jednom z údolí švýcarského kantonu Aargau. Vyznačuje se účinným systémem větrání, dokonale vzduchotěsnou obálkou i výtečnou prací se světlem.

Autorem této stavby je architekt Juri Troy, který již před lety uspěl se svým návrhem Slunečního domu. Ten u našich rakouských sousedů získal i neoficiální titul „prvního uhlíkově neutrálního rodinného domu”. Právě tento projekt přitom zaujal i dalšího klienta, jenž si Troye vybral pro stavbu rodinného domu ve švýcarském Bottenwilu.

Tvůrci se při jeho navrhování museli potýkat s několika výzvami. Hlavním úkolem bylo najít řešení pro strmý pozemek, kde se nemělo zasahovat do terénu a zároveň bylo bezpodmínečně nutné zajistit přístup z ulice. Dům navíc musel splňovat všechny nároky, které na výstavbu kladou přísné místní předpisy, jež určují jak přípustný objem, tak i tvar navrhovaného objektu.

Střešní okna orientovaná na sever poskytují pokojům denní světlo a čerstvý vzduch.

Symetrie

Odpovědí na tyto složité požadavky se nakonec stala jednoduchá architektura se symetrickou střechou. Stavba je v každém ze svých pater otevřená do krajiny a zdrojem denního světla jsou okna orientovaná na všechny světové strany, včetně střešních: „Mě i klienta velmi zajímalo téma optimálního využití denního světla,” říká Juri Troy a poukazuje na svůj dlouhodobý zájem o tuto problematiku a na spolupráci s firmou VELUX.

Exteriér z jedle a cedru

Vnější vzhled domu je homogenní, zdi jsou opatřeny dřevěným obkladem z bílé jedle a střechu tvoří cedrové šindele. Okenní otvory odhalují masivní izolaci nezbytnou pro dosažení dobré energetické bilance. Tomu odpovídá i další řešení: když venkovní teplota klesne pod 14 stupňů, spustí se systém řízeného větrání s rekuperací tepla. V teplém období je dům větraný přirozeně.

Zdi rodinného domu jsou opatřeny dřevěným obkladem z bílé jedle a střechu tvoří cedrové šindele.

Schody jako tepna domu

Přístup k domu z ulice je zajištěn dlouhým schodištěm, které ústí v garáži. Dětské pokoje jsou v prvním patře, ve druhém se nachází velký obývací pokoj s výhledem do všech stran, jenž ale nabízí i rozmanitá útulná zákoutí. A přesto, že je tento objekt skromný a přímočarý, nabízí některé luxusní vymoženosti, jako je venkovní kuchyně nebo pec na pizzu.

V horním patře, určeném výhradně pro dospělé, je k dispozici velká ložnice, koupelna se saunou, místnost pro hosty a pracovna. Všechna střešní okna orientovaná na sever poskytují pokojům denní světlo a čerstvý vzduch. „Střešní okna jsou pro přirozené větrání zásadní,” říká Juri Troy. „Stačí, když je otevřete naráz s terasovými dveřmi o patro níže, aby teplý, vydýchaný vzduch mohl stoupat vzhůru. Je to jen starý dobrý komínový efekt. Nejnižší podlaží domu jsou vetknuta do terénu, tudíž se moc neohřívají, proto je při větrání studený vzduch přirozenou cestou nasáván do horních pater.

Velký obývací pokoj nabízí výhledy do všech stran.

Pasivní certifikace

Stavba získala certifikát pasivního domu – ve Švýcarsku jí byl přidělen status Minergie-P, který označuje extrémně nízkoenergetické objekty. Tento energetický koncept je založen na nízké spotřebě energií a optimalizovaném využití pasivních zdrojů tepla, například slunečního záření. Předpokládá se, že obvodové konstrukce budou velmi dobře izolovány, čímž vznikne vzduchotěsná obálka budovy (o 30 procent méně než minimum stanovené současnými švýcarskými normami), přičemž vedle zimní tepelné ochrany je velká pozornost věnována i letní ochraně. Deklarovaná spotřeba energie nesmí u domů ve standardu Minergie-P přesáhnout hodnotu 50 kWh/m2 za rok.

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Jürg Zimmermann, archiv VELUX

1) redakčně upraveno