Novým trendem je chytré zastínění

V moderních prosvětlených interiérech s velkými prosklenými plochami hraje stínění stále důležitější roli. V oblasti zastínění prostor se navíc začaly hojně uplatňovat chytré technologie.

Zde nejde jen o to, že lze stáhnout žaluzie ‚na dálku‘, ale o komplexní inteligentní stínicí systém, který zahrnuje řadu dobře sladěných komponent. Společnost Screen Innovations nově dodává motorizované vnitřní i vnější stínící systémy, které jsou schopné autonomně fungovat bez přímého lidského zásahu,“ říká specialista Ondřej Žatečka.

Jak vypadá chytré zastínění

Základem zmíněného systému je spolehlivě fungující a tichá motorizovaná jednotka, která může být napájená jak ze sítě, tak bateriově. To dává možnost využití v prostorách, kde nechceme nebo nemůžeme „tahat dráty“.

Systém lze ovládat samostatně pomocí klasických ovladačů, ale nabízí také řadu pokročilejších možností. Lze jej připojit do takzvaného hubu, který spojuje více chytrých řešení. Podporuje hlasové ovládání a spolupracuje s nejrozšířenějšími systémy hlasového ovládání jako Alexa nebo Google Home. Tak je možné bez vyrušení zajistit, aby se v době jednání okna v zasedací místnosti přistínila jemnou tkaninou, která pouze filtruje intenzivní světlo, a v případě využití projekční techniky se rychle zcela zatemnila. Nebo lze pustit ráno do ložnice sluníčko ještě předtím, než vstanete.

Činnost stínicího systému od Screen Innovations je také možné předem naprogramovat. Ten pak sám zařídí, aby okna situovaná na východ přistínil v době intenzivního oslunění během dopoledne, západní zase odpoledne. Nebo automaticky zajistí, aby se v létě kancelářské prostory zbytečně nerozpalovaly,“ dodává Žatečka.

Je tu i možnost ovládat zastínění na dálku prostřednictvím aplikace. K dispozici je robustní a bezpečné bezdrátové komunikační řešení – ZigBee 3.0, založené na široce rozšířené technologii pro ovládání chytrých zařízení.

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv ASPEN.PR s.r.o.