Okenní a nadokenní ventilační systémy

Dům, byt, dílna či kancelář vyžadují dvě součásti, které spolu koexistují v naprostém souladu – topení a větrání. Obě tyto součásti jsou stejně důležité pro kvalitu užívání stavby. Ventilační systémy dodávané firmou TOR Cheb, spol. s r.o. nabízejí bezpečné, řízené a ekonomické větrání.

Větrání pomáhá zabránit hromadění oxidu uhličitého a vodních par, které vznikají při běžném užívání místností. Dýcháním neustále vylučujeme oxid uhličitý. Jeho zvýšená koncentrace v místnosti zvyšuje únavu, způsobuje bolest hlavy a ztrátu koncentrace. Například čtyřčlenná rodina potřebuje během 24 hodin ke zdravému životu 2 až 3 tisíce m3 čerstvého vzduchu a je schopna vyprodukovat 10 až 19 tisíc litrů vodní páry.

Řízené a neřízené větrání

Nekontrolované větrání otevřenými okny je sice nejúčinnější, ale v období od podzimu do jara je to plýtvání energií. Otevřená okna také ztrácí další svoji funkci – ochranu před hlukem. Zároveň jsou otevřená okna – a to i ta vyklopená – pozvánkou pro nezvané návštěvníky. Tyto problémy mohou vyřešit okenní a nadokenní ventilační systémy, které najdeme v širokém sortimentu firmy TOR Cheb. Mezi novinky patři okenní ventilace THM 90 a nadokenní ventilace AK 80.

Okenní ventilace THM 90

Tato ventilace se zabudovává do okenního křídla zároveň se sklem již při výrobě. Lze ji ale osadit i dodatečně, při výměně skla. Nově je do ventilace vložena automatická klapka, která zamezuje (při otevřené poloze) vniknutí vzduchu a vody při prudkých větrných poryvech. Má přerušený tepelný most, množství vyměněného vzduchu dosahuje až 45 m3/hod. na 1 bm profilu (tlak spád 2 Pa). Zvukový útlum je 45 dB (při zavřené ventilaci) a 25 dB (při otevřené ventilaci).

Okenní ventilace THM 90

Okenní ventilace THM 90 je vhodná pro všechna okna z PVC, hliníku i pro dřevěná eurookna. Venkovní profil je tvarován a perforován a v důsledku toho je výjimečně tuhý. Perforace vnitřního profilu nahrazuje protihmyzovou síť. Celý systém se snadno čistí a udržuje, výhodou je i rychlá a snadná montáž. Na výběr je také ovládání větracího systému ruční, šňůrkou, tyčí nebo motorkem.

Nadokenní ventilace AK 80

Ventilace vyniká svým čistým a kultivovaným vzhledem. Zabudovává se při osazování okna do stavebního otvoru – nad rám. Je proto třeba s ní počítat již při zadávání okna do výroby. Ani potom není pozdě – je možné křídlo dílensky upravit a zamontovat ji nad sklo. Tak jako předcházející model, i AK 80 je vhodná pro všechna okna z PVC, hliníku i pro dřevěná eurookna.

Nadokenní ventilace AK 80

Parametry nadokenní ventilace AK 80
ProvedeníPrůtok vzduchu při 2 Pa
[m3/h/m]
Akustický útlum v otevřené poloze
AK 80/15,9 m3/hod.Rw1,9 = 40 dB
AK 80/29,0 m3/hod.Rw1,9 = 37 dB
AK 80/210,4 m3/hod.Rw1,9 = 34 dB
AK 80/234,9 m3/hod.Rw1,9 = 26 dB

Certifikovaný systém AK-80 existuje ve čtyřech variantách s koeficientem útlumu vzduchu Rw mezi 26 až 40 dB a přerušeným tepelným mostem. Nadokenní ventilace dosahuje výměny vzduchu až 35 m3/hod. na 1 bm profilu (tlak spád 2 Pa). Také zde je zabudovaná vnitřní gumová manžeta proti vniknutí vody. Ventilaci lze ovládat ručně, šňůrkou nebo tyčí.

Řez nadokenní ventilací AK 80

Více informací o ventilačních systémech naleznete na internetových stránkách společnosti TOR Cheb – www.tor.cz a v její technické knihovně – tk.tor.cz.

Autor: TOR Cheb
Foto: Archiv firmy