Působivá omítka společnosti Picas, vyrobená z přírodních barevných jílů, mramorů a organických vláken a směsí bylin.

Omítky očima odborníků. Trendem jsou hladké povrchy!

Vnitřní omítky mají zásadní vliv na vzhled i funkčnost interiéru. Jak je správně vybrat, čemu se vyhnout při jejich aplikaci a jaké omítky jsou mezi českými zákazníky aktuálně nejoblíbenější? Zeptali jsme se jejich předních výrobců!

Vnitřní omítky dodávají stropům a stěnám základ pro malování, tapetování či pokládku obkladů, proto není dobré jejich výběr podcenit. Na trhu dnes najdeme celou řadu druhů vnitřních omítek, od tradičních vápenných a cementových, přes designové s kreativními prvky až po udržitelné hliněné varianty, které začínají být v Česku stále oblíbenější. Na nejčastější otázky týkající se výběru a nanášení vnitřních, ale i vnějších omítek jsme se zeptali předních výrobců u nás. Na odpovědi nám odpovídali Ing. Petr Štěpnička ze společnosti CEMIX, Ing. Petr Zlámal, Ph. D. ze společnosti KM Beta a Vít Navrátil ze společnosti Picas, která se zaměřuje na výrobu hliněných omítek. A chybět nebudou ani poznatky od zkušeného omítkáře!

1. Jak správně vybrat vnitřní omítku? Jaké faktory vzít při výběru v potaz?

Ing. Petr Štěpnička, CEMIX

Existuje mnoho druhů omítek, každá s jinými vlastnostmi i výhodami. Správný výběr omítky může výrazně ovlivnit nejen vizuální stránku, ale také funkčnost interiéru. Proto je dobré si položit několik otázek. Nejsou to úplně všechny, ale jedná se o ty, dle mého, základní otázky. Jednou z prvních otázek je, pro jakou místnost omítku vybíráme. Neboť jedním z důležitých faktorů, co ovlivňují výběr materiálu, ze kterého se omítka skládá, je vlhkost v místnosti. Není dobré použití omítky na bázi sádry v místnostech, jako jsou například koupelny, kde může být i 90% vlhkost vzduchu nebo sklepních prostor. Sádra je hydrofilní materiál, tzn. lidově řečeno přitahuje vodu. To pak může vést k degradaci a problémům. Například vápenocementové omítky jsou vhodnější do těchto prostor, zatímco hliněné nebo sádrové omítky se dobře uplatní v obývacích pokojích a ložnicích. Další otázkou je, pro jakou rovinnost vyzdění se omítka má použít. Buď jsou to již moderní přesné bloky, které jsou zděny na velkou přesnost, nebo ještě klasické cihly pálené, které je potřeba vyrovnat větší vrstvou. Tato skutečnost má vliv následně taktéž na volbu materiálu ohledně aplikačních tl. vrstvy v jednom kroku anebo na volbu systému. Jestli chceme jednovrstvý omítkový systém (jedna vrstva současně s finálně upravená) anebo vícevrstvý systém (dvě a více vrstev – jádrová vrstva nebo vyrovnávací vrstva a následně finální vrstva – štuková, pohledová vrstva.) Volba systému je spojená taktéž s otázkou rychlosti výstavby. Tzn. jednovrstvý systém je rychlejší při provádění než prostoje spojené s dvouvrstvým, či vícevrstvým systémem. Dále je otázka, za jakým účelem se omítky mají použít. Například jsou speciální sanační omítky pro opravy vlhkých zdí nebo tepelněizolační omítky pro zlepšení teplotní pohody v místnosti a úspoře nákladů. Musíme si taktéž položit otázku vnitřního mikroklima v místnosti. Pro eliminaci pachů, cigaretového kouře jsou nejlepší hliněné omítky, ale zase je otázka jaké tl. použít, aby byla tato vrstva funkční spolu s regulací klimatu uvnitř místnosti. V neposlední řadě do toho vstupují otázky designu a povrchů, které se v dnešní době velice často objevují. Jak je výše popsáno, tato jednoduchá otázka neskýtá jednoduchou odpověď a to jsem ještě dle mého nepoložil další a další otázky (např. zlepšující zvukovou izolaci, lehčený materiál, lokální vyspravení apod.), které je dobré při výběru zohlednit.

Ing. Petr Zlámal, Ph. D., KM Beta

Nejdříve je třeba rozhodnout se, co od omítky očekávám. V této souvislosti se nabízí tyto otázky:

  • Bude omítka použitá v interiéru nebo exteriéru?
  • Na jaký podklad bude omítka aplikována? Na vápenopískové bloky, pálené cihly nebo jiný materiál?
  • Bude vystavena běžnému zatížení nebo je potřeba vyšší mechanické (sportoviště) nebo vlhkostní odolnost (bazény, koupelny)?
  • Její aplikace bude probíhat ručně nebo strojně?
  • Má plnit tepelně izolační funkci?
  • Očekávám od ní vyšší pevnost?
  • Má zanechat hladký nebo preferuji spíše hrubší povrch stěny?
  • Uvažuji o odstranění vlhkosti ze zdiva?

Poté, co máme zodpovězeny předchozí otázky a vybraný typ omítky, je čas se zamyslet nad skladbou jednotlivých omítek a dle podkladu zvolit správnou penetrační (adhézní) vrstvu, samotnou vrstvu omítky (nebo omítek) a barevný nátěr/finální úprava stěny. V technické příručce suchých maltových směsí od KM Beta, která je ke stažení zde, najdete jednoduchý návod, jak postupovat při nahazování omítek. Postup je rozdělen do jednotlivých kroků doplněn přehlednou grafikou. Pro většinu staveb je vhodná vápenocementová omítka, která je pevná a je ji možné použít i v exteriéru. Nabízí se jako jednovrstvá i dvouvrstvá – jádrováa štuková omítka.

Vlhkoměr lze použít pro měření vlhkosti dřeva i omítek. Na téma odstranění vlhkého zdiva vypracovali KM Beta článek, kde se dozvíte, jak odstranit vlhkost za pomoci sanačních omítek, jak tyto omítky fungují i jak je správně aplikovat. Zdroj: KM Beta, www.kmbeta.cz

Vít Navrátil, Picas

Při výběru správné hliněné omítky je pro zákazníka důležité si stanovit, zda je pro něj důležitá funkce nebo vzhled samotné omítky. Pro zachování kladných vlastností hliněné omítky na klima interiérové místnosti, jako je například regulace vlastnosti, je z naší zkušenosti důležité nanést jako podklad pod finální omítku 1,5cm vrstvu hrubé omítky. V případě, že je pro zákazníka důležitý pouze vzhled omítky, lze nanést pouze tenkou vrstvu finální omítky. V Picasu vyrábíme tři série finálních omítek a každá z těchto sérií je vhodná do jiného druhu interiéru. Omítky vyrábíme především z barevných jílů a díky tomu omítky v interiéru působí velmi přirozeně. Mají tlumené barvy a tím v interiéru nedominují. Další velkou výhodou je jejich velmi matný vzhled, jehož nelze docílit žádným nátěrem. Omítky doporučujeme nanášet především ve vytápěných prostorech.

2. O jaké vnitřní omítky mají vaši zákazníci v poslední době největší zájem? Pozorujete například nějaké konkrétní trendy nebo styly, které v současnosti ovlivňují výběr materiálů a barevných schémat vašich klientů?

Ing. Petr Štěpnička, CEMIX

Faktorů, jež ovlivňují výběr, je mnoho, avšak lidé se ve většině případů rozhodují dle hladkosti povrchu omítky, její estetičnosti (designového řešení) a příliš neřeší, z čeho se skládá. Trend je v hladkých površích (gletovaných) s co nejmenší zrnitostí. Proto se daří klasickým finálním štukovým omítkám s velice jemnou zrnitostí na vápenné bázi, jako je Cemix 4411, a dále pak sádrovým omítkám, např. Cemix 4230nebo 4240, které poskytují již výše zmíněný hladký a jemný povrch. Lidé tyto hladké povrchy mají spojený právě se sádrovými gletovanými omítkami a i s tím, že se jedná i o zdravé bydlení (omítky). Tento povrch totiž následně umožňuje aplikaci designových tapet, bodového osvětlení apod. Pozorujeme také trend, že se lidé začínají zajímat i o hliněné omítky, jako je řada Cemix 4600, neboť jsou ekologičtější a podporují udržitelnost. Tyto omítky jsou však ale více populárnější v jiných státech než u nás, kde ještě stále převládá spojení hliněných omítek a nějakých ekologických domů, místo například spojení s klasickou novostavbou či rekonstrukcí. Další skupinou omítek jsou disperzní stěrkové hmoty či omítky, jako je např. Cemix 4440. Tyto hmoty jsou již připraveny k přímému použití a jejich rozšíření je spojeno hlavně s rozvojem suché výstavby a rekonstrukcemi. Umožňují eliminaci nepořádku při míchání suché směsi s vodou a tím, že jsou již připraveny k použití, jsou velice oblíbené hlavně u výše uvedených činností (např. rekonstrukce v bytech). V neposlední řadě vzrůstá i trend spojení omítek s kreativními technikami. U nás je to např. řada MAGIC DECOR (např. 2791, 2792, 2793).

Kreativní omítky jsou mezi zákazníky podle Ing. Petra Štěpničky ze společnosti CEMIX stále oblíbenější. Zprava vidíte imitaci povrchu s texturou dřeva, imitaci jemného betonového povrchu a kartáčovaný povrch se třpytkami. Zdroj: CEMIX, www.cemix.cz

Ing. Petr Zlámal, Ph. D., KM Beta

Z nabídky omítek KM Beta je největší zájem o produkt Jednovrstvá omítka ruční a strojní vápenocementová, známá pod označením JM-303. Mezi její výhody spadá použití v interiéru a exteriéru a její vhodnost na všechny typy zdiva za současného provádění vyrovnávací a finální úpravy povrchu v jednom kroku. Tím odpadá technologická přestávka mezi prováděním jádrové a finální vrstvy což urychlí omítkářské práce. Při rekonstrukci jsou oblíbené sanační (odvlhčovací) omítky od KM Beta, nabízené pod označením OS-401.

„Podle materiálu, na který se strojní omítka nanáší, je třeba zvolit správný technický postup,“ vysvětluje omítkář Roman Burša z ROBU omítky s.r.o., která se na aplikaci strojních omítek specializuje. Na fotografiích od KM Beta můžete vidět očistěný podklad (vlevo) a postřik z Jádrové sanační odvlhčovací omítky (OS-401). Zdroj: KM Beta, www.kmbeta.cz

Vít Navrátil, Picas

Obecně v posledních měsících zaznamenáváme u našich zákazníků zájem o méně nákladné materiály. Naši zákazníci preferují omítky v přírodních barvách, jako je hnědá. Mezi nejoblíbenější druh omítky u našich zákazníků dlouhodobě patří série ECONOM, jelikož si tyto omítky zachovávají přírodní vzhled a charakter typický pro hliněnou omítku. Druhou početnou skupinou zákazníků jsou ti, kteří preferují bílý vzhled omítky ze série ART. Díky speciálním příměsím se nám podařilo vyrobit nejbělejší hliněnou omítku bez použití chemických přísad. K výrobě například používáme nejbělejší mramory v Evropě, tzv. Carrarské mramory. Z tohoto mramoru byla vytvořena socha Davida od Michelangela.

3. Jak lze při nanášení zabránit následnému praskání a opadávání omítky?

Ing. Petr Štěpnička, CEMIX

Dalo by se říci, že bude taktéž jednoduché odpovědět. Avšak není. Rozhodně by se měl dodržovat pracovní postup, technický list, technologický předpis apod. Na první pohled je patrno, že těch podmínek a doporučení je celá řada. Pokud to budu chtít velice, ale velice zjednodušit, tak by se měl klást důraz na poměr vody, tl. aplikovaných vrstev, dodržování technologických pauz, povětrnostních podmínek (přímý sluneční osvit, teplota, průvan, aj.), stabilitu podkladu, přípravu podkladu apod. Praskání omítky se zcela vyhnout dle mého úplně nelze. Vždy vám tam mohou vzniknout tzv. vlásečnicové trhliny. Tyto trhliny nejsou v chráněných prostorách na závadu a nemají vliv na funkci. Jsou však mnohdy estetické. Tyto praskliny se dají překrýt speciálním nátěrem, takže bych se o nich ani nezmiňoval, avšak jsou docela častým předmětem svárů. Takže zpátky, praskání omítek může být zapříčiněno kromě již zmiňovaného vyššího poměru vody a dalšími příčinami uvedenými výše, tak i nestejnoměrnou tloušťkou vrstvy, která při následném tvrdnutí a vysychání může způsobit nerovnoměrné vysychání a následné praskání povrchu. Dále je důležité, aby podklad byl dostatečně a správně upraven dle tloušťky či pracovního postupu. Tzn. musí být dobře napenetrovaný nebo dostatečně zvlhčený, případně lze použít podhoz. Tato vrstva (příprava podkladu) je velice důležitá, neboť ovlivňuje následnou přilnavost souvrství k podkladu a eliminuje se i různorodost savosti podkladu a následné praskání či odpadávání. Pro klasické cementovápenné omítkové systémy je stále dle mého nejbezpečnější použití podhozu. U těchto systémů je nutné dodržení i technologických pauz (např. aby jádro tzv. vypráskalo před nanášením finální vrstvy). Dalším důležitým faktorem je i objemová stálost podkladu. Toto se nejvíce řeší hlavně u pórobetonu. Zde dochází často ještě během výstavby k dotvarování. Zkrátka je hrozně moc vlivů ovlivňujících následné případné praskání omítkového souvrství. Z typu a tvaru prasklin se následně dá v mnoha případech i určit, o jakou chybu se jednalo.

Ing. Petr Zlámal, Ph. D., KM Beta

Zde je nutno věnovat pozornost při výběru správné omítky a zohlednit, na jaký typ zdiva bude omítka aplikovaná. Pokud je zdivo vyzrálé a již dotvarované od zatížení stačí použít cementový postřik. To platí pro klasické pálené prvky. Pokud se jedná o zdivo z vápenopískových cihel, cementovláknitých desek nebo betonu, použijte adhezní můstek k úpravě podkladu před omítáním. Jedná-li se o zdivo smíšené nebo zdivo, které není dotvarováno nebo dostatečně vyschnuto (např. Pórobeton) a může u něj dojít k smrštění vlivem dotvarování, je nutné do 1/3 tloušťky vrstvy omítky vložit síťovinu tzv. perlinku.

Vít Navrátil, Picas

Skladba hliněné omítky se skládá z dvou typů omítek, hrubé a jemné. U hrubé omítky je praskání přirozený a žádoucí jev, vzhledem k faktu, že hliněná omítka při změně vlhkosti mění svůj objem. Praskliny ji umožňují dilataci. Standartní praskání (do 20 cm) se na následné finální vrstvě jemné omítky neprojeví. Hliněná omítka se ke stěně váže pouze mechanicky – to znamená, že je důležité zajistit drsný povrch pro správné přichycení k podkladu. Na dřevěné podklady se používá rákosová rohož, na níž se následně nanáší hrubá omítka v síle 1,5 cm. Na pálené cihly se zase musí používat cementový špric, který zajistí maximální přídržnost hrubé omítky. Současné pálené cihly jsou bohužel velmi hladké a hliněná omítka se na nich nedokáže dlouhodobě udržet.

4. Jak vidíte budoucnost interiérových omítek a chystáte se v budoucnu představit nějaké nové produkty?

Ing. Petr Štěpnička, CEMIX

Jak jsem již výše napsal, budoucnost interiérových omítek vidíme dle současných trendů v několika směrech. První je jemnost struktury finální vrstvy, tzn. co nejhladší povrch. Dále budoucnost vidím v předem připravených disperzních stěrkách, které jsou vhodné jak pro rekonstrukce povrchů před tapetováním, nátěry apod., tak pro suchou výstavbu (sádrokartony apod.) V neposlední řadě vidíme směr v materiálech nahrazujících a umožňujících stejné vlastnosti jako sádrové omítky a ve vysoce hladkém povrchu. A taktéž v materiálech na čistě přírodní bázi (hliněné omítky). Právě v těchto zmiňovaných oblastech bychom v budoucnu chtěli představit další nové výrobky.

Oblibu hladkých omítek pozoruje u zákazníků i omítkář Roman Burša: „V posledních letech obliba sádrových omítek s gletovaným povrchem výrazně stoupá. Zákazníci si stále častěji ve svých domech nechávají usadit bezobložkové skryté zárubně a podlahové lišty, ke kterým je gletovaná sádrová omítka nejlepší volba.“Zdroj: CEMIX, www.cemix.cz

Ing. Petr Zlámal, Ph. D., KM Beta

Ambicí KM Beta je usnadnit stavebníkům cestu k spokojenému bydlení. Samozřejmostí je pro nás výroba hlavních konstrukčních prvků – zdicích bloků, střešní krytiny, stropních systémů a suchých maltových směsí. Naše produktové portfolio maltovin chceme dále rozšiřovat o sádrové omítky a stěrky. Obrovský potenciál vidíme v rychlosti aplikace, úsporách materiálu, v jejich možnosti aplikace tenké vrstvy a snadném použití na naše přesné cihly Sendwix. Zákazníka často zajímá, kolik naše produkty budou stát. A tak vyvíjíme bezplatnou a nezávaznou webovou službu Kalkulačku materiálu, v níž uživatel na 3 kliknutí zjistí cenu a spotřebu materiálu. Pokud už má zákazník hotový projekt, může využít naši Kalkulačku materiálu na základě projektu. Tu už na míru zpracovává naše výpočtové oddělení KM Beta.

Vít Navrátil, Picas

Hliněné omítky při své výrobě nezatěžují přírodu tolik jako většina jiných stavebních materiálů. V Evropě se stále více dbá na to, aby nové budovy zatěžovaly přírodu co nejméně a s touto filozofií jsou hliněné omítky v harmonii. Pokud se ale oprostíme od ekologického hlediska, tak hliněné omítky v sobě skrývají mnoho jiných pozitiv, která mohou být prospěšná člověku. V tuto chvíli se kromě rozšiřování stávajícího sortimentu zaměřujeme primárně na výzkum a zdokonalování stávajících omítek. Hliněná omítka je živý materiál v pravém slova smyslu. Je v ní spousta půdních mikroorganismů, které mají vliv na zdraví člověka. Půdní mikroorganismy se s člověkem vyvíjely od počátku vzniku Země a patří přirozeně do našeho ekosystému. Náš výzkum zaměřujeme právě tímto směrem.

Zdroje:

Za poskytnutí odpovědí děkujeme:

  • Ing. Petrovi Štěpničkovi ze společnosti CEMIX, www.cemix.cz
  • Ing. Petru Zlámalovi, Ph. D., KM Beta, KM Beta ze společnosti KM Beta, www.kmbeta.cz a Mgr. Michaele Galušové za zprostředkování odpovědí
  • Vítu a Michalovi Navrátilovým ze společnosti Picas, www.picas.cz
  • Romanu Buršovi z ROBU omítky s.r.o., omitkyrobu.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky