Zelená podporuje duševní činnost a pro tento důvod se doporučuje i do hlučných prostor. foto: Africa Studio, Shutterstock

Ovlivněte atmosféru v bytě pomocí barev. Kdy jaký odstín použít a čeho se vyvarovat

Účinek jednotlivých barev na člověka je často podceňován. Leč jejich vliv na psychiku člověka i fyzický stav lidského organizmu je vysoký. V tomto článku si uvedeme základní pravidla a aspekty, kterými různé barvy disponují. Je však samozřejmě nutné brát ohledy i na množství denního světla v interiéru a též na individuální dojmy a vkus každého uživatele bytu. Žádná norma není aplikovatelná na všechny případy.

Stěny a stropy zabírají převážnou část prostoru každého bytu. Odstín jejich výmalby proto hraje významnou roli v celkové atmosféře našeho domova. Je zapotřebí si dobře rozmyslet, jakými barvami je opatříme. Tento výběr navíc ovlivní i případné optické zmenšení či naopak zvětšení místnosti. Ohledy je potřeba brát i na množství pronikajícího slunečního svitu. S jeho stoupající intenzitou jsou výraznější především teplé barevné odstíny – červené, žluté a oranžové. Když sluneční světlo slábne, získávají všechny předměty nádech do modra. Neméně podstatná je i orientace jednotlivých pokojů v bytě do těch kterých světových stran. V místnostech orientovaných na sever používáme spíše teplé odstíny barev, na jihovýchodní či západní straně můžeme volit tmavší a chladnější tóny.

Sluneční světlo a základní barvy

Základním a nejvydatnějším zdrojem světla na Zemi je Slunce. Lidské oko z něj jako viditelné světlo vnímá pouze část – to s délkou vlny od 390 nanometrů (nm) do 790 nm. Právě tato viditelná složka je ve slunečním záření mezi všemi ostatními vlnovými délkami zastoupena nejvíce. Člověk ji vidí jako bezbarvé či bílé světlo. Je možné z něj vybrat tři základní barvy, pomocí kterých lze v lidském oku vyvolat vjem všech ostatních barev. Jde o červenou (označení R) z dlouhovlnného okraje viditelného spektra, zelenou (označení G) ze středu spektra kolem 550 nm a modrou (označení B) z krátkovlnného okraje viditelného spektra.

Každou jinou barvu, kterou aktivně vyzařuje jakýkoliv zdroj světla, lze poskládat jako jejich kombinaci. Plné zastoupení všech tří dává bezbarvé (bílé) světlo W:

R + G + B = W

V praktickém životě se nesetkáváme jen s aktivními zdroji světla, ale hlavně vnímáme světlo, které se odráží od různých ploch, např. od stěn interiéru. Dopadá-li na stěnu bezbarvé světlo (W) a stěna pohlcuje (absorbuje) červenou složku R a zbylé dvě z bezbarvého světla odráží zpět do místnosti, je výsledný barevný vjem stěny zeleno-modrý (azurová, označení C):

W – R = G + B = C.

Jestliže stěna pohlcuje zelenou složku G a zbylé dvě odráží zpět do místnosti, je výsledný barevný vjem stěny červeno-modrý (purpurová, označení M):

W – G = R + B = M.

Jestliže stěna pohlcuje modrou složku B a zbylé dvě odráží zpět do místnosti, je výsledný barevný vjem stěny červeno-zelený (žlutá, označení Y):

W – B = R + G = Y.

Barva azurová C je doplňková k základní barvě červené, purpurová M je doplňková k základní barvě zelené a žlutá Y je doplňková k základní barvě modré.

Dopadá-li na stěnu bezbarvé světlo (W) a stěna pohlcuje (absorbuje) dvě složky – zelenou a modrou, tzn. barvu azurovou C, je výsledný barevný vjem stěny červený:

W – G – B = W – C = R,

Analogicky v případě, že je pohlcována purpurová složka, je výsledný vjem zelený

W – R – B = W – M = G,

nebo modrý, je-li pohlcována žlutá:

W – G – B = W – Y = B,

A konečně stěna, která pohlcuje všechny základní tři složky, je černá. V praxi je to např. kombinace stoprocentních doplňkových barev azurové (ta pohlcuje červenou složku), purpurové (pohlcuje zelenou) a žluté (pohlcuje modrou).

Technika zvaná ombré spočívá ve stínování a využívá kombinace dvou či tří odstínů stejných či podobných barev. foto: Photographee.eu,Shutterstock

Barvy v interiéru

Veškerá tato fakta se uplatňují i ve stavebnictví, zejména v případě míchání barev určených k výmalbě interiérových či fasádních stěn. Je však nutné vzít přitom na vědomí, že různé barvy odráží různé množství viditelného bílého světla a jeho doplněk následně odrazí. Malířské, dekorativní a jiné neaktivní barvy (kromě bílé) navíc vždy obsahují nějakou absorpční složku, což vyžaduje k míchání pozorný přístup.

Smíchejme např. modrou a žlutou malířskou barvu. První na stěně pohltí červenou a zelenou složku dopadajícího světla a odrazí modrou. Druhá pak na stěně pohltí modrou složku a odrazí červeno-zelenou (žlutou). Jejich smícháním zabudujeme do malby absorbéry červené, zelené i modré barvy, které pokrývají celé viditelné spektrum, stejné barvy budou zároveň odráženy. Přestože očekáváme výsledek podobný zelené barvě, může nás zaskočit ponurá šedá barva. Šedý až černý výsledek dá také již zmíněná kombinace plných doplňkových barev C, M, Y. Obecně platí, že čím více malířských barev smícháme dohromady, tím víc šedý bude výsledek.

Barevná škála se tedy dělí na barvy základní (červená, zelená a modrá) a doplňkové (azurová, purpurová a žlutá). Protože se v praktickém životě velmi často setkáváme s odraženým světlem, bývají zejména v dekorační, tiskařské a malířské technice považovány za základní barvy žlutá, červená, která je vjemově blízká purpurové, a světle modrá, která se blíží azurové. Bílá a šedá jsou tvořeny celým spektrem barev a nazýváme je barvami neutrálními. Mezi neutrální se řadí ještě černá, jejíž vjem vyvolávají povrchy, které dopadající světlo pohlcují a žádné neodrážejí.

Zachovej harmonii a ber ohledy na kulturní vlivy

Při výběru barev a jejich kombinací pro byt bychom měli respektovat obecné principy harmonie barev. Barvy vzájemně se doplňující, například modrá a oranžová, žlutá a fialová nebo červená a zelená vyvolávají příjemné pocity. Příjemně působí i kombinace dvou barev stejného tónu, ale různé sytosti – světlezelená se sytou zelenou, červená s růžovou. Vhodná je i kombinace neutrální a pestré barvy – černá, šedá nebo bílá s modrou, žlutou nebo zelenou. Vyvolávají klid, snižují napětí.

Otázka barevného vkusu však úzce souvisí s kulturní tradicí. Zejména u jižních národů jsou pokládány za vkusné i velmi pestré barevné kombinace, na které u nás nejsme zvyklí. Obyvatelé severských zemí naopak od sytých barevných kombinací upouští zcela a upřednostňují velmi neutrálně laděné interiéry. V našich podmínkách bychom při výběru barev pro jeden prostor neměli kombinovat více než dvě až tři barvy a to včetně zařízení a doplňků. Světlé barevné odstíny prostor zvětší, tmavé působí opačně, ale sytých tónů na stěnách se nemusíme úplně zříkat. Podstatné je jejich použití jen na malých plochách, třeba ve výklenku ve zdi. Alternativou je výrazný barevný a grafický prvek jako spojovací motiv všech místností, například bordový pruh, který se vyskytuje ve všech místnostech – někde na zdi, jinde na stropě a podobně.

Žlutá působí optimisticky a perfektně ladí s hnědou, modrou či bílou. Povzbuzuje také chuť k jídlu a činorodost. foto: united photo studio,Shutterstock

Žlutá

Žluté odstíny jsou univerzální a hodí se do každého interiéru. Působí optimisticky a kladně na lidskou psychiku, protože rozjasní prostor. Žlutá je tedy vhodná například do tmavých chodeb, které prozáří a opticky zvětší, či tam, kde chceme vytvořit příjemnou atmosféru. Vyzkoušejte vliv žluté v kuchyních a pracovnách, kde povzbuzuje chuť k jídlu i činorodost. Její jemné odstíny na velkých plochách prostor opticky zvětší. V posledních letech se k ní designéři s oblibou vracejí. Žlutá skvěle ladí s bílou, hnědou, černou, ale i modrou. Výrazné odstíny této barvy se hodí použít také ve formě doplňků. Z materiálů ji nejlépe doplní dřevo a kov.

Červená

Jde o velmi výraznou barvu se silným emocionálním nábojem, v interiéru bychom ji proto měli používat opravdu uvážlivě. Není doporučováno ji aplikovat na dominantní plochy, spíše se hodí využít ji v rámci doplňků či třeba menších podlahových ploch. Syté odstíny nejenže podporují energii a chuť do života, ale v případě jejich nadužití vyvolávají až úzkost či agresivitu. Červená se používá často například v barech, v nichž navozuje dramatickou a smyslnou atmosféru. Její silné účinky jsou však tlumeny vhodným osvětlením. V obytných místnostech ji používáme především pro oživení nevýrazného prostoru, hodí se i na vybavení dětských pokojů. Klidně ji aplikujte také do koupelny, které dodá punc nevšednosti. Dobře ladí se zelenou a modrou, s šedou či fialovou působí slavnostně. Sázka na jistotu je kombinace červené s bílou, případně s vybavením v tzv. glamour stylu, do něhož řadíme třeba extravagantní svícny, zrcadla, křišťálový lustr a kovové doplňky.

Modrá

Tato barva, která disponuje hojností odstínů, symbolizuje čistotu a klid, vyvolává duševní soustředění či silné niterní prožitky a obnovuje psychickou rovnováhu. Hodí se proto do místností určených k odpočinku a soustředění a evokujících čistotu – tedy především do ložnic a koupelen, v určité míře i do pracoven. V jiných místnostech bychom ji měli doplnit vybavením v teplých barvách. Například do kuchyně se nehodí vůbec, modrá totiž omezuje chuť k jídlu. Světlé odstíny modré pak mohou ve velkých plochách působit až studeně a vyvolávat dojem hlubiny či dálky. Pokud však přidáme bílou, působí tato místa slavnostně a výjimečně. Harmonizuje také s oranžovou či červenou, všeobecně ji lze doplnit pastelovými barevnými odstíny. Se žlutou působí neotřele a svěže, nadmíru příjemný design vzniká i při netradiční kombinaci modré s levandulovou. Modré to sluší se dřevem i sklem, neváhejte vyzkoušet i její kombinaci s kamennými interiérovými prvky.

Modrá symbolizuje čistotu a klid, a hodí se tak obzvláště do koupelen, kde napomáhá dosáhnout dokonalé relaxace člověka. foto: LEKSTOCK 3D,Shutterstock

Oranžová

Jde o barvu kreativity, hravosti a dobré nálady. Její pastelové tóny prosvětlí a zútulní tmavé místnosti. Hodí se do jídelen nebo společenských místností, protože podporuje vitalitu a radost ze života. Její syté odstíny působí velmi dominantně, u citlivějších osob mohou vyvolávat až neklid a úzkost. V kombinaci se zelenou, žlutou či modrou působí velmi dekorativně.

Růžová a hnědá v pastelových tónech

Růžová a hnědá jsou barvy klidu a pohody, jež opticky zvětší a zútulní prostor. Hodí se do stísněných chodeb, které pak působí jasnějším a čistějším dojmem, ale i do kuchyně či dětského pokoje. Hnědá na podlaze dodává pocit tepla a stability. Růžová navíc patří mezi trendy roku 2020, doporučováno je kombinovat ji s bílým nábytkem či jiným neutrálně laděným bytovým zařízením.

Růžová zútulňuje a hodí se i do stísněnějších prostor jakými jsou třeba předsíně bytů. foto: Pixel-Shot,Shutterstock

Zelená

Je to přirozeně přívětivá a optimistická barva, protože je spojována s jarem a novým životem, je symbolem klidu a naděje. Podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění. Hodí se, podobně jako modrá do pracoven, ložnic, i koupelen, ale lze ji použít i do dětských pokojů. Doporučuje se také do hlučných prostor, neboť zklidňuje psychiku. Jedinou místností, v níž doporučujeme zelenou vynechat, je kuchyně. Působí zde neosobně, může snižovat chuť k jídlu i ke komunikaci. Díky široké škále odstínů ji však lze v interiéru dobře kombinovat. Harmonizuje s teplými barvami, společně se žlutou prostor výrazně proteplí.

Černá s bílou

Čistá bílá zvětšuje prostor, důstojná černá dodá místnosti na atmosféře, ale opticky ji naopak zmenší. Společně tvoří zajímavý kontrast, působí impozantně. Nezklame ani tradiční vzor šachovnice tvořený právě černobílou dlažbou na podlaze. Lze ji kombinovat téměř z jakýmkoliv vybavením, dokonce i s výraznými veselými barvami. Zajímavá je černobílá i v kuchyni, kde ji můžeme doplnit žlutou či oranžovou. Pozor ovšem na malé formáty vzorů v odstínech černé a bílé, které mohou vyvolávat až úzkost a depresi.

Černobílá kombinace působí vytvoří z každé místnosti impozantní prostor. foto: fiphoto,Shutterstock

Stínování

Velmi zajímavou volbou je také stínování na stěnách. Hovoříme o technice zvané ombré, která obvykle využívá kombinace dvou či tří odstínů barev. Prvním krokem je výmalba stěny v nejtemnějším vybraném odstínu. Po uschnutí této vrstvy si malíř rozdělí zeď na tři vodorovné úseky, které si vyznačí tužkou. Od shora dolů pak aplikuje jednotlivé odstíny, a to ideálně od nejsvětlejšího po nejtmavší. Toto pořadí zajistí optické zvětšení místnosti. Pro docílení méně nápadného přechodu mezi jednotlivými pruhy lze na hranici odstínů nastříkat trochu vody, kterou přetřeme štětcem v tazích napodobujících písmeno X. Nejčastějšími barvami používanými pro tento styl výmalby jsou královsky modrá s přechodem ke světle modré až bílé, tmavě zelená až tyrkysová či fialová následovaná tmavě a světle růžovou.

Role barev ve stavební fyzice

Na závěr si řekněme krátce něco i o barvách jakožto činitelích, jež významně ovlivňují teplotu povrchu, na němž jsou aplikovány. Tmavé povrchy, jak je jistě většině z nás známo ze školních lavic, se na slunci zahřívají silněji než světlé. Jde o nezpochybnitelný fakt, který však česká architektura zdaleka ne vždy bere na vědomí. Kupříkladu v jižních – nejen evropských – zemích jde však o vědomost v praxi využívanou skoro každým stavitelem, ať už jde o profesionála nebo laika.

Bílá střecha a světlá fasáda, jaké jsou v jižanské architektuře poměrně tradiční, napomáhají udržet teplotu uvnitř domu příjemnou, ať už jde o léto nebo zimu. foto: Eastimages,Shutterstock

Řekněme si něco o bílých střechách, které fungují jako ochrana interiéru vůči přehřívání v létě a ztrátám tepla v zimním období. Jen obyčejná zasněžená střecha je sama o sobě dobrou tepelnou izolací. Je reflexní, a tedy málo vyzařuje teplo sáláním do okolí a chrání dům před tepelnými ztrátami a majitele před finančním prodělkem. Stejnou, ne-li lepší práci pak vykonává střešní krytina tvořená bílými střešními taškami (ať už jakéhokoli materiálu) či opatřená bílým nátěrem.

A podobně je tomu samozřejmě i v případě fasádních povrchů. V létě slunce rozpálí exteriérové plochy budov až na 85 °C. Bílý nátěr by však sluneční záření difuzně odrazil a při emisivitě bílého nátěru ε = 0,1 klesne teplota střechy na 54 °C tj. o 31 °C, což je už opravdu znát.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: Shutterstock