Předokenní rolety jsou výbornou volbou i do panelových domů

Mnozí váhají a ptají se, zda jsou předokenní rolety vhodné do panelových domů. Odpověď je samozřejmě ano. Přečtěte si skutečný příběh nájemníků z Prahy a přesvědčte se sami.

Dům na ulici Vyžlovská 2242-44 se skládá ze tří vchodů a je orientován na sever/jih. Všechny garsonky jsou bez lodžií a s okny na jih, a tak jsou jejich byty vystaveny skoro celý bílý den slunci. A dovedete si představit, jaká se za okny během jasného dne vytvoří teplota. Sice mezi námi jsou jedinci, kterým teploty okolo 30 °C v místnosti vyhovují, ale většina z nás touží po teplotách příznivějších. Co tedy dělat?

Možná řešení

Vnitřním zastíněním teplotu snížíme jen velmi málo. Řešením však může být klimatizace. Je však finančně dražší již při pořízení, ale hlavně při provozu. Navíc je její vliv na lidský organismus minimálně diskutabilní. Daleko efektivnějším a levnějším řešením jsou předokenní rolety, které jsou stále populárnější pro své kombinované výhody. Pro tuto variantu se rozhodli i nájemníci zmíněných domů v Praze a rozhodně toho nelitují.

Názory nájemníků před, během a po instalaci předokenních rolet

Zeptali jsme se na názor jedné z nájemnic, paní Heleny Beckové, která nám sdělila toto:

Jsem šťastná obyvatelka dvougarsoniéry v domě ve Vyžlovské ul. 2244. Má to jeden háček, byt je v pátém patře, okna téměř na jih a nic je nestíní. Proč to má háček? Protože tam prostě zhruba od 11 hod. celý den praží sluníčko a léto tedy bývalo dost příšerné. Venku přes 30 °C v bytě ke 30 °C, ani v noci byt nevychládal. Naštěstí chodím ještě do práce, ale představa, že až přestanu, budu v tomhle vedru v létě trávit svůj den, byla dost příšerná. A to můžu být ráda, že bydlím „jen” v pátém patře. Jaké vedro musí být teprve v bytech pod střechou...

Nájemnice k tomu dodává: „Když se chystala revitalizace celého domu a padl návrh dát na všechny garsonky v domě venkovní stahovací rolety, byla jsem samozřejmě víc než pro. Předsedovi samosprávy se podařilo tento návrh prosadit na členské schůzi a my, obyvatelé garsonek, jsme se mohli začít těšit. Někdo si ponechal jen základní spouštění rolet, někdo si připlatil za dálkové ovládání, někdo chtěl časový spínač a já se rozhodla pro sluneční čidlo. Za tenhle luxus jsem si velmi ráda připlatila. Revitalizace domu končila na podzim, ale už jsem se těšila na příští léto. Léto přišlo a bylo báječné, byt odstíněn, vedro mě už netrápilo. V bytě je dnes příjemně v každém ročním období a rolety přijdou vhod i v noci, šup s nimi dolů, nádherná tma a tichá noc. Prostě luxus, o kterém se mi snad ani ve snu nezdálo.

Dle vyjádření dalšího z nájemníků, pana Ferdinanda Müllera, proběhla celá akce ze strany dodavatele zcela bez problémů. Vysoce hodnotil zejména aktivitu příslušných pracovníků, a to nejen v obchodní a montážní rovině, ale i po lidské stránce. Profesionalita v odvedené práci je pro firmu samozřejmostí, ale vcítění se do zákazníka, jemuž během montáže zasahuje do soukromí, odděluje obyčejné firmy od těch špičkových.

Jak to všechno začalo

Celé to začal předseda SVJ, pan Jaroslav Zamazal, který si uvědomoval, že největším problémem lidí v garsonkách s okny na jih je vysoká teplota a nájemníkům nezbývala jiná možnost, než větrání skrze otevřené dveře do chodby. Zjišťovala se cena rolet a žaluzií s bočním vedením, ale s ohledem na možné problémy s větrem a cenou vyhrály rolety.

Jelikož byla plánována revitalizace objektu včetně zateplení fasády, rozhodlo se SVJ obě akce spojit. Instalace rolet proběhla během 3 dnů s výjimkou dvou nájemníků, kteří požádali o individuální termín.

Takto vypadaly základní informace k revitalizaci objektu:

Na garsonkách bude před okna osazena venkovní předokenní roleta. Ta bude v provedení vsazeném do zatepleného okenního otvoru s viditelným kastlíkem o rozměru 140/140 mm (zevnitř nebude přes rám okna vidět, pouze při otevřeném okně bude jeho část viditelná). Rolety není nutno s ohledem na vítr vytahovat a celkově jsou menší než žaluzie. Roleta bude s motorickým ovládáním napojeným z nejbližší zásuvky v bytě. Je možno si připlatit (již však každý jednotlivec) za provedení s dálkovým ovládáním, kterým pak lze ovládat rolety zvlášť i skupinově. Základní provedení hrazené z fondu DZOI bude s ovladačem na zdi vedle okna. Rolety výrazně zamezí přehřívání garsonek v letním období, kde jsou okna pouze na jižní fasádě bez zastínění lodžií1).

Předokenní rolety obecně

Předokenní rolety plní hned několik funkcí. Váš byt zastíní a zabrání tak nejen zvídavým pohledům, které narušují Váš pocit klidu a bezpečí, ale i slunečnímu svitu, který dělal z vašeho pokoje saunu. Při stažené roletě vzniká navíc mezi oknem a roletou vzduchová kapsa. Ta rovněž brání přehřátí interiéru v létě a únikům tepla v zimě.

Další výhodou je minimalizace pronikajícího hluku z vnějšku, díky čemuž se můžete spolehnout na klidný spánek v tichu a tmě. Obyvatelé bytů v přízemí a nižších patrech ocení přínos předokenních rolet z hlediska ochrany proti násilnému vniknutí. Stažené rolety dopřejí komfort otevřených oken i v noci a v období dovolené.

Předokenní rolety jsou vyráběny v mnoha variantách i odstínech. Lze jimi opatřit prakticky každé okno a vybere si každý. Ovládání rolet je buď ruční, nebo elektromotorové. Mezi příslušenstvím najdete například i takové libůstky, jakým je čidlo slunečního svitu, které zajistí stažení rolet v době vaší nepřítomnosti.

Autor: Martin Kunt
Foto: Archiv společnosti Almma