Foto: Ondra Vacek

Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje podle plánu

Dlouho očekávaná obnova Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 vyhořelo, je v plném proudu. Dva měsíce po jejím zahájení je již hotovo 50 procent výkopů a odtěženo bylo asi 15 400 metrů krychlových zeminy, na jejíž odvoz bylo zapotřebí 1 020 nákladních aut. V současnosti začínají záchranné práce na historických prvcích. V jejich rámci bude demontováno všech 5 023 skleněných částí ze střední haly, které tvoří vitráž o celkové rozloze 2 256 metrů čtverečních.

V rámci rekonstrukce nyní začínají záchranné práce na historických prvcích v zachovaných částech paláce. Důležitou součást renovace představuje restaurování skleněných vitráží. V současnosti se demontují, přičemž je zapotřebí postupovat velice pečlivě, aby se jednotlivá skla nepoškodila.

Každá výplň je ukotvená v ocelovém nosném rámu pomocí sklenářského kytu s přidáním suříku, který je pevný jako beton. Je tedy zapotřebí kyt opatrně rozbít a odstranit, aniž bychom ohrozili křehké sklo. Museli jsme si proto vytvořit vlastní speciálně uzpůsobené nástroje a techniky, pomocí dlát s příklepem kyt jemně vychvějeme a jednotlivé výplně šetrně vyjmeme,“ vysvětluje Zdeněk Kudláček ze studia Kolektiv Ateliers, který má restaurování vitráží na starosti.

Vitráže dohromady tvoří 5 023 skleněných výplní, která se skládají z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel vsazených do olověné osnovy. Vitráže mají celkovou plochu úctyhodných 2 256 m2, což je velikost dvou hokejových kluzišť. Jde tedy o největší renovaci historických vitráží na území Česka za posledních 100 let.

Každé sklo restaurátoři vyjmou, očistí a zasadí do nových olověných profilů. Některá skla však bude zapotřebí nahradit – zejména ta na západní stěně středního pavilonu. Při požáru levého křídla paláce je totiž nevratně poškodil extrémní žár.

Na pracích se podílí i náš kolega restaurátor Zdeněk Henych, který prováděl před 50 lety poslední generální rekonstrukci vitráží. Tehdy zde s restaurováním začínal jako dvacetiletý, dnes se sem po letech vrací,“ dodává Kudláček.

Celá dostavba vyhořelého levého křídla a renovace pravého křídla a středního pavilonu bude stát zhruba 2,5 miliardy korun. Práce by měly být dokončeny v roce 2025. Po otevření má palác znovu sloužit k pořádání veletrhů, konferencí i kulturních akcí.

Stavba, kterou jsme bez potíží zahájili na začátku roku, běží podle harmonogramu, realizační týmy jsou sladěné. Věřím, že i přes komplikace, které s sebou nesou důsledky pandemie covidu, zdražování stavebních materiálů a problémy s pracovníky související s ruskou agresí na Ukrajině, zhotovíme stavbu tak, aby naplnila záměry investora a přinesla radost Pražanům,“ říká Karel Volf, předseda sboru jednatelů společnosti Metrostav DIZ, která obnovu Průmyslového paláce realizuje ve sdružení se společnostmi Syner, Avers a Metrostav. Stavební práce budou pokračovat tak, aby se i během rekonstrukce mohly konat akce ve ostatních částech areálu Výstaviště Praha.

Průmyslový Palác sloužil od svého vzniku k pořádání výstav a kulturních akcí. Postaven byl podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891. Původně se mělo jednat pouze o dočasnou stavbu, nakonec však zůstal zachován až do požáru v roce 2008.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: www.praha.eu, redakčně zkráceno