Pórobetonové stavební prvky Ytong sehrály v rámci rekonstrukce rodinného domu v Brně–Žabovřeskách významnou roli.

Rekonstrukce s materiály Ytong a Silka. Řešení na míru u malých i velkých projektů

Rekonstrukce hrají stále významnější roli v bytové i nebytové výstavbě. Rekonstruují se rodinné i bytové domy, zastaralé objekty se modernizují, stávající budovy dostávají nový účel. Společnost Xella má řešení pro všechny velké i malé rekonstrukční projekty.

Stávající budovy lze snadno rozšířit nebo dispozičně přeskupit pomocí pórobetonových prvků stavebního systému Ytong. Vhodně je doplňují štíhlé nosné akustické vápenopískové tvárnice Silka, tepelněizolační vlastnosti zásadně zlepšují minerální izolační desky Multipor. S těmito materiály může investor flexibilně renovovat, šetřit energii, zlepšovat komfort bydlení a zvyšovat požární bezpečnost. Pro renovace bytových, občanských i průmyslových budov jsou vhodné také velkoformátové prvky Ytong a Silka.

Zdařilá rekonstrukce i díky Ytongu svépomocí

Rodinný řadový dům v Brně–Žabovřeskách byl postaven v roce 1906 a v sedmdesátých letech 20. století jej předcházející majitel rekonstruoval a provedl i menší stavební úpravy. Dům byl v době, kdy jej mladý pár koupil, obyvatelný a užívali jej nájemníci. Ti bydleli v I. NP. Zde se nacházely před uvažovanou rekonstrukcí bytové prostory o velikosti 67 m². Ve II.NP se rozkládala velká, ale neobývaná půda, v zadní části byly přístavby, typické pro řadové domy ve zdejší zástavbě, ale ty také nebyly určeny k bydlení.

Na spodní část domu, rekonstruovanou v průběhu půl roku, nepotřeboval mladý pár žádný projekt, většinu prací realizovali svépomocí. Dělali novou elektřinu, rozvody vody, opravili také kanalizaci, která byla v havarijním stavu. Zcela nově řešená je kuchyň i koupelna. Když bylo I. NP hotové, mohli se nastěhovat a začít připravovat projekt další fáze rekonstrukce, který už vyžadoval stavební povolení.

Rekonstrukce zásadně změnila vnitřní dispozice i vnější podobu staršího řadového rodinného domu.

Kompletní přestavba střechy

Zatímco v průběhu první fáze šli až k základům domu, ve druhé fázi začali od střechy a její kompletní přestavby. Namísto půdy tady navýšili výšku zdiva, nový je i krov a krytina. Na tyto práce si našli stavební firmu. Staré přístavky noví majitelé v rámci rekonstrukce sami zbourali a na jejich místě postavili na prodlouženém půdorysu novou část domu s novou plochou střechou. Propojením prostor bývalé půdy a nových přístaveb vzniklo v domě další pěkné a komfortní bydlení s podlahovou plochou kolem 110 m². Přízemní bytová jednotka může sloužit jako bydlení pro rodiče.

Kvalitní materiál v hlavní roli

Pórobetonové stavební prvky Ytong sehrály v rámci rekonstrukce významnou roli. Na obvodové stěny se zateplením byly použity tvárnice Ytong Univerzal 250 mm, na částech řadového domu sousedících s vedlejšími domy jsou přizdívky z příčkovek Ytong 100 mm. V jedné části domu, kde kvůli prostoru nebylo možné instalovat zateplení, jsou tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm s požadovanými tepelněizolačními vlastnostmi i bez zateplení. V zadní části se zcela novými přístavbami využil mladý pár z komplexního systému stavebních prvků Ytong pro hrubou stavbu kromě tvárnic a příčkovek Ytong i strop Ytong Ekonom. Část stropu bude využívána jako terasa, zbytek bude realizován ve formě zelené střechy. Na oknech počítá mladý pár s venkovními okenními žaluziemi, a tak už v době rekonstrukce zabudoval do domu podomítkové žaluziové kastlíky Ytong, které tvoří schránku pro dodatečnou montáž venkovní stínicí techniky.

Stavební prvky z Ytongu na sídle Městského úřadu ve Staré Turé

Autorem konverze Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE) ve Staré Turé na administrativní budovu a sídlo městského úřadu byl architektonický ateliér Pavlech architekti. Pro vytvoření zešikmených ploch, které spolu se změnou tvaru oken podpořily vertikalitu nové fasády a přinesly do ní hru světla a stínu, využili architekti pórobetonové tvárnice Ytong.

Budova Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE) před rekonstrukcí.

Ing. arch. Marek Pavlech k projektu konverze staré školy na nový městský úřad řekl: „V prvním nadzemním podlaží jsme navrhli prosklenou část fasády a výrazný nový vstup z obou stran budovy. Na fasádě od ulice jsme jednoduchou úpravou navrhli nový výraz – okna jsou užší a sahají až po úroveň podlahy. Šlo nám o vytvoření zešikmených ploch na fasádě, které by fasádu ‚rozehrály‘ a umožnily by na ní hru světla a stínu. Vybouraly se i parapety (byla to střední škola) a spolu se zúžením oken tak fasáda získala vertikalitu. Na opačné fasádě jsme okenní otvory zachovali, ale použili jsme nová okna s odlišným dělením. Použitím úprav hlavní fasády získala budova nový, moderní a reprezentativní vzhled.

Zešikmení oken bylo zhotoveno s pórobetonovými tvárnicemi Ytong a důvod jejich použití byl v jednoduché realizaci, snadném a rychlém opracování. Stavební systém Ytong je ve stavbě zastoupen i v interiéru, a to příčkami Ytong. Výhodou byla skutečnost, že architekti materiály Ytong znali a pracovali s nimi poměrně často. Pórobetonové produkty Ytong jsou použity také ve vedlejší budově a rovněž v dalších budovách, které ateliér navrhoval. Jejich velkou předností je podle Ing. arch. Marka Pavlecha i skutečnost, že s nimi umí pracovat realizační firmy.

Autorem konverze SPŠE ve Staré Turé na administrativní budovu a sídlo městského úřadu byl architektonický ateliér Pavlech architekti.

Jednoduchost a řešení pro každý typ rekonstrukce

S materiály společnosti Xella se úspěšně rekonstruují nejen rodinné domy či stavby občanské vybavenosti. Renovovat s nimi lze také vila domy s několika bytovými jednotkami, bytové domy nebo hotely. Produkty Silka, Ytong a Multipor jsou všechny vysoce kvalitní, každý má přitom své vlastní specifické vlastnosti a výhody. Přesto jsou vzájemně 100% kompatibilní a v objektu vytváří ucelený stavební systém bez tepelných mostů.

Další informace o rekonstrukcích s materiály Ytong, Silka a Multipor najdete na www.xella.cz.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Xella