Rekuperace není záležitostí pouze pasivních domů

Správné větrání bytů a rodinných domů je častým tématem nejen uživatelů, ale také projektantů a výrobců vzduchotechniky. Nová okna, dveře nebo komplexní zateplování budov na jedné straně šetří energie, ale na druhé straně snižují přirozené větrání.

Proto se v současné době stále častěji diskutuje o tom, jaká je kvalita vnitřního ovzduší v obytných prostorech, ve kterých trávíme většinu našeho času. Obzvláště v kvalitně zateplených domech či bytech, kde přirozené větrání okny, dveřmi a konstrukčními netěsnostmi bylo zastaveno. Nestačí však jenom diskutovat, ale začít problém řešit.

Správné větrání – základ komfortního a zdravého bydlení

V nevětraném prostředí se člověk cítí unavený a nesoustředěný. Častým projevem bývají bolesti hlavy, alergie a celkové oslabení imunitního systému. Přesto si mnohdy neuvědomujeme, jak významně ovlivňuje kvalita vnitřního klimatu naše zdraví, pohodu a koncentraci.

Čerstvý vzduch, který tak rádi vyhledáváme venku, si přitom snadno můžeme dopřát i doma. Technologie rekuperace (správně větrání se zpětným získáváním tepla) prošly během posledního desetiletí značným vývojem a jsou mnohem dostupnější a zároveň stále více poptávané díky zvyšující se informovanosti veřejnosti.

Výpočet: Stanovení intenzity větrání v místnosti

Větrání s rekuperací

Při plánování stavby rodinných domů dnes často vyvstává otázka pořízení rekuperační jednotky, která odvádí odpadní vzduch z domácnosti, zpravidla z koupelen a kuchyně a zároveň přivádí čerstvý vzduch z venku do ložnic a obývacích místností. Venkovní vzduch je filtrován, zbaven prachu a alergenů, v jednotce prochází rekuperačním výměníkem, kde je ohříván zbytkovým teplem zachyceným z odváděného vzduchu. Filtry použity v jednotkách zachycují prach a pyl, čímž snižují možnost vzniku alergických reakcí, dále také redukují vlhkost a tím zamezují tvorbě plísní, která vzniká právě při nedostatečném větrání.

Vzduch v obou směrech je přiváděn velmi nízkou rychlostí, což kromě nízké hlučnosti a minimální náročnosti na elektrickou energii zajišťuje dokonalou výměnu vzduchu v domácnosti bez jakéhokoli průvanu.

Rekuperace – argumenty PRO

 • Neustálý přívod čerstvého vzduchu
 • Úspora energie
 • Rekuperace tepla až 93 %
 • Neustálá výměna vzduchu
 • Optimální obsah CO2
 • Možnost ohřívání a ochlazování vzduchu
 • Vhodné pro alergiky a lidi trpící dýchacími potížemi
 • Zamezení tvorby plísní
 • Zamezení únavy a bolestí hlavy z vysoké hladiny CO2
 • Zamezení hluku z venkovního prostředí, neboť není nutné již větrat okny

Kompletní řada řešení od společnosti 2VV

Společnost 2VV nabízí kompletní řešení rekuperačních jednotek, které pokrývají veškeré požadavky a potřeby řízeného větrání v oblasti rezidenčního bydlení.

Vhodným řešením od 2VV je novinka v sortimentu rekuperačních jednotek DAPHNE, vhodná pro větrání bytů, rodinných nebo bytových domů.

Nová řada jednotek DAPHNE se vyrábí ve 3 velikostech150, 300 a 500 m3/h. Jednotka byla navržena pro jednoduchou instalaci na stěnu. Kompaktní velikost této jednotky umožňuje instalaci do standardní kuchyňské linky nebo vestavěné skříně. Možnost této instalace je velkým benefitem pro domácnosti nejen s omezeným prostorem. Jednotka díky své nízké hlučnosti neruší běžný chod domácnosti.

Rekuperační jednotka DAPHNE

Elegantní a velmi tiché řešení

 • Účinnost zpětného získávání tepla až 93 %.
 • Velmi tichý provoz (28,3 dBA HRDA1-015).
 • V souladu s normou EKO DESIGN 2018.
 • Úsporný provoz.
 • Možnost zabudování do kuchyňské linky.
 • Univerzální oboustranné provedení.
Regulace KOMFORT

Jednotka je konstruována z oboustranně lakovaného sendvičového panelu, který zajišťuje vynikající tepelnou a hlukovou izolaci. Je ideální pro využití v prostorech s vyššími nároky na hygienu.

Rekuperační jednotky určené pro rezidenční segment jsou od r. 2016 povinně označeny energetickým štítkem.

Spotřebitel může snadno porovnat energetickou účinnost a hlavní parametry jednotek od různých výrobců.

Hliníkový protiproudý rekuperátor od firmy RECUTECH nejvyšší kvality s certifikací EUROVENT s účinností až 93 % garantuje vysoce efektivní a úsporný způsob rezidenčního větrání.

Rekuperační jednotka VENUS

Jednotka VENUS je v sortimentu 2VV již od roku 2011 a prošla řadou úprav a inovací. Jak již bylo uvedeno, společnost 2VV nabízí ucelenou řadu rekuperačních jednotek, které pokrývají veškeré potřeby nuceného větrání se zpětným získáváním tepla.

Rekuperační jednotka VENUS

Větrání bez kompromisů

 • Účinnost zpětného získávání tepla až 93 %.
 • Úsporný a tichý provoz.
 • V souladu s normou EKO DESIGN 2018.
 • Určeno pro horizontální instalaci.
 • Komfortní designový ovladač.
 • Atraktivní cena.
Rekuperační jednotka VENUS je zařazena do dotačního programu Nová zelená úsporám

Rekuperační jednotky určené pro rezidenční segment jsou od r. 2016 povinně označeny energetickým štítkem.

Spotřebitel může snadno porovnat energetickou účinnost a hlavní parametry jednotek od různých výrobců.

Jednotky VENUS byly navrženy tak, aby umožňovaly široké využití od nejzákladnějších aplikací až po uspokojení potřeb nejnáročnějších zákazníků.

Rekuperační jednotka je vyrobena z expandovaného polypropylenu EPP, který má výborné tepelné izolační vlastnosti a zaručuje především vysokou těsnost, jež je nedílnou součástí energeticky úsporného režimu.

VENUS je vyráběna ve 2 velikostech – 150/300 a 500/700 m3/h. Jednotka splňuje i vysoké nároky kladené na hlučnost celé jednotky, která nepřesahuje 37,3 dBA při maximálním výkonu. Pro uživatele je velmi zajímavá možnost instalace v nízké zástavbové výšce (270 mm3).

Youtube

Na youtube.com jsou dnes ke stažení nejenom videa, která vysvětlují princip větrání s rekuperací a představují produkty jednotlivých výrobců, ale i videa s ukázkou instalace rekuperační jednotky. Příkladem může být knihovna 2VV.

Více informací o společnosti 2VV a kompletní produktové portfolio naleznete na stránkách www.2vv.cz.

Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku zajišťuje společnost Multi-VAC s.r.o., www.multivac.cz.

Autor: Bc. Barbora Pešková
Foto: Archiv firmy