Residence RR

Kersko. Lesní město, místo dobře známé, přesto tajemné a stále překvapující. Pozemek je čtvercový o délce strany 100 m. Dvě třetiny původních borovic stále stojí a jsou doplněny o mladé duby, břízy a habry.

Středobodem místa se stává přírodní jezero, které přitahuje lesní tvory, původní i nové. Dům, finský srub Honka, stojí jistě, ale pokorně, při vodní hladině, obklopen stromy. Z ulice je téměř nepostřehnutelný.

Cíl. Představa domu uprostřed lesů, v centru lesního města. Návrh usiluje o zachování klidu a ticha, o dosažení pocitu soukromí a bezpečí obyvatel domu.

Koncept. Dům s přírodním jezerem situován do středu pozemku, hlavní místnosti rozmístěny kolem vodní plochy, čímž se jezero stává skrze terasy součástí domu. Srub má půdorysný tvar písmene "T" se třemi křídly rozdílných funkcí a charakterů. Hlavní vstup je umístěn na křížení těchto částí. V prvním křídle jsou obslužné prostory; druhá část je klidová pro spánek; třetí aktivní s kuchyní, jídelnou, obývací místností a pracovnou.

Exteriér. Fasáda směrem k ulici má délku 47 metrů a přesto, díky malé výšce, horizontalitě a barvě, je dům velice nenápadně zasazen v lese, přirozeně splývá s okolím a elegantně podtrhuje štíhlé vertikály stromů. Kolmé obytné křídlo zasahuje hlouběji do středu parcely, k jezeru. Je dynamičtější, má strmější sklon střechy. Její hřeben je oproti stěnám půdorysně natočen o 45°, což dává celému objemu charisma.

Interiér. Výsledkem objemu domu. Jsou zde velkorysé prosklené stěny a okna. Umístěny tak, že rámují ty nejmalebnější výhledy do lesa - mýtinu okolo vodní plochy, pěšinku k altánu, tichý stín pod vysokou borovicí.

  • Kancelář: monom, www.monom.cz
  • Autoři: Ing. arch. Michal Bernart, Ing.arch. Jan Bradáč, Ing. arch. Igor Hrozba
  • Spolupracovníci: Ing. Zuzana Macková, Ing. arch. Jiří Ptáček, Ing. arch. Juraj Biroš
  • Adresa: Kersko, 289 12 Hradištko
  • Zahájení projektu: 2015
  • Dokončení realizace: 2017
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: Tuomas Harjumaaskola